Nowy rok, nowe postanowienia

0
Aaron Burden na Unsplash

Postanowienia noworoczne – możesz je uwielbiać lub nienawidzić, ale początek nowego roku kalendarzowego to doskonała okazja, by zastanowić się nad tym, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy i wyznaczyć cele na kolejny rok. Oczywiście możesz wyznaczać cele o każdej porze roku, ale postanowienia noworoczne są popularną tradycją i możesz być pewien, że przynajmniej jedna osoba zapyta Cię o to co planujesz zmienić w 2021 roku. Jako kolarz na pewno planujesz jakieś zmiany, aby 2021 był lepszy niż rok poprzedni.

Odkładając żarty na bok, postanowienia to coś, co naprawdę może pomóc Ci osiągnąć Twój cel, zakładając, że podchodzisz do nich poważnie. Rzućmy okiem na kilka przetestowanych metod ustalania skutecznych noworocznych postanowień kolarskich, żeby za rok patrzeć wstecz z dumą.

Zastanów się gdzie teraz jesteś

Każdy powie Ci, abyś był realistą podczas ustalania celów i postanowień, a tego naprawdę nie można przecenić. Najlepszym sposobem na zrobienie tego jest uczciwe określenie tego, gdzie się teraz znajdujesz. W zależności od tego, jak się czujemy danego dnia, łatwo można przeszacować lub nie docenić siebie. Pozwól, aby noworoczne postanowienia były czymś, nad czym spędzasz czas, i nie pozwól, aby stan emocjonalny dyktował Twoją reakcję. Zrób listę wszystkich postanowień, które przychodzą Ci do głowy, a następnie poświęć kilka dni na ich przemyślenie przed podjęciem zobowiązania.

Podziel rok na segmenty

Jeśli nie możesz spojrzeć na szerszą perspektywę lub masz problem z utrzymaniem motywacji, dobrym pomysłem jest podzielenie roku na mniejsze części, aby mieć oko na cel i nie tracić dobrego humoru. Wyznaczenie 12 małych celów na 12 miesięcy to świetny sposób na zrobienie sporego postępu przy jednoczesnym napływie energii „świeżego startu” na początku każdego miesiąca. To doskonała strategia, jeśli chcesz poprawić swoje wyniki w określonych obszarach, skupić się na konkretnym wydarzeniu lub chcesz zachować motywację do czegoś, co nadal wydaje Ci się odległe. Miesięczne cele zapewniają również różnorodność i sprawiają, że rzeczy stają się interesujące, gdy pracujesz nad bardziej ambitnym planem długoterminowym.

Maico Amorim Unsplash

Pamiętaj, że nie musi to zwiększać Twojej sprawności fizycznej

Jasne, możesz chcieć ustalić cel dotyczący przebiegu lub poprawić swój czas na określonym dystansie, ale dla niektórych z nas noworoczne postanowienia mogą być poświęcone znalezieniu czasu na relaks lub skupienie się na utrzymaniu wewnętrznej równowagi. Myślę, że wszyscy możemy się zgodzić, że rok 2020 był stresującym rokiem, więc może to, czego potrzebujesz w przyszłości, to zobowiązanie się do zapewnienia sobie odrobiny spokoju. Wielu kolarzom nie przychodzi to łatwo, ale ważne jest, aby Twój związek z jazdą na rowerze był nadal pozytywny.

Różne podejścia działają lepiej w zależności od osoby, więc przeprowadź pewne testy, aby określić, co będzie dla Ciebie najlepsze. Może to być udział w cotygodniowych zajęciach jogi online lub poświęcenie 10 minut każdego ranka na medytację. Może to również oznaczać po prostu zaplanowanie jazdy raz w miesiącu, która nie polega na osiągnięciu określonej kadencji, dystansu lub tętna, ale zamiast tego jest poświęcona radowaniu się wiatrem we włosach i przelatującym mijającym krajobrazem.

Twórz zabawne postanowienia

Wydaje nam się, że zmiany muszą zawierać element cierpienia lub deprywacji, aby można je było traktować poważnie. Wcale tak nie jest. Twoje postanowienia dotyczące jazdy na rowerze mogą dotyczyć większej przyjemności z uprawiania sportu, który kochasz i wychodzenia poza strefę komfortu. Zobowiąż się do zapoznania znajomego z kolarstwem w 2021 roku, spróbuj innej dyscypliny, a nawet przekaż darowiznę na rzecz organizacji rowerowej, która Cię inspiruje. Jest tak wiele sposobów, by stać się lepszymi członkami społeczności kolarskiej, które nie mają nic wspólnego z liczbami czy KOM.

 

Markus Spiske Unsplash

Powiedz znajomym o swoich postanowieniach

Wprawdzie rzecz biorąc, dzielenie się postanowieniami z osobami wokół ciebie może przynieść dwojakie korzyści; doświadczysz większej odpowiedzialności i miejmy nadzieję, większego wsparcia. Szczególnie jeśli masz przyjaciół i rodzinę, którzy są dobrzy w udzielaniu zachęt i pomaganiu Ci w byciu najlepszym, zdecydowanie zalecamy podzielenie się swoimi celami na ten rok. Jeśli jednak wolisz zachować swoje postanowienia dla siebie, to też jest w porządku.

Opracuj strategię postępowania w przypadku wpadek

Wreszcie, ważne jest, aby wkroczyć w nowy rok z obietnicą bycia dla siebie łagodnym i niewpadania w pułapkę „wszystko albo nic”, która jest tak skuteczną przeszkodą na drodze do osiągnięcia celów. W ciągu roku zadawaj sobie pytanie, czy robisz postępy, których potrzebujesz, aby pozostać na dobrej drodze, czy może nadszedł czas, aby dostosować trening (lub swoje oczekiwania), aby lepiej pasował do miejsca, w którym się teraz znajdujesz. Pamiętaj, że potkniecie się, nie oznacza od razu zakończenia gry. Po prostu zaakceptuj miejsce, w którym się znajdujesz – przemyśl swoje postanowienie, dostosuj plan zgodnie z potrzebami i kontynuuj dążenie do celu. Pokonywanie przeszkód jest tylko częścią procesu i sprawi, że Twój triumf będzie jeszcze bardziej satysfakcjonujący.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here