Faworyci Mistrzostw Polski XCO/XCR 2020

Tegoroczne Mistrzostwa Polski, z powodu epidemii przeniesione o miesiąc, odbędą się już w najbliższy weekend. Dotychczasowe wyścigi w kraju i poza granicami pokazały kto powinien liczyć się w walce o medale.

0

Już w najbliższy piątek w Mrągowie poznamy pierwszych tegorocznych Mistrzów Polski w kolarstwie górskim. Jako pierwsi do rywalizacji wyruszą najmłodsi zawodnicy rywalizujący w wyścigach młodzieżowych sztafet mieszanych (Junior/Juniorka Młodsza, Młodzik/Młodziczka). Ukoronowaniem piątkowych zmagań będzie główny start o Mistrzostwo Polski XCR. Bez wątpienia głównym faworytem wyścigu jest drużyna Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team, która nieprzerwanie dzierży tytuł od 2017 roku. Pozostałe miejsca na podium powinni podzielić między sobą reprezentanci Warszawskiego Klubu Kolarskiego, czyli ubiegłoroczni vice – Mistrzowie Polski oraz brązowi medaliści w sztafetach. Być może do walki o medale włączą się także reprezentanci jednej z drużyn specjalizujących się na co dzień w maratonach.

Drugi dzień Mistrzostw Polski to wyścigi żakiń i żaków oraz młodziczek i młodzików o Puchar Prezesa PZKOL, a także juniorek i juniorów młodszych oraz kategorii Masters II, III, IV i Masters Kobiet o tytuły mistrzowskie. Na skutek odwołania finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, tym razem także juniorki i juniorzy młodsi powalczą w Mrągowie o koszulki z orłem na piersi. W tym roku odbyły się już trzy wyścigi eliminacyjne do OOM. W klasyfikacji łącznej, zdecydowaną liderką i główną kandydatką do tytułu Mistrzyni Polski jest Natalia Grzegorzewska. O medale powinny zawalczyć także Malwina Mul (KLKS „AZALIA” Brzóza Królewska), Katarzyna Praszczałek (UKK Huragan Wołomin), Wiktoria Hejman (KKW NEXELO Wałbrzych) oraz Kinga Żur (KS LUBOŃ Skomielna Biała). Wśród juniorów młodszych o koszulkę z orłem powinni powalczyć między sobą zawodnicy Warszawskiego Klubu Kolarskiego – Iwo Pacałowski oraz Szymon Lachowicz. W walce o medale powinni liczyć się także Maksymilian Wiśniowski (RK Aluminium Bike Team) i Ksawier Garnek (GK Victoria Rybnik). Wśród Mastersów II koszulki bronić będzie Bogdan Czarnota (Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team). W jej utrzymaniu na kolejny rok będą próbowali Mu przeszkodzić Jarosław Wolcendorf, Tomasz Pierwocha (RMF FM MTB Team), Arkadiusz Jusiński, Remigiusz Ciok oraz Mirosław Bieniasz (Bieniasz Bike ELMEX Electric). W kategorii Masters III murowanym faworytem do zyskania kolejnej koszulki Mistrza Polski do kolekcji jest aktualny Mistrz Europy w swojej kategorii wiekowej – Jacek Brzózka (JBG-2 CryoSpace). Wśród najstarszej kategorii Masters IV tytułu bronił będzie Jan Zozuliński (Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team). Wśród kobiet w kategorii Masters tytułu bronić będzie Marta Garnek (UKS DREAM-BIKE Bielawa). Poza obecną jeszcze Mistrzynią Polski, na starcie pojawią się Karolina Kruszyńska (Bieniasz Bike ELMEX Electric) oraz Dorota Warczyk (LKK „START” Tomaszów Mazowiecki).

W niedzielę rozegrane zostaną wyścigi w najbardziej prestiżowych kategoriach. Dzień rozpocznie wyścig kategorii Cyklosport Kobiet, Cyklosport Mężczyzn oraz Masters I. Wśród kobiet o medale powalczą: była Mistrzyni Polski Cyklosport Katarzyna Pakulska, Adrianna Broda (MTB PRESSING TEAM Bike – System Ice – Went) oraz Agnieszka Bal (KS Luboń Skomielna Biała). Wśród mężczyzn faworytem wydaje się być ubiegłoroczny brązowy medalista w sztafecie – Michał Glanz. Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja w kategorii Masters I. O koszulkę powinni powalczyć: Adrian Boruta (JBG-2 CryoSpace), Paweł Piasecki oraz broniący jej Piotr Sułek (KS Sułek Sport). 

Po nich na trasę wyruszą Juniorki. Obrończynią tytułu i zdecydowaną faworytką do kolejnej koszulki Mistrzyni Polski jest Matylda Szczecińska (Warszawski Klub Kolarski). Pozostałe medale powinny przypaść siostrom Zawierta – Patrycji oraz Magdalenie (obie WKK PFLEIDERER Wieruszów). Do walki o medale mogą włączyć się także Julia Zięba (Hurom Accent Sławno), Milena Drelak (RK Aluminium Bike Team) oraz Hanna Fijałkowska (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław).

