Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim Mrągowo 2019 – dzień 3

Mistrzostwa, mistrzostwa i po mistrzostwach

0

Dzień trzeci i ostatni Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim to zdecydowanie największe emocje ze wszystkich. W miasteczku zawodów działo się od 8 rano, aż do godziny 20. Rano odbyła się burzliwa odprawa techniczna. Faworyci Filip Helta, Marek Konwa i Maciej Jeziorski zostali ustawieni w ostatniej linii z powodu zbyt późnych zgłoszeń. Tuż po niej, o godzinie 9 na start ruszyły kategorie Masters I, Cyklosport Mężczyzn i Kobiet.

  • Mistrzem Polski Masters I został Piotr Sułek
  • Mistrzem Polski Cyklosport został Bartosz Łysak
  • Mistrzynią Polski Cyklosport została Anna Wajzer

Po nich na trasę wyruszyły Juniorki. Zwyciężyła zdecydowana faworytka tych zmagań – Matylda Szczecińska z Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Odjechała ona rywalkom już na pierwszej rundzie i systematycznie powiększała swoją przewagę, aż do 7 minut na mecie nad drugą Mileną Drelak (UKS Sport Bralin). Trzecia była Gabriela Hudyka (UKS Four Bike).

W deszczowej rywalizacji Juniorów najszybszy okazał się Piotr Kryński (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team), który nareszcie przełamał swojego pecha na imprezie mistrzowskiej. Drugi na mecie z niedużą stratą, po pogoni przez cały wyścig zameldował się Łukasz Helizanowicz (JBG2 CryoSpace). Walkę o trzecie miejsce stoczyli między sobą dwaj zawodnicy Warszawskiego Klubu Kolarskiego Miłosz Ośko i Konrad Czabok. Zwycięsko z tego pojedynku wyszedł ten pierwszy i ostatecznie to na szyi Miłosza zawisł brązowy medal.

Po deszczu wyszło słońca, a na starcie ustawiły się Panie z Elity oraz U23. To właśnie ten wyścig przyciągnął największą publiczność. Właściwie przyciągnęła ją jedna znamienita osoba – Maja Włoszczowska. To właśnie zawodniczka Kross Racing Team obroniła po raz szósty z rzędu tytuł Mistrzyni Polski. Jednak jak sama powiedziała na mecie nie było jej tym razem łatwo. Druga była, prezentująca świetną formę, Aleksandra Podgórska (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team). Brązowy medal przypadł Pauli Goryckiej, występującej na co dzień w szwajcarskiej drużynie Strüby Bixs. Czwarta, wracająca po kontuzji, była Katarzyna Solus-Miśkowicz (KMS Trek Racing Team).

Piąta w Elicie, a zarazem najlepsza wśród Orliczek, okazała się tego dnia Gabriela Wojtyła (UKS Sokół Superior Zator). Druga na mecie pojawiła się Klaudia Czabok (Warszawski Klub Kolarski). Brązowy medal w tej kategorii wywalczyła Patrycja Piotrowska (Fundacja Piotrowski Bikes).

Ostatni wyścig tego dnia rozpoczął się o godzinie 16:15. Na starcie stanęli Panowie z Elity oraz U23. Według mnie był to najbardziej zmienny i nieprzewidywalny wyścig. Jedynym stałym punktem tych zmagań była dyspozycja Bartłomieja Wawaka, który przez większość czasu samotnie podążał do mety. Na koniec to właśnie on przywdział koszulkę Mistrza Polski. W pogoni za Bartkiem w różnych konfiguracjach byli trzej zawodnicy: Marek Konwa, Krzysztof Łukasik i Filip Helta. Srebrny medal ostatecznie przypadł Markowi Konwie (UKS Krupiński Suszec). Ciężko policzyć, który to już medal Mistrzostw Polski we wszystkich kolarskich dyscyplinach dla tego zawodnika. Trzeci wyścig skończył Krzysztof Łukasik z JBG2 CryoSpace. Nie jest to pierwszy medal tego ciągle młodego zawodnika, jednak drugi rok z rzędu jest on w kolorze brązowym.

W Orliku od początku po szybkim przejściu z ostatniej linii, na prowadzeniu jechał Filip Helta (SGR Specialized), dowiózł on bezpiecznie tytuł Mistrza Polski do mety. Filip na mecie powiedział, że celował również w miejsce na podium w Elicie, jednak niewiele zabrakło [był 4]. Drugi, po równej jeździe, był Michał Topór (UKS Sokół Superior Zator). Jest to jego pierwszy indywidualny medal Mistrzostw Polski w formule XCO. Zacięta walka rozegrała się o trzecie miejsce. Po niesamowitej pogoni Karol Ostaszewski wyprzedził Stanisława Nowaka, który zbyt mocno rozpoczął wyścig i nie utrzymał tempa. Karol tym samym zapewnił swojej drużynie – Warszawskiemu Klubowi Kolarskiemu –kolejny medal na tej imprezie.

Po zmaganiach przyszedł czas na wywiady, dekoracje i konferencję prasową z udziałem nowych Mistrzów Polski. To właśnie na niej impreza została podsumowana i oficjalnie zakończona.

Wyniki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here