Kupujemy kask – ładny ale przede wszystkim bezpieczny

0
Autor Cobi Krumholz na Unsplash

W związku z ostatnimi wydarzeniami pomyślałam, że pora wymienić kask na nowy. Jak prawie każda kobieta, zaczęłam od oglądania i wyszukiwania przyjemnych dla oka kasków (w ładnych kolorach!) i w przystępnej cenie.

Pamiętając o bezpieczeństwie, postanowiłam, że kupię kask, który posiada technologię MIPS. MIPS znaczenie ogranicza urazy głowy przy skośnych uderzeniach (najczęstsze wypadki podczas jazdy na rowerze). Technologia ta została ładnie opisana w tym artykule.

Gdy udało mi się już wybrać wymarzony kask, przypadkiem trafiłam na test kasków wykonany przez szwedzkie towarzystwo ubezpieczeniowe Folksam.

Badanie obejmowało pięć testów fizycznych: dwa testy pochłaniania wstrząsów z uderzeniem prostym i prostopadłym oraz trzy testy uderzenia ukośnego. Testy zostały przeprowadzone przez szwedzki instytut badawczy (RISE), który jest akredytowany do testowania i certyfikacji zgodnie z europejską normą CEN.

Test pochłaniania wstrząsów

W tym protokole kask upuszczono z wysokości 1,5 m na poziomą powierzchnię z maksymalnym przyspieszeniem 250 g. Kask został uderzony w dwóch różnych miejscach – u góry i z boku.

Testy uderzeń skośnych

W tej serii testów upuszczono kask na nachylone pod kątem 45 stopni kowadło z tarciem podobnym do asfaltu (papier ścierny 40 ziaren) z prędkością 21 km/h. Do testów wykorzystano dwa manekiny w celu zminimalizowania odchyleń. Przeprowadzono również symulacje komputerowe testów dla każdego kasku, dla wszystkich skośnych uderzeń.

Poziom bezpieczeństwa kasku oceniono w stosunku do średnich wyników testu dla wszystkich testowanych kasków, porównując z medianą wartości dla testowanych kasków. Ponieważ najczęstsze urazy mózgu często występują przy uderzeniach skośnych, trzy skośne testy miały większy wpływ na wyniki testów kasków.

Kaski oznaczone jak „Recommended” (ang. zalecane) wypadły o 18–76 procent lepiej niż średnia dla testowanych kasków.

Siedem z testowanych kasków ma dodatkowe funkcje bezpieczeństwa i ochrony (np. MIPS lub WaveCel) mające na celu zmniejszenie energii uderzenia, która może prowadzić do wstrząsu lub innych obrażeń mózgu.

Folksam wskazuje, że ich metodę testową zastosowano do odzwierciedlenia typowego wypadku rowerowego, w którym rowerzysta upada na ziemię, uderzając głową pod kątem, co zwykle powoduje wstrząs mózgu.

Kask, który wypadł w teście najlepiej (76%), to w zasadzie nie kask a poduszka powietrzna dla rowerzysty.

Z kolei drugi w kolejności (37%) to kask, który można kupić w Szwecji w sklepie typu Jula czy Castorama a jego cena to około 200 zł.

Wybór kasku jednak nie jest taki prosty

Badania zostały przeprowadzone zaledwie na 27 kaskach (w tym kilka dostępnych tylko w Szwecji), ale znalazłam tam też wybrany przeze mnie kask…. z ujemnym wynikiem. Skłoniło mnie to do dalszych poszukiwań…

Na szczęście dla tych, których nie satysfakcjonuje test szwedzkiej firmy, istnieje strona, na której znajdziecie 99 kasków przetestowanych pod kątem bezpieczeństwa. Kaski, na których przeprowadzono testy, są zgodne z amerykańską normą CPSC, która jest bardziej rygorystyczna niż europejska norma CEN.

Link do zestawienia kasków przetestowanych przez Virginia Tech.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here