Kobiety, które piją 2-3 kawy dziennie mają mniejszy poziom tkanki tłuszczowej

0
Autor: Mike Kenneally na Unsplash

Czy lubisz kawę? Oczywiście, że tak, przecież jeździsz na rowerze! A może ma to coś wspólnego z wynikami ostatnich badań, które pokazują, że codzienne picie kawy wiąże się z mniejszą ilością tkanki tłuszczowej? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Naukowcy z Uniwersytetu Anglia Ruskin przeanalizowali dane z ankiety na temat zdrowia i odżywiania, aby ocenić związek między piciem kawy a całkowitym procentem tkanki tłuszczowej i tłuszczem brzucha.

Picie kawy wiąże się nawet z 4,1% mniejszą zawartością tkanki tłuszczowej

Naukowcy odkryli zauważalne różnice między kobietami pijącymi kawę a tymi, które tego nie robią. U kobiet w wieku od 20 do 44 lat, które piły 2-3 kawy dziennie, poziom otyłości był o 3,4% niższy niż u osób, które w ogóle nie piły kawy. Różnica była jeszcze większa w grupie wiekowej 45-69 lat, gdzie kobiety miały o 4,1% mniej tkanki tłuszczowej. Ogólnie rzecz biorąc, u kobiet w każdym wieku średni procent tkanki tłuszczowej był o 2,8% niższy wśród tych, którzy pili 2-3 szklanki dziennie w porównaniu z tymi, którzy jej nie pili.

Nie chodzi o kofeinę

Co ciekawe, wyniki te były spójne zarówno dla kawy z kofeiną, jak i dla kawy bezkofeinowej. Czy to możliwe, że większość osób pijących kawę to rowerzyści, a utrata wagi ma związek z jazdą na rowerze? Autor badania, dr Lee Smith, miał inne wytłumaczenie.

„Nasze badania sugerują, że w kawie mogą znajdować się związki bioaktywne inne niż kofeina, które regulują wagę.”

Autor: Nathan Dumlao na Unsplash

Zależność w przypadku mężczyzn jest słabsza

Badanie wykazało również, że związek był spójny zarówno wśród palaczy, jak i osób niepalących oraz cierpiących na choroby przewlekłe w porównaniu z osobami zdrowymi. Okazało się również, że zależność w przypadku mężczyzn jest znacznie mniejsza. Mężczyźni w wieku od 20 do 44 lat, którzy pili 2-3 kawy dziennie, mieli o 1,3% mniej tłuszczu niż ci, którzy w ogóle nie spożywali kawy.

„Ważne jest interpretowanie wyników tego badania w świetle jego ograniczeń – badanie odbyło się w określonym momencie, więc nie można ustalić trendów. Nie wierzymy jednak, że nagle ktoś zacznie pić więcej kawy, żeby być szczuplejszym” – powiedział dr Smith.

Kawa może być używana w walce z otyłością

Mimo swoich ograniczeń badanie to stanowi powód do rozważenia picia kawy jako narzędzia walki z epidemią otyłości. Autor podsumował to w następujący sposób: „Możliwe, że kawa lub jej skuteczne składniki mogą zostać włączone do strategii zdrowej diety w celu zmniejszenia obciążenia chorobami przewlekłymi związanymi z epidemią otyłości”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here