Przełajowe Mistrzostwa Europy czas zacząć.

0

W niedzielę 10 listopada w Silvelle (Włochy) odbędzie się jeden z najbardziej wyczekiwanych wyścigów przełajowych w sezonie – Mistrzostwa Europy. To małe miasteczko, położone nieopodal Wenecji, niejednokrotnie było miejscem rywalizacji międzynarodowej stawki najlepszych przełajowców.

Tym razem 273 zawodników z 22 krajów jest zarejestrowanych na niedzielne zawody, w sobotę zaś na starcie wszystkich wyścigów stanie rekordowa ilość 406 Mastersów, w tym pokaźna liczba Polaków. Po raz pierwszy na linii startu zobaczymy Juniorki (41 zgłoszonych zawodniczek. W Elicie Mężczyzn możemy spodziewać się kolejnej bezpośredniej walki pomiędzy zawodnikami z Belgii i Holandii. Od lat rywalizacja tych reprezentacji nakręca emocje i tylko sporadycznie ktoś spoza tych krajów potrafił czynnie włączyć się do walki o medale (np. Zdenek Stybar).

Bezdyskusyjnym faworytem wyścigu Elity Mężczyzn w Silvelle jest obecny Mistrz Europy, aktualny Mistrz Świata i zwycięzca szosowego wyścigu Amstel Gold Race, Holender Mathieu van der Poel. Pomimo późniejszego wejścia w sezon przełajowy, Mathieu zwyciężył w swoim pierwszym starcie sezonu podczas wyścigu w Ruddervoorde i udowodnił, że w tym roku również liczył się będzie w walce o mistrzowską koszulkę.

Plany z pewnością będą próbować pokrzyżować mu odwieczni rywale – Belgowie, w tym Toon Aerts ( Mistrz Europy 2016 z Pont Chateu) oraz tegoroczne objawienie początku sezonu Eli Iserbyt. Laurens Sweeck, Michael Vanthourenhout oraz Lars van der Haar również powinni znaleźć się w ścisłej czołówce niedzielnego wyścigu. Nie można zapominać o zaledwie 20- letnim Brytyjczyku Tomie Pidcock’u, który przed rokiem zdobywał zarówno koszulkę Mistrza Europy, jak i Świata (U23). Tym razem ambitny zawodnik pragnie jeszcze więcej i zdecydował się na start w wyścigu seniorów. W tej niezwykle mocnej stawce, tym razem nie zobaczymy żadnego z Polaków.

Obecna Mistrzyni Świata kobiet, Belgijka Sanne Cant i Mistrzyni Europy 2018 Annemarie Worst (Holandia) będą tymi, które będą faworytkami wyścigu Elity. W walkę o podium włączyć się powinny Maud Kaptheijns i Włoszka Alice Maria Arzuffi, która kilkakrotnie stawała na podium w kategorii młodzieżowej. Ze względu na start Toma Pidcocka z Elitą, wyścig młodzieżowców nie posiada zdecydowanego faworyta. Mistrz Juniorów z 2018 Pim Ronhaar (Holandia), zadebiutuje w ”orlikach” i będzie musiał stawić Brytyjczykowi Benowi Tulletowi, Francuzowi Antoine Benoistem, Szwajcarowi Lorisowi Roullierowi i Włochowi Jakobowi Dorigoniemu. W wyścigu U23 kobiet faworytką jest Holenderka Ceylin Del Carmen Alvarado, a w Juniorach Belgowie – Thibau Nys i Jente Michels.

Rocco Cattaneo, przewodniczący Europejskiej Unii Kolarskiej:

”Kolarstwo w Silvelle zawsze było mocno związane z Cyclocrossem i ma długą i wyróżniającą się historię organizowania wyścigów, zaczynając od zawodów dla najmłodszych po wielkie, międzynarodowe imprezy.
Przez wiele lat to małe miasto w Veneto było miejscem, w którym odbywały się najważniejsze wyścigi z włoskiego kalendarza, tym razem jest gotowe na przyjęcie najlepszych zawodników z 22 krajów, poczynając od Juniorów, a na Mastersach kończąc.
Silvelle będzie gospodarzem historycznego wydarzenia pod pewnym względem, ponieważ będzie to pierwszy raz, gdy tytuł Mistrza Europy zostanie przyznany w kategorii Juniorek, to kolejny krok w kierunku równości płci.

W imieniu UEC chciałbym podziękować Komitetowi Organizacyjnemu ASD GS Silvellese prowadzonemu przez Mauro Zamprognę i wszystkim wolontariuszom za ich zaangażowanie i pasję. Poprzednie doświadczenia wykazały, jest to gwarancja udanej organizacji wydarzenia. Chciałbym także szczególnie podziękować Włoskiej Federacji Kolarskiej i jej prezydentowi, Renato Di Rocco, który zawsze wspierał wydarzenia związane z przełajami, dziękuję także mieście Trebaseleghe i jego burmistrzowi Antonella Zoggia”.

Godziny startów, listy startowe oraz wyniki poszczególnych wyścigów znajdziecie pod tym linkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here