Dlaczego kolarze powinni regularnie korzystać z sauny?

0

Sauna to pomieszczenie, do którego ludzie chodzą, aby się zrelaksować się i odświeżyć zmęczone ciało. Badania sugerują, że korzyści może być znacznie więcej. Przyjrzyjmy się dwóm głównym powodom, dla których kolarze mogą odnieść szczególne korzyści z regularnych wizyt w saunie.

Sauna ma coś do zaoferowania każdemu sportowcowi. Jeśli ścigasz się i traktujesz kolarstwo poważnie, z pewnością docenisz lepszą wytrzymałość i ogólną poprawę formy. Jeśli jeździsz na rowerze dla przyjemności i sprawności, również możesz udać się do sauny i skorzystać z jej właściwości zdrowotnych.

W jaki sposób sauna może poprawić Twoje wyniki? Wykazano, że regularne wizyty w saunie dają trzy efekty fizjologiczne, które mogą poprawić wytrzymałość. Przyjrzymy się im i sprawdzimy, czy rzeczywiście mogą przynieść realne korzyści podczas startu w zawodach.

Zwiększa objętość krwi

Kiedy wchodzisz do sauny, Twoje ciało wysyła krew do skóry, aby obniżyć temperaturę wewnętrzną. Zmniejsza to ilość krwi dostępnej dla narządów, co stymuluje nerki do produkcji większej ilości erytropoetyny (znanej również jako EPO, wykorzystywana jako doping wśród kolarzy) i osocza. Efektem jest zwiększenie ilości czerwonych krwinek, co zwiększa przepływ krwi do serca oraz zmniejsza obciążenie układu sercowo-naczyniowego i obniża tętno przy takim samym obciążeniu.

Zwiększa przepływ krwi do mięśni

Gdy Twoje ciało dostosowuje się do regularnej ekspozycji na ciepło, zwiększa przepływ krwi do mięśni szkieletowych. Poprawia to dostarczanie glukozy i tlenu do mięśni, co zmniejsza ich zależność od zapasów glikogenu o 40% – 50%.

Poprawia termoregulację

Regularne korzystanie z sauny poprawia również kontrolę termoregulacyjną. Zaczynasz się pocić przy niższej temperaturze wewnętrznej, a tempo pocenia się utrzymuje się przez dłuższy czas, co skutkuje lepszym chłodzeniem podczas ćwiczeń.

Poprawia powrót tętna do spoczynkowego intensywnej jeździe

Autorzy badania z 2015 roku opublikowanego w „Journal of Applied Physiology” badali, czy wyżej wymienione mechanizmy rzeczywiście poprawiają wydolność. Przez 10 kolejnych dni 7 dobrze wytrenowanych kolarzy korzystało przez 30 minut z sauny (87°C) bezpośrednio po treningu. Wyniki wykazały zwiększoną objętość osocza i lepszy powrót tętna do spoczynkowego po teście wydolnościowym.

Zwiększa wytrzymałość podczas biegania

Podobnie autorzy badania z 2007 roku opublikowanego w „Journal of Science and Medicine in Sport” przyjrzeli się wpływowi sauny na biegaczy. 7 dobrze wytrenowanych biegaczy długodystansowych korzystało z sauny (90 ° C) przez 30 minut po treningu cztery razy w tygodniu przez trzy tygodnie. Ci sportowcy poprawili swoje wyniki w biegu do wyczerpania o 32% i zmniejszyli czas na 5 km o prawie 1,9% już po tych trzech tygodniach.

W jaki sposób sauna poprawia zdrowie?

Wiele z tego, co dzieje się z ciałem w saunie, jest podobne do tego, co dzieje się podczas ćwiczeń. Twoje tętno i tempo przemiany materii wzrastają, zużywasz więcej tlenu i masz podwyższony poziom tlenku azotu. Oznacza to, że wiele korzyści zdrowotnych, jakie daje aktywność fizyczna, może pochodzić również z sauny.

Potwierdzają to wnioski z przeglądu literatury z 2018 r. Na temat korzyści zdrowotnych kąpieli w saunie z Mayo Clinic. Autorzy stwierdzili, że im częściej ludzie odwiedzają saunę, tym mniejsze jest ryzyko chorób serca i ogólna śmiertelność. Regularnie korzystający z sauny wykazywali również mniejsze ryzyko demencji, zmniejszone zapalenie i ból spowodowany zapaleniem stawów oraz mniej dotkliwe bóle głowy i grypy.

A najlepsze jest to, że korzyści płynące z korzystania z sauny mogą być jeszcze większe, jeśli regularnie ćwiczysz. Naukowcy doszli do wniosku, że dobry poziom sprawności fizycznej wynikający z regularnych ćwiczeń w połączeniu z częstymi wizytami w saunie zapewniają lepsze korzyści sercowo-naczyniowe niż jedna z tych rzeczy oddzielnie. Dlatego pamiętaj, aby nadal jeździć na rowerze oraz urozmaicić swój plan treningowy o regularne wizyty w saunie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here