Nino Schurter – ”Wszedłem w rodzaj samo-kwarantanny”

W wywiadzie dla agencji Keystone-SDA Nino Schurter opowiada o trudnym powrocie z Afryki Południowej, obecnej sytuacji w Szwajcarii i radzeniu sobie z niepewnością. „Teraz sport zszedł na drugi plan” - mówi mistrz olimpijski w kolarstwie górskim z Rio de Janeiro.

0

”Koronawirus przybył do Południowej Afryki z opóźnieniem. Już przed wylotem to RPA był pewien sceptycyzm co do tego, czy Cape Epic odbędzie się. 9 marca, w tym kraju był tylko jeden potwierdzony przypadek. Mieliśmy nadzieję, że koronawirus nie dotrze właściwie do Południowej Afryki. Tamte dni były całkiem normalne. W rzeczywistości dzieje się to tak samo w Afryce Południowej, jak tutaj w Europie, z dwutygodniowym opóźnieniem. Ostatnio szkoły zostały zamknięte, a wydarzenia takie jak Cape Epic zostały anulowane. Myślę, że życie publiczne w Południowej Afryce w dużym stopniu zatrzyma się w ciągu najbliższych kilku dni.” 

Od jakiegoś czasu daje się zauważyć, że Południowa Afryka stała się ulubionym miejscem przygotowań wielu czołowych zawodników świata. Nie inaczej jest przypadku zawodników Scott Sram. Tym razem zawodnicy ekipy musieli szybciej opuścić ten kraj.

”Lars Forster i ja dostaliśmy dwa miejsca na jednym z ostatnich lotów w środę. Musieliśmy kupić nowe bilety, zmiana rezerwacji nie była możliwa. Nasz znajomy zarezerwował bilety na lot w piątek, cztery godziny później został odwołany, pozostaje liczyć na jakiś lot w weekend. Niepewność, czy wrócisz do domu do rodziny, czy będziesz tkwić na drugim końcu świata, jest przytłaczająca – szczególnie w kraju, w którym system opieki zdrowotnej nie jest najlepszy. Cieszę się, że wróciliśmy do domu, że wszyscy wokół mnie są zdrowi. Przez pięć następnych dni byłem w stanie poddać się kwarantannie, obecnie jestem sam w domu, ponieważ podjąłem ryzyko podróży, pobytu na lotniskach i w samolotach.”

Mistrzostwa Świata w Albstadt i pierwsza edycja PŚ w Novym Meście na Morave nadal nie zostały odwołane, jednak sam Schurter jest niepewny najbliższej przyszłości.

”W tej chwili naprawdę trudno mi się skupić. Wszystko jest niejasne. W swojej karierze nigdy nie doświadczyłem czegoś takiego, że nie wiem, kiedy będę startował w następnym wyścigu. Zwykle masz stałe punkty i wiesz, jak wygląda harmonogram. Obecna sytuacja jest wyzwaniem dla wszystkich sportowców. Stoimy przed pytaniem na kiedy musimy być gotowi do rywalizacji. Nie wiemy, czy powinniśmy w normalnie trenować, czy zrobić sobie przerwę. Jest to również trudne dla motywacji. Sport przenosi się w tło z powodu koronawirusa.”

Jak teraz trenuje Mistrz Świata?

”W domu mam sprzęt fitness i trenuję siłę, choć robię to mniej intensywnie niż zwykle. Ponadto wychodzę samotnie na rower, nie kontaktuję się wtedy z innymi ludźmi – również po to, aby samemu nie narażać się na ryzyko zarażenia. Zrobię też teraz tydzień odpoczynku. Po przerwie zaplanowałem dwa pełne bloki treningowe i pod koniec maja mam nadzieję na start Pucharu Świata w Novym Mescie. W tej chwili trenuję również, aby mieć normalny harmonogram i nie myśleć o całej tej sytuacji.”

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here