Zalety jazdy samemu

0
Zdjęcie: Coen van den Broek na Unsplash

Niezależnie od tego, czy jest to zwykła jazda ze znajomymi, czy zaplanowana ustawka z lokalnymi kolarzami, jazda w grupie może być świetną zabawą. Jest to również opcja, która aktualnie nie jest możliwa i nie wiadomo jak długo, jeszcze przyjdzie nam wstrzymać się z jazdą w peletonie.

Pomyśleliśmy, że fajnie byłoby przyjrzeć się rzeczom, które sprawiają, że jazda samemu jest naprawdę satysfakcjonująca i przyjemna. Spójrzmy prawdzie w oczy, jeśli kiedykolwiek był czas, aby przyjrzeć się zaletom samotnej jazdy, to jest on właśnie teraz. Niezależnie od tego, czy zawsze byłeś samotnym wilkiem, czy dopiero zaczynasz odkrywać radość z jazdy w pojedynkę, oto kilka powodów, dla których warto jeździć samemu.

Spontaniczność

Wszyscy doświadczyliśmy tego uczucia podczas przejażdżki grupowej, aby wybrać się na nieznaną drogę lub zrobić przerwę przy wyjątkowo przyjemnym stawie. Kiedy jedziesz sam, nie musisz przekonywać nikogo do swoich racji, gdy tylko pojawi się intrygująca okazja. Masz całkowitą kontrolę i możesz sam zdecydować o zmianie zaplanowanej trasy. Nie jesteś również ograniczony do określonego przedziału czasowego i dlatego możesz zacząć wcześnie lub późno, jeździć szybko lub wolno, i tak długo, jak chcesz. Jeśli całkowita kontrola nad trasą i czasem jazdy nie brzmi zbyt zachęcająco, pamiętaj, że nadal możesz od czasu do czasu dołączyć do innych kolarzy, aby wymieniać się wskazówkami dotyczącym trasy i czerpać inspirację. Pamiętaj – możesz jeździć sam, ale nie jesteś samotny!

Bez strachu przed odpadnięciem z grupy

Dla wielu kolarzy najgorsze uczucie podczas jazdy na rowerze, to zgubienie przez peleton. Niezależnie od tego, czy był to twój dzień, czy po prostu nie poświęciłeś czasu na odpowiednie przygotowanie się do zaplanowanej jazdy, czasami nawet dawanie z siebie wszystkiego po prostu nie wystarczy. W zależności od ekipy, z którą jeździsz, odpadnięcie może również oznaczać konieczność tolerowania „niewinnego” dokuczania na szczycie wzniesienia. Jeżeli jesteś tylko ty i twój rower, nie ma takiego ryzyka. Jeśli moc w nogach skończy ci się szybciej, niż zakładałeś, możesz zwolnić, a nawet wrócić do domu – i to, czy powiesz komuś o tym, co się stało, zależy wyłącznie od ciebie.

Wolność gubienia się we własnych myślach

Nie ma wątpliwości, że jazda na rowerze jest nieco podobna do medytacji. Powtarzające się ruchy, dają twojemu umysłowi możliwość wyciszenia się i naładowania. Jadąc samotnie, nie rozmawiasz, nie przerywasz myśli, nic nie odwraca twojej uwagi. Chociaż czasami można się zamyślić, daje to też okazję, aby poczuć się lepiej ze sobą, złapać równowagę oraz skorzystać z cennego „czasu dla mnie”.

Zdjęcie: Sayan Nath na Unsplash

Szansa na rozwój wewnętrzny

Jeżeli już mówimy o tym, aby czuć się lepiej ze sobą, jazda na rowerze to świetny sposób na zwiększenie pewności siebie i skupienie się na rozwoju osobistym. Jazda na rowerze bez pomocy, to osiągnięcie, za które warto pogratulować. Jeśli twój umysł zaczyna zmierzać w kierunku nieprzyjemnych lub stresujących sytuacji, które ostatnio cię dotknęły, najzwyczajniej przypomnij sobie, że robisz coś, co sprzyja samodyscyplinie i wytrwałości. Wkrótce zdasz sobie sprawę, że jest wiele powodów do zadowolenia z siebie.

Zdolność do przestrzegania planu treningowego

Jeśli miałeś problem ze znalezieniem czasu, aby naprawdę skupić się na osobistym planie treningowym, teraz jest na to świetny moment. Samotna jazda na rowerze stanowi idealną okazję do skoncentrowania się na interwałach, a także daje elastyczność, dzięki której możesz dostosować się do samopoczucia w danym dniu. Być może będziesz musiał trochę popracować, aby zrekompensować energię i motywację, które masz podczas jazdy w  grupie ale jeśli naprawdę masz konkretną robotę do zrobienia, docenisz samotny trening.

Nie zapomnij, aby być bezpiecznym podczas samotnej jazdy!

Samotna jazda wymaga również zwrócenia dodatkowej uwagi na bezpieczeństwo. Nawet w czasie mniejszego ruchu i obowiązkowego dystansu społecznego wciąż istnieją bardzo realne zagrożenia. Wybierając się na trening samotnie, zawsze upewnij się, że jesteś dobrze przygotowany. Jeżeli sam zadbasz o swoje bezpieczeństwo, zmniejszasz ryzyko wypadku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here