UCI podała nowy kalendarz wyścigów na sezon 2020

0

UCI ogłosiła dziś nowy kalendarz Pucharu Świata w XC, a także daty Mistrzostw Świata w kolarstwie górskim. Zostały one zatwierdzone przez Komitet Zarządzający UCI, które spotkały się wczoraj podczas nadzwyczajnego spotkania z inicjatywy prezydenta UCI Davida Lappartienta w kontekście pandemii Covid-19. Komitet Zarządzający UCI zatwierdził również nowy system kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Tokio 2020, dostosowany po przełożeniu wydarzeń na 2021 r.

Odkąd zawody rowerowe zostały przerwane w połowie marca, światowy kryzys mocno odbija się na naszym sporcie, a około tysiąca wyścigów zostało przełożonych lub odwołanych na prośbę ich organizatorów.

Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim początkowo miały odbywać się w Albstadt (Niemcy) w dniach 26–28 czerwca, ale musiały zostać odwołane. UCI informuje, że miasto Leogang (Austria), które było już gospodarzem Mistrzostw Świata 2020 w DH oraz Pump Tracku, wyraziło zgodę na dodanie do swojego programu wyścigów XCO, wyścigu sztafet oraz rowerów elektrycznych. Mistrzostwa Świata odbędą się w dniach 5–11 października 2020 r. UCI podkreśla też, że ​​zdrowie sportowców i wszystkich zainteresowanych stron pozostaje nadrzędnym priorytetem i że zostaną w tym względzie podjęte wszelkie niezbędne środki.

Mistrzostwa Świata dla specjalizacji Eliminator, 4X i Maraton będą odbywać się w następujących terminach i miejscach:

  • Mistrzostwa Świata w Eliminatorze – 23 sierpnia, Leuven (Belgia)
  • Mistrzostwa Świata w 4X – 10-11 września, Val di Sole (Włochy)
  • Mistrzostwa Świata w Maratonie – 24-25 października, Sakarya (Turcja).

Jeśli chodzi o Puchar Świata w kolarstwie górskim Mercedes-Benz 2020, UCI ogłosiła dziś daty i miejsca rozgrywania imprez. W wyniku pandemii czterech organizatorów musiało odwołać swoje wydarzenie: Losinj (Chorwacja), Fort William (Wielka Brytania), Vallnord Pal Arinsal (Andora) i Mont-Sainte-Anne (Kanada). Nowy kalendarz, który zaczyna się od września i trwa do listopada, w tym sześć miejsc docelowych, z których trzech gospodarzy, przeprowadzi po dwa wyścigi.

Kalendarz Mistrzostw Świata w kolarstwie górskim na rok 2020:

  • 5–6 września: Lenzerheide, Szwajcaria (XCO / DHI)
  • 12-13 września: Val di Sole, Włochy (XCO / DHI)
  • 19-20 września: Les Gets, Francja (XCO / DHI)
  • 29 września – 4 października: Nove Mesto na Morave, Czechy (XCO) – dwa wyścigi
  • 15-18 października: Maribor, Słowenia (DHI) – dwa wyścigi
  • 29 października-1 listopada: Lousa, Portugalia (DHI) – dwa wyścigi

W przypadku krajowych mistrzostw UCI wyjaśnia, że federacje narodowe będą mogły swobodnie decydować o terminach i że punkty z tych mistrzostw zostaną włączone do rankingu UCI w dniu 31 grudnia 2020 r.

Komitet Zarządzający UCI również zatwierdził kwalifikację  na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Tokio 2020 po odroczeniu tych wydarzeń do 2021 r. z powodu pandemii koronawirusa. Punkty przyznane w dwa weekendy Pucharu Świata w sezonie 2021 zostaną dodane do tych uwzględnionych w rankingu z 3 marca 2020 r. Daty są jeszcze do ustalenia i zostaną podane w późniejszym terminie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here