UCI zadowolone z modelu zarządzania ”Covid-owym sezonem”

0

UCI wyraziło zadowolenie z faktu, iż był to niełatwy i bezprecedensowy w historii sezon, udało się go przeprowadzić ze stosunkowo małymi ”stratami”. Mimo wywrócenia kalendarza do góry nogami, mimo iż żaden wyścig nie odbył się w planowanym wcześniej terminie, wszystko koniec końców szczęśliwie się zakończyło. O ile na szosie odwołano ”tylko” Paris Rubaix i Amstel Gold Race, to XCO nie oszczędzono cięcia. Wystarczy wspomnieć, że Puchar Świata cross country w tym roku, liczył sobie zaledwie dwie edycje…

19 czerwca 2020 roku, Federacja opublikowała protokół zdrowotny, którego autorem  byli przedstawiciele sztabu medycznego UCI oraz przedstawiciele ekip i organizatorów. Głównym założeniem protokołu było całkowite odizolowanie uczestników wybranej imprezy od ”świata zewnętrznego”, czyli tzw. metoda ”bańki”. Podczas imprez szosowych będących pod kontrolą UCI, przeprowadzono 13850 testów PCR, a 54 z nich okazało się pozytywnymi.

Łącznie we wszystkich dyscyplinach kolarskich przeprowadzono w minionym sezonie 18650 testów, a 63 z nich okazały się być pozytywnymi. Co ciekawe, tylko 29 z nich dotyczyło sportowców, pozostałe 34 osoby to członkowie zespołów.

Dyrektor Medyczny UCI, profesor Xavier Bigard, oświadczył:

„Protokół zdrowotny był kluczowym elementem dla wznowienia międzynarodowego kalendarza UCI, szczególnie dla kolarstwa szosowego. Jego zasada (bańka wyścigowa) i przeprowadzone testy (metodą PCR) potwierdziły swoją wartość. Zawodnikom, zespołom i organizatorom należy się pochwała za sumienność i zaangażowanie. Od sierpnia do listopada przestrzegali niezwykle rygorystycznych środków, bez których nie byłoby możliwe uzyskanie zgody właściwych władz na organizację zawodów kolarskich w obecnej sytuacji zdrowotnej na świecie. Serdecznie dziękuję również wszystkim lekarzom zespołu za pełną współpracę, bez których sezon 2020 nie byłby tak wielkim sukcesem. Na koniec oddaję hołd duchowi jedności i odpowiedzialności wszystkich, co umożliwiło naszemu sportowi istnienie pomimo pandemii, począwszy od sporządzenia protokołu, a skończywszy na jego wdrożeniu ”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here