Badania wydolnościowe w MTB – czy warto?

0
Czy warto wykonywać badania wydolnościowe w kolarstwie MTB?

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie. Często zdarza się, że zawodnicy często mają liczne obawy. Do najczęstszych wątpliwości należą:

 • Badania wydolnościowe są drogie.
 • Badania wydolnościowe są tylko dla zawodowców.
 • Badanie jest ciężkie i wymaga dużego wysiłku.
 • Niewielka ilość miejsce, gdzie można przeprowadzić badania.

W ostatnich latach takie badania stają się coraz bardziej dostępne, w przystępniejszych cenach i w przyjemniejszych placówkach. Często wykonują je byli zawodnicy, którzy doskonale rozumieją, co czuje zawodnik przed i w trakcie testu.
Dzięki dodatkowemu doświadczeniu są w stanie wytłumaczyć każdy szczegół oraz podpowiedzieć, jak się dobrze przygotować.

Samo badanie trwa około 30 minut a przygotowanie do testu, analiza składu ciała oraz prysznic nie zajmują więcej niż 90 minut. Badanie przeprowadza się w specjalne masce, która pozwala przeprowadzić pełną ergospirometrię podczas wysiłku. Co więcej, podczas badania możliwy jest pomiar stężenia mleczanu po każdym progu (pobranie niewielkiej ilości krwi z palca lub ucha). Pominięcie tego pomiaru sprawia, że badanie jest mniej inwazyjne, ale bez niego nie uzyskamy dokładnego pomiaru progu LT.

Badania wydolnościowe warto wykonywać regularnie, jeżeli chcesz poprawić swoje zdolności wysiłkowe oraz jeździć szybciej.

Co dają nam badania wydolnościowe?

Przede wszystkim dają nam informacje o aktualnym poziomie sportowym zawodnika. Uzyskujemy wynik poprzez laboratoryjne badanie (czyli metodą bezpośrednią), co jest zdecydowanie dokładniejsze niż tabelki dla ogółu czy testy (pośrednie) wykonywane samodzielnie. Warto wykonywać samodzielne testy terenowe, mając na uwadze fakt, że są one mniej dokładne.

Po wykonaniu badania otrzymujemy:
 • Informację o składzie ciała: waga, poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz ich segmentowe rozmieszczenie, ilość wody w organizmie (wraz z wodą podskórną), kaloryczna podstawowa przemiana materii – BMR
 • Ocenę ogólnego stanu wytrenowania i predyspozycji wydolnościowych organizmu. Pomaga to ocenić poziom zawodnika oraz predyspozycji do rodzaju wyścigów. Dzięki temu od razu wiadomo, na jakich wyścigach zawodnik powinien się skupić. Wybór jest duży – maratony w górach lub na płaskim (w tym także różne dystanse), XC, CX.
 • Wyznaczenie progów metabolicznych, stref treningowych do zaplanowania optymalnego programu treningowego.
 • Poziom VO2max (maksymalny pobór tlenu), który jest kluczowy w
  kolarstwie górskim.
 • Próg hiperwentylacji RCP (punkt kompensacji oddechowej)
 • Poziom LT/FTP, który jest kluczowy do większości treningów planowanych w oparciu o pomiar mocy w kolarstwie górskim.
 • Próg AT (przemian tlenowych), do którego organizm czerpie energię głównie poprzez przemiany tlenowe.
 • Informację o stosunku progów RCP, LT i AT względem VO2max wyrażonym procentowo.
 • Informację o stanie przygotowania zawodnika i oraz nad czym najbardziej powinien  się skupić w swoich treningach, aby poprawić formę.
 • Ocena postępów treningowych, słuszności zastosowania metod treningowych i ocena gotowości zawodnika do rozpoczęcia nowego mezocyklu treningowego. Przy kolejnych badaniach otrzymujemy informację o postępach w treningu, co pozwala jednocześnie wyznaczyć kolejne cele treningowe.

Takie badania przede wszystkim rozkładają na czynniki pierwsze organizm pod względem aspektów wydolnościowych. Taka informacja pozwala lepiej przygotować się do startów. Jest to główny powód, dla którego coraz więcej amatorów decyduje się na takie badanie.

Dla naszych czytelników, na hasło “na MTB” uzyskacie 15% rabatu na badania w Centrum Diagnostyki Sportowej ProgresLab.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here