Kto jest najlepszym kolarzem górskim w historii?

0

Rozmowy między fanami MTB czasami schodzą na temat ”kto jest największym kolarzem górskim w historii?”. Miara może być różna: ilość zdobytych tęczowych koszulek, pojedyncze zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, można zliczać także zwycięstwa w całym cyklu.

Jeżeli bierzemy pod uwagę tytuły Mistrza Świata, na miejscu nr 1 jest wciąż jeżdżący Nino Schurter. Aktualny mistrz posiada w swoim dorobku 7 koszul z tęczą, 4 z nich zdobył pod rząd.

Wszyscy pamiętają pojedynki Schurter-Absalon. To właśnie Francuz jest największym rywalem zawodnika Scott-Sram w drodze ku tytułowi największego zawodnika w historii. Wprawdzie Absalon posiada na swoim koncie ”tylko” 5 mistrzowskich koszulek, jednak gdyby zsumować medale srebrne i brązowe zdobyte podczas Mistrzostw Świata, wówczas mielibyśmy remis. Na korzyść Absalona przemawiają dwa tytuły Mistrza Olimpijskiego, Nino posiada za to cały komplet olimpijskich medali. (Pekin- brąz, Londyn- srebro, Rio-złoto). Niezaprzeczalną zaletą Schurtera jest fakt, że jego kariera trwa nadal i może on powiększyć swoje palmares.

W Elicie Kobiet, z czterema tęczowymi koszulkami na swoim koncie samotnie lideruje Gunn-Rita Dahle Flesja. Alison Sydor (Kanada) posiada na swoim koncie 3 koszulki. Kanadyjka należała do gwiazd światowego XCO na przełomie wieków. W kartach historii zapisała się też Polka Maja Włoszczowska, tytuł Mistrzyni Świata oraz cztery srebra to dorobek naszej multimedalistki.

Oczywiście można dodać koszulki zdobywane w Maratonie MTB lub wyścigu drużynowym. Wówczas do konta Mai Włoszczowskiej należy dopisać drugą, zdobytą w Lugano na pierwszych Mistrzostwach Świata w Maratonie (2003 rok). W czołówce kobiet znajdzie się wówczas Annika Langvad z 5 koszulkami zdobytymi w Maratonie i jedną w XCO. Najbardziej utytuowanymi maratończykami są natomiast Alban Lakata i Christoph Sauser, obaj z trzema ”tęczami”. Sauser dodatkowo wygrał w 2008 roku mistrzostwa świata XCO.

Patrząc przez pryzmat wyścigów drużynowych, na czele ponownie znajduje się Nino Schurter, który wraz z kolegami z reprezentacji czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Po trzy koszulki z wyścigu drużynowym posiadają Marco Aurelio Fontana, Jordan Sarrou i Pauline Ferrand-Prevot. Wszyscy, z wyjątkiem Fontany nadal są czynnymi zawodnikami.

W niedługim czasie to najbardziej utytułowanych zawodników w historii mają szansę dołączyć Szwajcarzy, Sina Frei, Filippo Colombo i Jolanda Neff. Wszyscy są solidnym filarami szwajcarskiej drużyny i z pewnością zdobędą jeszcze niejedną mistrzowską koszulkę. Jolanda Neff już w wieku 26 lat posiada na swoim koncie tytuł mistrzyni Elity w XCO, Maratonie oraz trzy koszulki z kategorii U23. Znając ambicję i przebojowość Szwajcarki, w szybkim tempie dołączy do największych w historii tego sportu.

 

,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here