Ruszyła 6 edycja Swiss Epic

Szwajcarska "epicka" etapówka, będąca jednym z wyścigów kwalifikacyjnych na przyszłoroczne Cape Epic, wystartowała dzisiaj w Davos.

0

Swiss Epic jest to jedyny europejski wyścig należący do Epic Series – cyklu wyścigów etapowych umożliwiających uzyskanie kwalifikacji na Cape Epic. Podobnie jak podczas południowoafrykańskiej etapówki obok zawodowych kolarzy z UCI Elite Team’ów na starcie stanęli także amatorzy. W odróżnieniu od większości krajowych wyścigów, podczas Swiss Epic wszyscy uczestnicy rywalizują na tych samych trasach, nie ma możliwości wyboru dystansu. Organizatorzy przygotowali trasę prowadzącą z Davos przez St. Moritz i Lenzerheide z powrotem do Davos. W sumie liczy ona 347 kilometrów, a do pokonania zawodnicy mają 11 950 metrów przewyższenia. Na starcie pojawili się zawodnicy znani ze startów w Cape Epic, między innymi zawodniczka Kross Racing Team Ariane Lüthi czy znana z Pucharu Świata XCO Kathrin Stirnemann. Na starcie mamy także polskie akcenty. W kategorii mężczyzn z numerem 149 startuje FTI Racing Team (Paweł Rybak, Radosław Kozal), w kategorii drużyn mieszanych z numerem 234 startują Ossowscy (Adam Ossowski, Maria Ossowska), a w najbardziej dostojnej kategorii Grand Masters z numerem 203 na starcie pojawił się ZUCHLINSKI & MISIASZEK POLAND TEAM (Sławomir Misiaszek, Adam Zuchliński). Ostatnim, najbardziej zaskakującym, polskim akcentem jest nazwa teamu jaki w Swiss Epic reprezentuje Ariane Lüthi wraz z Nowozelandką Samarą Sheppard. Zawodniczka polskiej ekipy postanowiła wypromować ideę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, i taką też nazwę przyjmuje drużyna Szwajcarki.

Dzisiejszy etap, rozgrywający się w deszczu, przy niewiele ponad 10 stopniach Celsjusza, wystartował z Davos już o godzinie 7:30. Po 72 kilometrach ścigania najwytrwalsi zameldowali się na mecie w St. Moritz. W pierwszym dniu rywalizacji najlepsi okazali się:

  • wśród mężczyzn:
  1. Trek Selle San Marco A (Michele Casagrande & Fabian Rabensteiner) 3:52:20.6
  2. Trek Selle San Marco (Samuele Porro & Damiano Ferraro) +0.3
  3. jb BRUNEX / Fischer BMC (Casey South & Noah Blochlinger) +6.01,1
  • wśród kobiet:
  1. Shimano S-Phyre (Corina Gantenbein & Kathrin Stirnemann) 4:59:23,1
  2. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (Ariane Lüthi & Samara Sheppard) +37,3
  3. Centurion Vaude 2 (Alice Pirard & Stefanie Dohrn) +38,3

Na jutro zaplanowany został etap wokół St. Moritz liczący 69 kilometrów, dodatkowo zawierający najwyższy punkt tegorocznego wyścigu – 2 543 metry (naturalny rezerwuar Laj Alv). Niestety dla zawodników prognoza pogody po raz kolejny wskazuję, że rywalizacja toczyć się będzie w deszczu, przy temperaturze wynoszącej ledwie 10 stopni, a także wśród strzelających wokół piorunów. Za wszystkich zawodników, a szczególnie naszych rodaków i team Ariane Lüthi, trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here