PZKol wzorem Komisji MTB

0

Zarząd PZKol chyba pozazdrościł Komisji MTB i zwołał spotkanie środowiska kolarskiego. Takie spotkanie nie dziwi, bo spraw palących jest co niemiara i warto szybko znaleźć ich rozwiązanie. Niestety zarząd zaplanował debatę jedynie nad dwoma tematami:

– opłaty za wpis do kalendarza PZKol

– łączenie kategorii junior i u23 w wyścigach szosowych podczas PP

To tak jakbyśmy mieli ciężko chorego, konającego człowieka a lekarze debatowaliby ile mu podać wody i w jakich dawkach. Na pewno wodę trzeba podawać, ale spraw pilnych i ważniejszych jest w tej chwili znacznie więcej.

Interesująca jest też kolejność działań zarządu. Przed konsultacjami zarząd zdążył już podnieść wpisowe, a potem je obniżyć. Na koniec zostawił sobie skonsultowanie tego ze środowiskiem… Oczywiście niemal wszyscy byli za obniżeniem stawek a najlepiej, aby ich w ogóle nie było. Jedynie niepokorne środowisko osób związanych z MTB śmiało zakomunikować, że nie ma nic przeciwko wyższym stawkom, o ile uwolnione zostaną opłaty za startowe tak, aby każdy organizator mógł sam zdecydować ile na jego zawodach będzie wynosić wpisowe. Za uwolnieniem opłat wypowiadały się jedynie osoby związane z MTB (m.in. Piotr Walerak, Maciej Grabek, Błażej Maresz). Wiceprezes ds. sportowych Tomasz Kramarczyk nie uznał tego jednak za temat związany z opłatami za wpis do kalendarza pobieranymi od organizatorów imprez. To tak jakby kazać komuś płacić podatki zabraniając jednocześnie pracować.

Wiceprezes zapowiedział debatę na temat uwolnienia stawek w przyszłym miesiącu, nie odpowiadając już na sugestie, że to znacznie za późno i że skoro środowisko MTB tego chce to może warto już teraz wprowadzić takie rozwiązanie jedynie na imprezach MTB.

Podczas debaty padły też ciekawe pytania dotyczące powiązania Areny Pruszków Sp. Z o.o. z PZKolem. Czemu organizatorzy mają wnosić opłaty za wpis do kalendarza na konto spółki prawa handlowego? Czy Arena Pruszków ma podpisane porozumienie w tej sprawie z PZKol i na co będzie ona przeznaczała tak zebrany fundusz? Jakie imprezy zostały dofinansowane w 2020 roku przez Orlen za pośrednictwem Areny Pruszków? Te trudne pytania pozostały bez odpowiedzi.

A szkoda, bo wpisowe za umieszczenie wyścigu w kalendarzu PZKol to tylko jeden z elementów, który bez powiązania z innymi nigdy nie będzie prawidłowo funkcjonował. Szkoda, że nie znajduje to zrozumienia, póki co u członków zarządu PZKolu. Na koniec odnosiło się wrażenie, że ten temat został jedynie wybrany po to, aby zakomunikować środowisku, że nie będzie podwyższanych opłat, czyli, że będzie tak jak to było kiedyś. Bez refleksji nad tym, że skoro jest coraz gorzej z polskim kolarstwem, to niczego nie poprawimy, zostawiając wszystko po staremu.

Drugi temat (łączenie kategorii junior i u23 w wyścigach szosowych podczas PP), choć nie ściśle powiązany z MTB, daje nam pewne korzyści. Umożliwia bowiem ściganie się zawodników u23 z MTB bez drużyny na PP na szosie wraz z juniorami. Ciekawa inicjatywa, choć sądząc po dyskusji też fatalnie komunikowana. Obwieszczono bowiem wcześniej, że obligatoryjnie dotyczyć to będzie wszystkich PP. W czasie spotkania wycofano się z tego i oznajmiono, że jednak to taka tylko luźna, fakultatywna propozycja. Z kolejnych wypowiedzi dowiedzieliśmy się, że nie wiadomo czy jest ona w ogóle zgodna z przepisami. Ostatecznie stanęło na tym, że organizatorzy będą mogli dokooptować do wyścigów juniorów zawodników u23, jeżeli uznają to za zasadne.

Podsumowując: spotkanie online (tak jak robi to środowisko MTB) to ruch w dobrą stronę. Niezbędne jest szybkie konsultowanie i podejmowanie decyzji w kolejnych palących kwestiach (chociażby system sportu młodzieżowego, który w triatlonie został właśnie diametralnie zmieniony). Niezbędne jest przemyślenie całego systemu funkcjonowania kolarstwa w Polsce. Rozwiązania, które istnieją, nie działają i trzeba szybko zacząć je zmieniać. Czy ten zarząd temu podoła? Trzymamy kciuki i czekamy na kolejne rychłe konsultacje.    

Spotkanie odbyło się 17 lutego o 19:30

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here