Mocne ściganie w Gdyni, faworyci ze zmiennym szczęściem

0

Mistrzostwa Polski w maratonie MTB w Gdyni przeszły do historii głównie dzięki bardzo wymagającej pod względem fizycznym trasie i wyrównanej walce o medale. Nie zabrakło niespodziewanych rozstrzygnięć.

Rywalizację elity mężczyzn zdominowali zawodnicy JBG Cryospace, którzy solidarnie zajęli całe podium. Wśród faworytów wymieniano m.in. Michała Ficka z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team, który zajął 10. miejsce, ale jak sam stwierdził, wynikiem nie jest zawiedziony.

– Pojechałem wyścig na swoim poziomie i zająłem miejsce, na które na tej trasie i przy tej dyspozycji było mnie stać. Chłopaki z JBG2 CryoSpace nie pozostawili złudzeń, która ekipa jest najmocniejsza w kraju, szacunek! – skomentował 10. na mecie w kategorii Elita i 12 Open Michał Ficek, który już na początku wyścigu pozostał w tyle, przez co miał kłopoty z nawiązaniem walki o medale. – Krótkie siłowe podjazdy to nigdy nie była moja specjalność, stąd już pod koniec drugiej rundy pojawiły się delikatne skurcze i oznaki słabości, a ostatnie 5 km jechałem już na oparach i straciłem dobre kilka minut. Satysfakcja z wyniku umiarkowana, jednak mój nastrój był daleki od rozczarowania. Wiem na pewno, że stać mnie na więcej, co postaram się udowodnić w przyszłym sezonie – dodaje zawodnik. Ostateczna kolejność na podium: Adrian Brzózka, Jakub Zamroźniak, Mateusz Nieboras.

W rywalizacji Masters na wyróżnienie zasługuje postawa Bogdana Czarnoty, trenera i zawodnika Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team. Przede wszystkim w obliczu możliwości odwołania zawodów tej kategorii, który… ufundował nagrody. Co więcej, już w trakcie samych zawodów pokazał niebywały hart ducha i zdobył srebrny medal.

– Do złota nie miałem dużej straty i było w zasięgu, ale Andrzej Kaiser to marka najwyższej klasy. Jestem zadowolony, że w ogóle jestem na mecie, ponieważ w ostatnich dniach przyjmowałem antybiotyk i nie wiedziałem jak to się wszystko potoczy. Gratulacje dla medalistów – podsumował Bogdan Czarnota. Podium w tej kategorii uzupełnił Andrzej Poczopko.

Z chorobą walczył również Piotr Kryński, który rozchorował się po powrocie z Kanady, a mimo kłopotów zdrowotnych zdobył brąz, za Konradem Czabokiem i Szymonem Pomianem.

– Trasa bardzo wymagająca wytrzymałościowo, ostatnie 10 km było najtrudniejsze, ponieważ tam się tak naprawdę zaczynało ściganie. Wymagające podjazdy krótkie zjazdy i ani trochę miejsca na odpoczynek – stwierdził młody zawodnik ekipy Volkswagena.

Niespodziewane rozstrzygnięcia miały miejsce w rywalizacji elity pań, gdzie nieco zaskakująco zwyciężyła Barbara Borowiecka przed Marleną Droździok i Anną Sadowską. Na więcej liczyły zawodniczki Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team, które stawiane były przez ekspertów w ścisłym gronie faworytek do medalów, szczególnie wobec faktu, że obie zwyciężały w tym sezonie w maratonach. Ostatecznie Zuzanna Krzystała zajęła 7. pozycję w Open Kobiet, zaś Anna Urban – 9.

– Nie jest to wynik, na jaki liczyłam, ale to nie był mój dzień. Trasa wyścigu bardzo ciężka fizycznie. Wytrzymałość siłowa grała tu kluczową rolę. Gratulacje dla wszystkich medalistów, a ja tymczasem odpoczywam i zaczynam powoli planować kolejny sezon – zakończyła Anna Urban.

Mistrzostwa Polski XCM – wyniki:

Elita mężczyzn:

1. Adrian Brzózka (JBG2 Cryospace) 03:36:53

2. Jakub Zamroźniak (JBG2 Cryospace) 3:39:19

3. Mariusz Michałek (JBG2 Cryospace) 3:40:53

10. Michał Ficek (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) 3:49:30

Elita kobiet:

1. Barbara Borowiecka (TKK Pacyfik Nestle Fitnes Cycling Team) 4:19:35

2. Marlena Droździok (KM SPORT PRO TEAM) 4:24:36

3. Anna Sadowska (Bike Atelier team) 4:26:52

7. Zuzanna Krzystała (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) 4:33:31

9. Anna Urban (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) 4:47:49

Juniorzy:

1. Konrad Czabok (Warszawski Klub Kolarski) 2:28:04

2. Szymon Pomian (UKS Wygoda Białystok) 2:31:12

3. Piotr Kryński (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) 2:31:43

Masters II:

1. Andrzej Kaiser (Kaczmarek Electric Team) 3:52:24

2. Bogdan Czarnota (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) 3:53:49

3. Andrzej Poczopko (niezrzeszony) 3:57:09

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here