Naukowcy ostrzegają – ćwiczenia w bardzo niskich temperaturach mogą z czasem uszkadzać płuca

0

Bieganie na wysokiej intensywności, przy temperaturze poniżej -15 ° C może powodować nieodwracalne uszkodzenie płuc, mówi fizjolog, który zaleca trzy sposoby, aby temu zapobiec. Energiczne ćwiczenia w temperaturach poniżej -15 ° C utrudniają płucom ogrzanie i nawilżenie powietrza, którym oddychamy, co może narazić je na długotrwałe uszkodzenia, według fizjologa Michaela Kennedy’ego.

Ludzie, którzy lubią ćwiczyć na zewnątrz w zimie, muszą uważać na wpływ niskich temperatur na płuca. „Jeśli w lutym jest naprawdę chłodny dzień, bieg o dużej intensywności lub wyścig na biegówkach mogą zmienić twoje życie”, twierdzi Michael Kennedy.

Problemem związany z intensywnymi ćwiczeniami w niskich temperaturach jest to, że coraz niższe temperatury utrudniają ogrzanie i nawilżenie powietrza w płucach, co powoduje wysychanie błony śluzowej dróg oddechowych, a niektórych przypadkach nieodwracalne uszkodzenie.

„Odpowiedź zapalna jest tak duża, że ​​płuca nigdy nie wracają do zdrowego poziomu wyjściowego” – powiedział. Fizjolog powiedział, że kultura narciarska i kultura nordycka powoli się zmieniają, ale w przeważającej części nadal panuje powszechna akceptacja, że ​​można ścigać się w temperaturze -15 ° C lub -20 ° C.

„To nie jest ok” – powiedział. „Mamy zaplanowane badanie jakościowe dla narciarzy biegowych na wysokim poziomie, którzy po przejściu na emeryturę mają przewlekły kaszel i poważne zaburzenia czynności płuc”.

Kennedy powiedział, że liczba sportowców zimą z astmą wysiłkową może być zaniżona. Niedawno jego zespół odkrył, że preferowany test laboratoryjny do przewidywania astmy wysiłkowej w zimnym powietrzu nie jest tak dokładny, jak zwykłe testowanie sportowców po biegu w zimne dni w celu symulacji wyścigu lub ciężkiego biegu w zimie.

Pomysł na badanie zrodził się z badań przeprowadzonych przed Igrzyskami Olimpijskimi w Salt Lake City w 2002 r., Podczas których naukowcy przebadali prawie 40 olimpijczyków uprawiających sporty zimowe w USA, przeprowadzając próby czasowe ćwiczeń w porównaniu ze standardowym testem laboratoryjnym i stwierdzili, że astma wywołana była po próbie czasu ćwiczeń, ale nie po teście laboratoryjnym.

Kennedy zauważył, że ograniczeniem badania było to, że każdy sportowiec był testowany w innej temperaturze i innym trybie ćwiczeń.

„Łyżwiarze mogli jeździć na łyżwach w temperaturze -5 ° C, narciarze biegowi mogli jeździć na nartach w temperaturze -15 ° C”, powiedział Kennedy. „Dlatego chcieliśmy odtworzyć to badanie, ale w bardziej znormalizowany sposób”.

Opierając się na wcześniejszych badaniach swojego laboratorium pokazujących, że sportowcy, którzy ćwiczyli w temperaturach poniżej -15 ° C, narażają płuca na poważne zwężenie i możliwe uszkodzenie, Kennedy zrekrutował szereg sportowców uprawiających sport zimowy, aby ukończyć standardowy test laboratoryjny (oddychanie suchym powietrzem ze zbiornika gazu w celu wywołania zwężenia) w porównaniu z pięciokilometrowym biegiem na zewnątrz, gdy termometr wskazywał -15 ° C.

Stwierdził, że pięciu z 16 uczestników miało pozytywny wynik skurczu oskrzeli wywołanego wysiłkiem w teście laboratoryjnym, a siedmiu pozytywnych w teście zimnego powietrza.

Kennedy powiedział, że liczba ta zgadza się z poprzednimi badaniami, z których wynika, że ​​od 40 do 50 procent wszystkich sportowców uprawiających sporty nordyckie lub zimowe zgłosiło jakąś astmę wywołaną wysiłkiem fizycznym (zwężenie oskrzeli) z powodu ćwiczeń zimowych.

Płuca działają również przeciwnie do innych części ciała, takich jak serce, które, jak wyjaśnił Kennedy, reaguje na stresujące sytuacje, stając się większe, silniejsze i bardziej wydajne.

„Kiedy płuca są narażone na ekstremalne warunki środowiska, takie jak zimno, nie odbudowują się pozytywnie, a ich funkcje zanikają się z czasem – szczególnie podczas ćwiczeń” – powiedział.

Nie wszystkie płuca są sobie równe. Kennedy powiedział, że innym ciekawym odkryciem z poprzednich badań było to, że ludzie o mniejszym wzroście są najbardziej podatni na zwężenie płuc w niskich temperaturach.

Kennedy powiedział też, że dla tych, którzy są zdeterminowani, aby ćwiczyć przy niskich temperaturach, dobrym pomysłem jest rozgrzewka w pomieszczeniu, aby pomóc rozszerzyć płuca, co zmniejszy skutki zimnego powietrza.

Dodał, że badania wykazały, że nieznaczne zakrycie ust ma również znaczący wpływ na zmniejszenie efektu zwężenia spowodowanego zimnym powietrzem.

Zniszczeniom może też zapobiec zmniejszenie intensywności ćwiczeń, co da płucom więcej czasu na ogrzanie i nawilżenie powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here