Następnym wyścigiem będzie rywalizacja Juniorów. Faworytem wydaje się być Krzysztof Klimek (Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team). Jego głównymi rywalami do koszulki mistrzowskiej będą Maciej Dąbrowski (UKS Superior Zator), Miłosz Ośko (Warszawski Klub Kolarski) oraz Paweł Ścierski. Na liście startowej brakuje aktualnie dwóch zawodników, którzy powinni włączyć się w walkę o medale, pomimo startu z ostatniej linii. Są to: Szymon Pomian (GKS „CARTUSIA”) oraz Oliwier Machura (CST 7r MTB Team).

O godzinie 14:00 rozpocznie się najważniejszy tegoroczny kobiecy wyścig kolarstwa górskiego w naszym kraju. Na starcie pojawią się zawodniczki Elity Kobiet oraz Orliczki. Główną faworytką, pomimo tylko jednego startu po przerwie spowodowanej pandemią, jest vice-Mistrzyni Olimpijska Maja Włoszczowska (Kross Racing Team). Interesująco zapowiada się walka o pozostałe miejsca na podium. Mistrzostwa Polski w Mrągowie będą pierwszą okazją do konfrontacji pomiędzy ścigającą się głównie za granicą – Paulą Gorycką (STRÜBY-BIXS MTB Team), a dominującą w tym roku w kraju Aleksandrą Podgórską (Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team). To te trzy zawodniczki powinny w niedzielne popołudnie spotkać się na podium na mrągowskiej Górze Czterech Wiatrów. Jednak w tym towarzystwie namieszać mogą zawodniczki zawsze prezentujące wysoki poziom. Klaudia Czabok (Warszawski Klub Kolarski), Gabriela Wojtyła (UKS Superior Zator), Katarzyna Solus – Miśkowicz (KSM TREK Racing Team), Mistrzyni Polski XCM Barbara Borowiecka (AK TEAM SEVEN) czy specjalizująca się w maratonach Zuzanna Krzystała (Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team) mogą sprawić małą niespodziankę i sięgnąć po medal w rywalizacji Elity. Wśród Orliczek koszulka Mistrzyni Polski powinna przypaść Klaudii Czabok (Warszawski Klub Kolarski). Zagrozić jej może klubowa koleżanka – Antonina Białek. O medal powinny powalczyć także Martyna Tomasik (KKW NEXELO Wałbrzych), Julita Fira (KS Luboń Skomielna Biała) i Kinga Kalembkiewicz (KLKS „AZALIA” Brzóza Królewska).

Ostatni akord tegorocznych Mistrzostw Polski to rywalizacja Elity Mężczyzn i Orlików. Na większości wyścigów w kraju w tym sezonie, a także podczas ostatniego Pucharu Czech, mieliśmy nieformalne „Mistrzostwa Polski”. Mała liczba wyścigów spowodowała, że na każdym z nich stawiała się cała krajowa czołówka, z wyjątkiem aktualnego Mistrza Polski. Tytuł, pomimo pechowego ostatniego startu w czeskim Zadovie, powinien jednak obronić Bartłomiej Wawak (Kross Racing Team). Wyniki tegorocznych wyścigów sugerują, że o pozostałe miejsca na podium powalczą Filip Helta (Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team) i Krzysztof Łukasik (JBG-2 CryoSpace). Na pewno łatwo rywalizacji o medale nie odpuszczą także Jakub Zamroźniak (JBG-2 CryoSpace), Michał Topór (MTB RACING TEAM Tarnów), Piotr Konwa (SGR Specialized), Maciej Jeziorski oraz pozostali zawodnicy teamu JBG-2 CryoSpace. Do walki o medal w Elicie mogą wmieszać się także Orlicy – Karol Ostaszewski (Warszawski Klub Kolarski) oraz Mateusz Nieboras (JBG-2 CryoSpace). Także tych dwóch zawodników powinno powalczyć o tytuł mistrzowski wśród Orlików. Na medal w tej kategorii największe szanse mają także Konrad Czabok (Warszawski Klub Kolarski), Paweł Garczyk (OŚ Racing Team Oborniki Śląskie), Stanisław Nowak (Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team), Jarosław Żur (KS Luboń Skomielna Biała) oraz, w przypadku zgłoszenia na miejscu, Łukasz Helizanowicz (CST 7r MTB Team).

Zapowiadają się pasjonujące Mistrzostwa na ciekawej i wymagającej trasie. W kilku kategoriach swoją dominację powinni potwierdzić faworyci, w kilku rywalizacja powinna toczyć się do samej mety. Zapraszamy do śledzenia relacji z zawodów na naszym Instagram’ie oraz na naszej stronie na Facebook’u.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here