Podwójny Puchar Świata z dwoma drugimi miejscami dla Anne Terpstry

0

W sezonie zdominowanym przez wyścigi odwołane z powodu koronawirusa Nové Město było jedynym gospodarzem Pucharu Świata. Organizatorzy imprezy znanej z tłumu kibiców, tym razem zostali zmuszeni do rozegrania wyścigu bez widzów. Mimo to, z powodzeniem udało im się zorganizować podwójne pucharowe ściganie. Przy surowych środkach ostrożności dotyczących COVID-19. edycja 2020 różniła się od tych z ubiegłych lat, ale zespoły jak i zawodnicy byli szczęśliwi, że w końcu mogą ścigać się na najwyższym poziomie.

Podwójny Puchar Świata w tak krótkim czasie był wyzwaniem dla każdego sportowca. We wtorek odbył się pierwszy wyścig Short Track (XCC), a po nim w czwartek Cross Country (XCO). Zawodnicy nie mogli zbytnio odpocząć, ponieważ już następnego dnia odbył się drugi Short Track, tak ważny dla zdobycia dobrej pozycji startowej w wyścigu XCO. Lisa Pasteiner, która dochodzi do siebie po infekcji, i Caroline Bohe, która złamała obojczyk, musiały odpuścić wyścigi i zostać w domu, aby odpocząć i zregenerować siły.

Caroline: „Oczywiście, że jestem rozczarowana. Moja forma była doskonała, więc wiedziałam, że będę w stanie dobrze się spisać. Na razie wszystko, co mogę zrobić, to patrzeć w przyszłość i rozpocząć pracę na następny rok. Mam nadzieję, że reszta ekipy dobrze sobie radzi i życzę im powodzenia w wyścigach „.

We wtorek zawodniczki GHOST zaprezentowały swoją formę. Sina Frei i Anne Terpstra zajęły 4 i 8 miejsce, czym zapracowały na  czołowe miejsca startowe czwartkowego wyścigu. Barbara Benko w XCC zajęła 23. miejsce.

Sina Frei: „Można było powiedzieć, że wszystkie zawodniczki były dziś nastawione na dobry wynik. Wyścig był bardzo gorączkowy. Ponadto pogoda, a co za tym idzie, stan trasy nie pomagał w ściganiu. Spowodowało to kilka sytuacji, gdzie byłam o włos od upadku i zdarzyło mi się stracić wypracowaną pozycję. Na szczęście tuż przed metą udało mi się wrócić na czoło i wywalczyć czwarte miejsce.”

W czwartkowym wyścigu XCO Terpstra i Frei świetnie wystartowały, na pierwszym okrążeniu, tworząc siedmioosobową grupę prowadzącą. W miarę trwania wyścigu świeżo upieczona mistrzyni Holandii ścigała prowadzący w wyścigu francuski duet składający się z Pauline Ferrand Prevot i Loany Lecomte. Lecomte okazała się nieosiągalna, ale Anne Terpstra była w stanie zmniejszyć dystans do Prevot nadrabiając dużo na zjazach. Wyprzedziła Mistrzynię Świata i zajęła drugie miejsce, podobnie jak podczas zeszłorocznego finału w Snowshoe (USA).

Anne Terpstra: „Jestem oszołomiona moimi wynikami, ponieważ ten rok nie był dla mnie łatwy. Zaraziłam się koronawirusem i przez wiele tygodni ledwo mogłam wchodzić po schodach. Myślę, że wynikająca z tego przerwa oraz spokojne nastawienie, którego nabrałam w zeszłym roku, pomogły mi wrócić do formy po tym wydarzeniu. Teraz, mając tytuł mistrzyni kraju z zeszłego tygodnia i drugie miejsce w Pucharze Świata, mogę po prostu powiedzieć, że miałam udane rozpoczęcie tego wielkiego bloku wyścigowego.

Barbara Benko ukończyła wyścig na 24. miejscu, po utracie pozycji i przesunięciu się na tył peletonu jej strata była już nie do odrobienia.

„Kiedy zaczynasz z końca, trudno jest przejść do przodu. Dziś brakło mi siły, ale będzie jeszcze więcej szans, żeby się odbić”.

Drugi wyścig XCC odbywał się przy bardziej sprzyjających warunkach, chociaż wiatr ponownie wystawił zawodniczki na próbę. Anne Terpstra dojechała na 7 miejscu, zapewniając sobie pozycję w pierwszej linii podczas startu niedzielnego wyścigu. Sina Frei zajęła 9 miejsce, co również dało jej dobrą pozycję startową.

W drugim wyścigu XCO zawodniczki Ghost Factory Racing wywalczyły kolejne podium. Po raz kolejny trzy te same zawodniczki walczyły ze sobą o zwycięstwo – Loana Lecomte, Pauline Ferrand Prevot i Anne Terpstra. Ferrand Prevot udało się objąć prowadzenie, i dowiozła go z 30-sekundową przewagą nad Anne.

Anne Terpstra: „W połowie wyścigu udało mi się powoli zmniejszyć stratę do Pauline do 15 sekund. Ale na kolejnym okrążeniu różnica pozostała taka sama. W dzisiejszych warunkach nie mogłam nadrobić czasu na zjazdach. Na mecie nie byłam zbyt szczęśliwa, ale patrząc na to wstecz, na to co przeszłam, jestem bardzo zadowolona z dzisiejszego wyniku. Nie mogę się już doczekać Mistrzostw Świata w przyszłym tygodniu. ”

Sina Frei ukończyła wyścig na 8 miejscu. Barbara Benko musiała zrezygnować z wyścigu z powodu problemów zdrowotnych. Ekipie GHOST Factory Racing udało się wygrać klasyfikację drużynową, co zaowocowało kolejnym podium. Następny wyścig to Mistrzostwa Świata w Saalfelden w Austrii, które odbędą się w przyszłym tygodniu, a następnie Mistrzostwa Europy w Szwajcarii. Tam zawodniczki wystąpią w barwach reprezentacji swoich krajów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here