Podsumowanie weekendu 26 – 27 października 2019

0

Ostatnia duża etapówka sezonu za nami. Tegorocznymi zwycięzcami Brasil Ride zostali były Mistrz Świata w Maratonie Tiago Fereira i Hans Becking (DMT Racing Team By Marconi Project’s). W pokonanym polu pozostawili zawodników Cannondale Factory Racing (Fumic, Avancini) oraz Kulhavy – Ulman. Wśród kobiet najszybszym duetem była para Cannondale Brasil Racing (Viviane Favery Costa oraz Tania Clair Pickler Negherbon).

W sobotę Fabian Giger w Rumunii odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w wyścigu UCI w tym sezonie. Wyścig Bucharest MTB Race (C2) był jednocześnie ostatnim startem w tym roku dla zawodnika Superior XC Team.

Poza wspomnianymi wyścigami, na świecie króluje już cyclocross. Sezon w pełni a harcownicy wykorzystują nieobecność dwóch dominatorów – Mathieu van der Poela oraz Vouta van Aerta. O ile powrót pierwszego na przełajowe trasy jest kwestią kilku dni, to czas absencji Belga jest nadal wielką niewiadomą. Póki co van Aert liczy na to, że uda mu się wrócić na trasy w okolicy świąt Bożego narodzenia, choć i to nie jest pewne.

Superprestige w Gavere (C1) padł łupem Eliego Iserbyt’a. Tegoroczny dorobek młodego zawodnika Pauwels Sauzen Bingoal jest naprawdę imponujący – 6 zwycięstw i 2 drugie miejsca. Być może to właśnie pojedynkami Iserbyt i Van der Poel będziemy emocjonować się w tym sezonie? W klasyfikacji generalnej cyklu prowadzi drugi w Gavere Lars van der Haar (Telenet Fidea Lions). Wyścig kobiet zwyciężyła Holenderka Yara Kastelijn (777). Barbara Borowiecka – jedyna Polka w stawce – zajęła 25 miejsce.

Tuż za naszą południową granicą odbyły się dwa wyścigi z kategorią C1. Grand Prix Podbrezova oraz Grand Prix Topolcianky przyciągnęły na start kilka ciekawych nazwisk. W obydwu imprezach zwyciężali faworyci – Jim Aernouts (Telenet Fidea Lions) oraz Pavla Havlikova (Favorit Kooperativa). Kolejne punkty UCI zasiliły konto Zuzanny Krzystały (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) – 13 miejsce w Podbrezovej, oraz Magdaleny Sadłeckiej (Pacyfic Nestle Fitness) – 14 w Podbrezovej i 11 w Topolciankach. W sobotnim ściganiu, 3 miejsce w rywalizacji Mastersów wywalczył Bogdan Czarnota.

Wyniki wyścigów UCI

W Polsce weekend stał pod znakiem rywalizacji w Hucisku, Mikołowie i Choszcznie. Pierwsze dwie imprezy firmowane są logiem Polskiego Związku Kolarskiego i odbywają się od wielu lat, jednak organizacyjnie odbiegają od stosunkowo młodego cyklu Scott Cyclocross Challenge.
Brak jasnego sprawnego systemu zgłoszeń, co w konsekwencji przekłada się na ogromne kolejki w biurze wyścigu, a w dalszej kolejności na duże opóźnienia czasowe już od pierwszych startów. Nieprzygotowana trasa powodująca straty w sprzęcie za kilka tysięcy lub w najlepszym przypadku kilkaset złotych (szytka), niezbyt rozgarnięci sędziowie mocno naciągający regulamin, nieznający podstawowych przepisów jak choćby procedura startu, lub w drugą stronę – za wszelką cenę próbujący egzekwować regulamin – to w dużym skrócie obraz polskiego przełaju.
Nie zraża to jednak zapaleńców którzy, nie zważając na dziwne gratyfikacje finansowe sięgające od 600 aż 50 zł, podczas gdy dojazd, wpisowe i nocleg z niektórych miejsc w kraju pokrywają blisko całość ”nagrody” (w przypadku zwycięstwa). Wygląda na to, że to nie jest nagroda, ale ”częściowe pokrycie koszów dojazdu i zakwaterowania”. O tendencji równania nagród kobiet i mężczyzn nie ma nawet co wspominać, bo grozi to linczem, propozycją organizacji własnego wyścigu, a w najlepszym przypadku pytaniem ”a ile kobiet startuje?”

W tym całym zamieszaniu w sobotę w Hucisku odbył się wyścig klasy ”B”. Najszybszymi zawodnikami ”Ogólnopolskiego Wyścigu w Kolarstwie Przełajowym” w kategorii Elita zostali Patryk Kostecki (Domin Sport) oraz Patrycja Zawierta (WKK Wieruszów/ WKK Pfleiderer). Jednocześnie zwyciężyła ona w kategorii Juniorek. Najszybszym Juniorem był Szymon Pomian (Wygoda Białystok).

Pełne wyniki Hucisko

Niedzielne zmagania Pucharu Polski odbyły się w Mikołowie. Impreza Skoda Auto Śliwka Cup padła łupem Bartosza Miklera (Victoria Jarocin Accent) oraz Zuzanny Krzystały (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team). Zarówno Bartosz, jak i Zuzanna mają komplet zwycięstw w tegorocznym Pucharze i pewnie plasują się na pozycjach liderów.

Wyniki Puchar Polski Mikołów

Klasyfikacja Pucharu Polski oraz Klasyfikacja indywidualna 2019/2019

Łącznie 111 kolarzy stanęło na starcie drugiej odsłony Scott Cyclocross Challenge. Najszybsi byli Mariusz Gil oraz Marta Balcerzak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here