Międzynarodowa premiera E- MTB racing podczas Pucharu Świata w Albstadt

0

18 maja w niemieckim Albstadt podczas pierwszej tegorocznej edycji Pucharu Świata XCO odbędzie się pierwszy wyścig UCI E-MTB. Impreza pod skrzydłami światowej federacji skierowana jest dla kobiet i mężczyzn. Będzie to próba przed pierwszymi w historii Mistrzostwami Świata E-MTB, które odbędą się w kanadyjskim Mont Sainte Anne. Zawodnicy będą rywalizować na trasie XCO, znanej z relacji na Red Bull TV.

Wybór Niemiec na pierwszy wyścig E-MTB nie jest przypadkowy. Według statystyk co czwarty rower sprzedawany w tym kraju posiada elektryczne wspomaganie.

Stowarzyszenie Two-Wheeler Industry Association (ZIV) odnotowało w 2018 r. wzrost o  ponad 30 procent (980 tysięcy) sprzedanych rowerów elektrycznych. Organ zarządzający kolarstwem UCI nie miał wyjścia wobec postępującego boomu i wprowadził kategorię E-MTB. W tym roku odbędą się pierwsze Mistrzostwa Świata, a od 2020 w planach jest cały cykl Pucharu Świata.

Start historycznego oficjalnego wyścigu E- Bike w Albstadt nastąpi  18 maja o godzinie 17 (kobiety), mężczyźni wyruszą na trasę o 18:15.

Jak twierdzi ikona sportu MTB, Francuz Julien Absalon E- Bike jest prężnie rozwijającą się dziedziną kolarstwa. Zarówno producenci, jak i sportowcy zainteresowani są nowym trendem, nie brakuje też publiczności chętnej do obejrzenia tego typu rywalizacji. Wspomniany wcześniej Absalon czy Marco Aurelio Fontana wspierany przez niemieckiego Focus’a będą jednymi z najjaśniejszych gwiazd nowej dyscypliny.

Podstawowymi elementami przepisów są ograniczenia dla silników o maksymalnej mocy 250 W i wspomaganie przez silnik do 25 km / h. Ponadto sportowcy muszą przyspieszać tylko dzięki pracy mięśni.

Silnik może być aktywny tylko podczas jednoczesnego pedałowania. Początek skoku bez pedałowania jest dozwolony tylko do 6 km / h.

Podczas wyścigu nie można będzie wykonywać żadnej wymiany baterii, wożenie ze sobą dodatkowych baterii jest zakazane.

E- Bike’i będą  sprawdzane przed startem i zatwierdzane lub niedopuszczane do startu w przypadku naruszenia regulaminu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here