Plany na sezon Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team

Chcesz poznać plany startowe między innymi Marka Konwy, Filip Helty czy Aleksandry Podgórskiej, a także poznać ciekawostki dotyczące drużyny Volkswagen samochody Dostawcze MTB Team, to jest lektura obowiązkowa.

0

W ostatnim czasie w Warszawie odbyło się spotkanie mediów z jedną z najlepszych drużyn kolarstwa górskiego w Polsce – Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team. Dowiedzieliśmy się, że głównym celem na sezon 2020 jest wyjazd na Igrzyska Olimpijskie w Tokio Marka Konwy oraz Aleksandry Podgórskiej. Jednak do Igrzysk pozostało jeszcze sporo czasu, skupmy się na tym, co jest teraz, czyli zbieraniu punktów UCI do rankingu olimpijskiego.

Marek Konwa rozpocznie sezon już w czwartek trzydziestego stycznia podczas Costa Blanca Bike Race, kategoria S2. Podczas startu będzie mu towarzyszył nowy nabytek drużyny – Filip Helta. Chłopaki pierwszy raz mają okazję startować razem jako para, głównym celem jest jak najlepiej się poznać, co powinno zaowocować podczas innych wyścigów w dalszej części sezonu. Kolejne przewidywane starty:

  • Copa Catalana, kategoria HC, 22.02
  • Internacionales XCO Chelva, C1, 01.03
  • Copa Catalana Internacional Corró D’amunt, C2, 10.03
  • Kamptal Klassik, C1, 29.03
  • XCO Prementura Rocky Trails, C1, 06.04
  • Slovak Cup, C1, 14.04
  • Ötztaler Mountainbike Festival, HC, 19.04

Drużyna zamierza spędzić w Hiszpanii 4 tygodnie, łącząc treningi ze startami.

Aleksandra Podgórska odpuszcza w tym roku starty w wyścigach etapowych i dołączy do zespołu w trakcie hiszpańskich wyścigów XCO. Jak sama mówi, bardzo chciałaby jechać na Igrzyska Olimpijskie, to jest jej marzenie, żeby wystąpić w Tokio, razem z Mają Włoszczowską. Liczy na to, że dzięki dużej ilości startów uda się uzyskać dwa miejsca na wyjazd do Japonii. Ola w sezonie 2020 jako jedyna będzie miała oprócz roweru Full Suspension dostęp do roweru Hard Tail. Razem z trenerem doszli do wniosku, że wśród kobiet rower z pełnym zawieszeniem nie odgrywa aż tak dużej roli jak w męskiej rywalizacji, głównie jest to spowodowane zróżnicowanymi warunkami fizycznymi obu płci.Dla Filipa Helty będzie to pierwszy sezon w kategorii Elita, w Polsce zazwyczaj i tak starty kategorii Orlik i Elita były połączone, ale jego marzeniem jest wystartować w wyścigu głównym podczas Pucharu Świata, ma nadzieję, że spełni się to w tym sezonie. Filip podchodzi do startów z zimną głową, nie nakłada na siebie zbyt dużej presji, ma zamiar prezentować równą mocną formą i dać z siebie wszystko podczas wszystkich wyścigów. Ma nadzieję, że u boku tak doświadczonego zawodnika, jakim jest Marek, będzie miał okazję podnieść swój poziom sportowy.

W drużynie pozostaje dwóch zawodników U23 startujących w cross-country oraz przełajach, Stanisław Nowak i Piotr Kryński to świeżo upieczeni medaliści Mistrzostw Polski CX w kategorii U23, Staszek wywalczył złoto, Piotrek srebro. Chłopaki zakończyli już sezon przełajowy i po chwilowym odpoczynku rozpoczną przygotowania do sezonu letniego. Staszek wydaje się jednym z najmocniejszych Orlików w kraju po przejściu między innymi Filipa Helty i Michała Topora do Elity. Jednak sam zapytany o to mówi, że nie jest murowanym faworytem, zdaje sobie sprawę, że Piotrek Kryński jest bardzo mocny, a w zeszłym sezonie Karol Ostaszewski pokazał, na co go stać. Staszek jest aktualnie jedynym podwójnym Mistrzem Polski w składzie. Ma na swoim koncie tytuł w przełaju U23 oraz eliminatorze. Jedno jest pewne, we dwóch zawodnicy Volkswagena będą mogli łatwiej próbować rozgrywać wyścigi na własną korzyść.

Kolejnym nowym nabytkiem drużyny jest Krzysztof Klimek, ten utalentowany 16-latek jest wychowankiem klubu Viktoria Rybnik. Możliwość dołączenia do zespołu jest dla niego wielkim wyróżnieniem. Krzysztof w ubiegłym sezonie wygrał większość wyścigów XCO w swojej kategorii w kraju. Rok 2020 jednak będzie dla niego rokiem nowości, nie tylko zmiana barw, ale również zmiana kategorii wiekowej. Zobaczymy jak ten młody, skromny chłopak poradzi sobie w nadchodzącym sezonie. Jest on ważnym wzmocnieniem, ponieważ bez niego Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team nie mógłby wystawić sztafety na krajowym czempionacie i po raz kolejny bronić tytułu drużynowego Mistrza Polski.

W składzie pozostaje również Anna Urban, która już 7 lutego zamierza wystartować w pierwszej edycji maratonu Hero Dubai organizowanym przez ekipę Hero Dolomites, jednego z najtrudniejszych maratonów górskich w Europie. Razem z Anną, kobiecą część reprezentacji drugi rok z rzędu stanowić będzie Zuzanna Krzystała, świeżo upieczona Mistrzyni Polski w przełajach. Zuzanna zakończy sezon przełajowy w ten weekend na Mistrzostwach Świata w Szwajcarii, a następnie rozpocznie swoje przygotowanie do sezonu letniego, w którym zamierza bardziej skupiać się na konkurencjach sportowych (XCO, CX) niż na jej ulubionych maratonach MTB.

Pieczę nad całą drużyną sprawuje trener, zawodnik Bogdan Czarnota oraz menedżer zespołu Maciej Zabłocki. W sezonie 2020 wszyscy będą mieli do dyspozycji rowery Scott Spark RC 900 World Cup. Zawodnicy w ustawianiu odpowiedniej pozycji korzystają z pomocy Jarosława Dymka (Jarek Dymek BikeFit Studio).

Z końcem roku z zespołem pożegnali się Bartłomiej Wawak oraz Michał Ficek.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here