Plany na sezon drużyny UKS Sokół Superior Zator

Od pewnego czasu, dni są coraz dłuższe, a na niebie coraz cześciej pojawia się słońce. To oznacza, że sezon na MTB można uznać za otwarty. Z tego powodu, porozmawialiśmy z Sebastianem Żabińskim na temat przygotowań jak i pierwszych startów UKS SOKÓŁ SUPERIOR ZATOR.

0

naMTB.pl: Jak w tym roku brzmi oficjalna nazwa teamu?

Sebastian Żabiński: UKS SOKÓŁ to nazwa stowarzyszenia, które w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. SUPERIOR to sponsor techniczny sekcji kolarskiej, a Zator to gmina, która nieustannie wspiera nasz trzysekcyjny klub. Więc, aby uhonorować wszystkie trzy instytucje, w tym roku przy nazwiskach zawodników będziemy widzieć nazwę ekipy „UKS SOKÓŁ SUPERIOR ZATOR”. Po części też wymusza to nowy formularz wniosków licencyjnych, ale nie to było powodem dołączenia nazwy stowarzyszenia a wspomniana 20 rocznica istnienia UKS. Nazwa w mediach społecznościowych to wciąż SUPERIOR ZATOR racing team.

naMTB.pl: Kogo w tym roku zobaczymy w barwach UKS Sokół Superior Zator?

Sebastian Żabiński: Do składu dołączył bardzo ambitny Maciej Dąbrowski, jest pierwszorocznym juniorem, przed nim dużo pracy, ale wierzymy, że już niebawem będziemy się cieszyć z jego wyników. W tym sezonie pożegnaliśmy Stasia Nowaka, który zdobył w naszych barwach kilka cennych medali i był członkiem naszej brązowej drużyny podczas MP 2017. Oczywiście pozostaje z nami nasza wychowanka, Gabriela Wojtyła. Pozostaje również Michał Topór, przed którym bardzo ważny sezon. Drugi z Michałów poszuka szczęścia w nowej dla siebie kategorii juniorów. Nasza młodzież to Inez, Kamil, i Dawid. 

naMTB.pl: Jak przebiegają przygotowania do sezonu?

Sebastian Żabiński: Przepracowaliśmy solidnie zimę. Zwłaszcza dotyczy to zawodników, którzy rozpoczęli ten sezon od startów w MP CX. Przełaje to forma treningu, która odpowiednio dawkowana przynosi często pozytywny efekt w sezonie MTB. Oczywiście zgrupowania kadrowe i indywidualne w ciepłym klimacie są czymś, w co wierzymy, iż przyniesie zamierzone efekty. Zresztą wszelkie znaki na niebie i ziemi, a także na wykresach dokonywanych pomiarów, potwierdzają, że jesteśmy na dobrej drodze. 

naMTB.pl: Na czym skupieni są zawodnicy w takich przygotowaniach?

Sebastian Żabiński: Zdrowie, trening, edukacja… Są to trzy najważniejsze czynniki, na których musi koncentrować się w sposób wyjątkowo zrównoważony każdy zawodnik będący uczniem czy studentem. Zaniedbanie któregokolwiek z tych elementów powoduje często nieodwracalne lub trudne do  naprawy skutki na pozostałych płaszczyznach. A więc umiejętność pracy nad sobą w kwestii dbałości o organizm, umiejętność organizacji czasu tak, aby pogodzić treningi z obowiązkami w szkole czy na uczelni, to jest to, nad czym skupiamy się ze szczególną uwagą. Zwłaszcza w okresie, gdzie pobyt na wielotygodniowych zgrupowaniach, niestety powoduje nieuchronnie mniejsze lub większe zaległości szkolne.

naMTB.pl: Jak ocenia Pan występ swojej podopiecznej, Gabrieli Wojtyły w Salamina Epic Races?

Sebastian Żabiński: Oceny dokonać musi trener kadry narodowej. To on w sposób obiektywny może to zrobić. Ja uważam, że był to nie tylko znakomity trening, ale również – o ile nie głównie – znakomity test. Test, który dostarczył nam ogromną ilość danych w postaci nowych  informacji dotyczących tolerancji obciążeń. 8 dni wyścigowych w zaledwie 9 dni w tym aż 4 rodzaje konkurencji kolarskich, to coś, co nie często się zdarza. Dla mnie i dla Gabrieli to znakomita lekcja wiedzy w kontekście budowania progresywnego planu szkoleniowego oraz skuteczności wdrażanych metod regeneracji. Od strony sportowej jesteśmy też zadowoleni. Co więcej – zdobyte punkty zbliżyły naszą zawodniczkę do TOP 100 w światowym rankingu UCI. 

naMTB.pl: Kiedy i gdzie, będziemy mogli oglądać koszulki UKS SOKÓŁ Superior Zator na początku sezonu?

Sebastian Żabiński: Oczywiście Puchar Polski w Białymstoku to będzie pierwszy wyścig, w którym pojawimy się pełnym składem. Potem nastąpi kilka startów dostosowanych dla konkretnych zawodników i ich kategorii wiekowych, by znów pełnym składem spotkać się w na drugiej edycji PP – tym razem w Żukowie. 

naMTB.pl: Jakie są główne cele ekipy w tym roku?

Sebastian Żabiński:  Zdobywać wiedzę, doświadczenia i wciąż się rozwijać. Każdy zawodnik ma inne priorytety głównie z racji kategorii wiekowych. Myślę, że dla jednych będzie to Olimpiada Młodzieży; dla innych to już te prawdziwe Igrzyska i zbliżenie się do nich. Są po drodze Mistrzostwa Polski, Europy i na końcu Mistrzostwa Świata. Dlaczego nie zgarnąć szlema? Pracujemy, a nasi zawodnicy z roku na rok nieustannie podnoszą swój sportowy poziom  – i to jest celem – ciągły  rozwój. Rozwój poszczególnych zawodników, jak i rozwój organizacyjny grupy. Bo tylko to da szansę i możliwości na sukcesywne podnoszenie jakości w szkoleniu i pościg za światowym MTB.

Dziękujemy za udzielenie odpowiedzi i trzymamy kciuki za UKS SOKÓŁ SUPERIOR ZATOR w tym sezonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here