LUTY miesiącem etapówek

0

W sezonie 2019, Polscy zawodnicy rozpoczęli ściganie bardzo wcześnie. Może to oznaczać jedno – sezon przed Olimpijski, zbieranie punktów walka o Igrzyska. Wśród kobiet niemal oczywisty jest start Mai Włoszczowskiej na IO TOKIO 2020, obok niej będziemy mogli wystawić jedną lub dwie zawodniczki, co jest uzależnione od uzbieranej ilości punktów przez nasze najlepsze 3 reprezentantki. O te dodatkowe miejsca najprawdopodobniej będą walczyć: Paula Gorycka, Aleksandra Podgórska, Gabriela Wojtyła i możliwe że dołączy do nich Katarzyna Solus-Miśkowicz, która aktualnie przechodzi rehabilitację i zapowiada, że się nie poddaje.

Wśród mężczyzn pewniakiem jest Bartłomiej Wawak, który w tym sezonie już ma za sobą 4 wyścigi i wyrasta na lidera Polskiej Reprezentacji i zbierania punktów. Kto mu pomoże? Na Pewno o Igrzyskach marzy Kuba Zamroźniak. Nie wiemy jeszcze jakie plany na sezon ma Marek Konwa. Może też okazać się, że pogodzi ich niespodzianka sezonu 2018 – Krzysztof Łukasik.

Reprezentacja Polski i Paula Gorycka wystartowała na początku Lutego w dwóch czterodniowych etapówkach w Grecji, JBG 2 stanęło na starcie bardzo mocno obsadzonego wyścigu Mediterraneanepic.

Bart sezon rozpoczął w styczniu od 4 Stage MTB Race Lanzarote. Po kilku dniach przerwy ścigał się z Reprezentacją w Grecji, a luty zakończył startem w Cyprus Sunshine Cup – na którym również wystartowała Aleksandra Podgórska.

4 Stage MTB Race Lanzarote

Pierwszy start Bartłomieja Wawaka w tym sezonie. 4 dniowe ściganie na etapówce rozpoczął od zwycięstwa. 2 oraz 4 etap wygrał, a na 3 etapie – czasówce – zajął 2 miejsce.
Cały wyścig padł jego łupem, a zwycięstwa na 3 etapach napawały optymizmem przed kolejnymi wyścigami.

Grecka przygoda

Do Grecji poleciała reprezentacja Polski w składzie: Aleksandra Podgórska, Bartłomiej Wawak (obydwoje z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB team) i Gabriela Wojtyła (Superior Zator racing team). Poza Reprezentacją wystartowała Paula Gorycka (STRÜBY BiXS Team).
Ściganie rozpoczęło się od Salamina Epic Race #1- różnorodnej etapówki, w której każdego dnia zawodnicy rywalizowali w innej odmianie kolarstwa górskiego.
Klasyfikację generalną wygrał Bart, Paula była 6, Gabriela 7, a Ola 8.
Po dniu przerwy rozpoczęła się druga część ścigania czyli Salamina Epic Race #2.
Na zawodników czekały 4 ciężkie etapy: XCT, XCM, XCC i na koniec XCP.
W klasyfikacji generalnej ponownie wygrał Bartłomiej Wawak. Paula była 5. Ola 6, a Gabi 7.
Reprezentacja Polski wróciła do domu, a Paula Gorycka po dniu przerwy wystartowała jeszcze w wyścigu XCO C1, na którym zajęła świetne 4 miejsce.

Mediterranean Epic

Do Hiszpanii pojechał pełny skład ekipy JBG2 CryoSpace.
Najlepiej zaprezentował się Jakub Zamroźniak, który po równej jeździe każdego dnia zajął 14 miejsce w klasyfikacji generalnej, a to była jego pierwsza etapówka w życiu!

Na Cypr wybrali się zawodnicy Volkswagen Samochody Użytkowe MTB team: Aleksandra Podgórska i Bartłomiej Wawak. Był to jeden z lepiej obsadzonych etapowych wyścigów w tym roku. Bart po kapciu na 3 etapie- zajmuje w klasyfikacji generalnej 2 miejsce, ustępując tylko Janu Skarnitzlowi. Aleksandra Podgórska zajmuje 14 miejsce. W Elicie Kobiet wygrała reprezentantka Ukrainy: Yena Belomoina.