CST 7R MTB Team po Mistrzostwach Polski w Maratonie. Relacja wraz z komentarzami zawodników.

0

Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB 2019 przeszły do historii. W tym roku najważniejszy dla maratończyków wyścig sezonu odbył się w Gdyni w ramach imprezy 7R CST MTB Gdynia Maraton.
Na starcie stawiła się prawie cała krajowa czołówka. Prawie, ponieważ ze względów zdrowotnych nie mógł niestety wystartować obrońca tytułu Dariusz Batek. Dodatkowo-z powodu kontuzji-zabrakło Michała Neumanna, co było kolejnym osłabieniem teamu CST 7R.

Trasa głównego wyścigu liczyła 90 km. Zawodniczki i zawodnicy trzykrotnie pokonywali liczącą 30 km leśną pętlę, prowadzącą przede wszystkim ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz rezerwatu przyrody Kacze Łęgi. Trasa była wymagająca, selektywna i nie pozostawiała miejsca na przypadek.

Foto Tadeusz Skwiot

Najlepsi w niedzielę okazali się kolarze zespołu JBG-2 CryoSpace, którzy zajęli pierwszych pięć miejsc. Jedynym, który próbował przeciwstawić się zawodnikom JBG, był Karol Rożek. Zawodnik CST 7R przez niemal cały wyścig ciągnął grupę pościgową za uciekającą dwójką kolarzy. Ostatecznie, po bardzo zaciętej walce, Karol zajął szóste miejsce. Nowym mistrzem Polski został zawodnik JBG-2 CryoSpace Adrian Brzózka.

Trochę smutno było patrzeć na wyścig, w którym nie mogłem wziąć udziału i tylko obserwować, jak kolarze walczą na trasie. Koszulkę oddałem w dobre i zasłużone ręce lidera JBG-2 CryoSpace Adriana Brzózki – mówi Darek Batek. – Karol Rożek z mojej drużyny CST 7R MTB Team robił co mógł, żeby mistrz Polski został w naszym teamie, dwoił się i troił na trasie, ale to ekipa „Czerwonych” była dzisiaj lepsza. Dziękuję wszystkim z mojej grupy za walkę do samego końca i gratulacje dla nowego mistrza kraju – dodaje lider CST 7R MTB Team.

Bardzo ciekawie przebiegał również wyścig elity kobiet. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, a koszulkę mistrzyni Polski wywalczyła Barbara Borowiecka z drużyny TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team. Przedstawicielka grupy CST 7R MTB Team Michalina Ziółkowska zameldowała się na mecie na piątej pozycji.
– Trzy bardzo ciężkie fizycznie rundy na gdyńskich wzgórzach zakończyłam na 5. miejscu po bardzo emocjonującej walce. Sytuacja na trasie była bardzo dynamiczna, a realnie patrząc była może szansa na 3. miejsce. Niestety, rywalki były mocniejsze i tym razem się nie udało – komentuje Michalina.

Warto jeszcze odnotować czwarte miejsce w kategorii U23 Pawła Garczyka oraz zwycięstwo w wyścigu amatorskim zawodnika CST 7R z Białorusi. Yauheni Navasad z oczywistych względów nie mógł walczyć o koszulkę z orłem, ale z doskonałym skutkiem wystartował na dystansie 90 km 7R CST MTB Gdynia Maratonu, wygrywając rywalizację.

Foto Tadeusz Skwiot

W niedzielę w Gdyni nie wszystko wyszło tak, jak byśmy sobie tego życzyli, ale taki po prostu jest sport. Była walka do końca, były też wielkie emocje. Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali i dopingowali na trasie.

Michalina Ziółkowska:

Im „łatwiejsza” trasa, tym trudniejsze dla mnie Mistrzostwa Polski. Wbrew pozorom, krótkie, sztywne podjazdy i ich ilość na rundzie sprawiały, że w Gdyni mieliśmy wyjątkowo wymagającą fizycznie trasę. Moje rywalki zaczęły wyścig w niezwykle mocnym tempie, ja odnalazłam się dopiero w drugiej części pierwszej rundy, gdzie było większe zagęszczenie podjazdów. Na drugiej rundzie poczułam się w końcu bardzo dobrze i zaczęłam gonić. W połowie ostatniej rundy miałam w zasięgu wzroku zawodniczki z 3-4 miejsca, ale na ostatnich kilometrach „mój silnik” dostał zadyszki i na metę wjechałam na 5. pozycji. Gratuluję nowej Mistrzyni Polski Barbarze Borowieckiej.

Karol Rożek:

Mistrzostwa Polski kończę na 6. miejscu. Wiedziałem, że przy tej specyfice trasy, nieobecności Dariusza Batka i dużej przewadze liczebnej zawodników JBG2 niezwykle ciężko będzie zachować tytuł Mistrza Polski w drużynie. Z kilku scenariuszy, jakie brałem pod uwagę przed wyścigiem, niestety wyszedł ten najmniej korzystny i już na pierwszej rundzie zostałem sam na 8 czerwonych, którzy dobrze taktycznie rozgrywali wyścig. Kasowanie ucieczek i ataków w pojedynkę z jednoczesnym wiezieniem pozostałych na kole było na tyle kosztowne, że ani nie byłem w stanie dogonić uciekających Adriana i Mateusza, ani nie odpowiedziałem na kolejne kontry tuż przed metą. Wyścig rządził się swoimi prawami, sam przyjechałem do Gdyni w dobrej dyspozycji i mimo wyniku na mecie niewiele mam sobie do zarzucenia.
To były dobrze zorganizowane mistrzostwa i chętnie tu wrócę. Gratulacje dla zwycięzców!

Wyniki CST 7R MTB Team:
Mistrzostwa Polski XCM 7R CST MTB Gdynia Maraton
Michalina Ziółkowska – 5. miejsce w kat. Elita,
Karol Rożek – 6. miejsce w kat. Elita,
Paweł Garczyk – 4. miejsce w kat. U23,
Maciej Pitach – 19. miejsce w kat. Elita,
Michał Kucewicz – 5. miejsce w kat. Masters I,
Yauheni Navasad – 1. miejsce Open (wyścig amatorski na dystansie 90km),
Karol Kucięba, Michał Kwiatek – DNF.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here