UCI zawiesza światowy kalendarz

0
Anne Terpstra, GHOST, NED UCI Mountainbike World Cup Nove Mesto 2019

W obliczu rozwijającej się pandemii COVID-19, UCI ogłosiło środki mające na celu całkowite zaprzestanie wyścigów w różnych dyscyplinach do co najmniej 3 kwietnia, ze skutkiem natychmiastowym. UCI zamknęło także Światowe Centrum Rowerowe w Aigle w Szwajcarii, a wszyscy pracownicy będą musieli pracować zdalnie.

W miarę jak kraje zamykają granice, a wszystkie międzynarodowe ligi sportowe zawieszają działalność, UCI do tej pory pozostawiało decyzję poszczególnym organizatorom o tym, czy kontynuować wydarzenia. Niektórzy działali odpowiedzialnie, ogłaszając odwołanie lub przełożenie imprez, aby pozwolić zawodnikom i drużynom uniknąć podróży. Jednak inne, takie jak Puchar USA XCO, który planowany jest na dzisiaj (w piątek odbył się wyścig XCC), natomiast Cape Epic zostało odwołane na 48 godzin przed startem pierwszego etapu.

UCI zawiesiło wszystkie wydarzenia na każdym poziomie i we wszystkich dyscyplinach ze skutkiem natychmiastowym. Takie działanie doprowadza do wyrównania szans w walce o tak cenne w tym roku punkty UCI. Ponieważ nadal trwają kwalifikacje olimpijskie do kolarstwa górskiego, BMX Racing i Freestyle, a także Para Kolarstwa, UCI zwróciło się do MKOl i IPC (komitet paraolimpijski)  o zamrożenie punktów kwalifikacyjnych z mocą wsteczną 3 marca.

Tak UCI wyjaśnia swoją decyzję w opublikowanym komunikacie:

”W odniesieniu do trwającej procedury kwalifikacji olimpijskiej i paraolimpijskiej do bieżących wydarzeń kolarskich sytuacja jest następująca: biorąc pod uwagę niepewność związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa, utrzymanie początkowo planowanych okresów kwalifikacji (11 maja 2020 r. Dla BMX Freestyle, 27 maja dla MTB , 1 czerwca dla BMX Racing i 7 czerwca dla szosy) spowodowałoby wystąpienie niesprawiedliwości między krajami. UCI postanowia zatem zaproponować MKOl i IPC przerwanie kwalifikacji z dniem 3 marca, biorąc pod uwagę fakt, że do tego dnia żaden kraj nie był wyłączony z możliwości podróżowania na wyścigi.

Decyzją tą kieruje się podstawowa zasada równego traktowania wszystkich sportowców oraz znaczenie zapobiegania tym samym sportowcom ciągłych zmian w programach zawodów i planach treningowych. Ciągle zmieniająca się sytuacja zdrowotna powoduje również, że niepewna jest możliwość stworzenia alternatywnego kalendarza dla przełożonych wydarzeń, pomimo możliwości przedłużenia do 30 czerwca 2020 r. Przez MKOl kwalifikacji dla wszystkich federacji międzynarodowych.

Ponadto należy wyjaśnić, że od 70% do 85% wydarzeń kwalifikacyjnych w tych dyscyplinach już się odbyło, a uwzględniona klasyfikacja stanowi zatem prawdziwą wartość sportową. Podejmując to działanie, nasza Federacja zapewnia uczciwość naszych sportowców, a także równe traktowanie wszystkich narodów i nie narusza zasad systemów kwalifikacji ruchu olimpijskiego. Wniosek został przedstawiony MKOl i IPC, aby umożliwić jak najszybsze opublikowanie rankingów olimpijskich i kwot pozostałych dyscyplin.”

Prezydent UCI, David Lappartient, stwierdził:

„Sytuacja międzynarodowa związana z koronawirusem gwałtownie przyspieszyła ostatnio, szczególnie w Europie, co zmusiło władze do podjęcia drastycznych środków, które mają duży wpływ w szczególności na nasz sport. W obliczu tej bezprecedensowej i zmieniającej się sytuacji musimy dostosować i podjąć niezbędne środki, aby zagwarantować, na ile to możliwe, bezpieczeństwo ludzi na naszych imprezach, a także sprawiedliwość sportową. Podejmując zdecydowane decyzje dotyczące kalendarza międzynarodowego UCI i procedury kwalifikacji olimpijskiej, jesteśmy wsłuchani w oczekiwania zainteresowanych nim ludzi. Wyzwania, przed którymi stoimy w świetle obecnej sytuacji, wymagają od wszystkich członków rodziny kolarskiej i ruchu olimpijskiego bycia innowacyjnym, silnym i zjednoczonym ”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here