Dominika Włodarczyk i Marek Konwa Mistrzami Polski CX 2022 | podsumowanie, wyniki

0
fot. Piotr Jarosławski

85. Przełajowe Mistrzostwa Polski przeszły już do historii. Krajowy czempionat odbył się w znanej już kolarzom lokalizacji – w Gościęcinie. Klub LKS Bryksjusz Gościęcin ponownie stanął na wysokości zadania i zorganizował świetną imprezę godną zawodów rangi mistrzowskiej. W niedzielę na trasie znajdowało się naprawdę dużo kibiców, zwłaszcza przy okazji wyścigu juniorów młodszych oraz elity kobiet.

Rywalizacja rozpoczęła się już w sobotę od zmagań Mastersów. W kategorii Masters I triumfował Mariusz Gil (Stowarzyszenie Euro Bike Kaczmarek Electric), który obronił tytuł Mistrza Polski. Drugi był Maksymilian Bieniasz (Bieniasz Bike Team Rowerownia.com), a trzeci Janusz Put (Niezrzeszony).

fot. Piotr Jarosławski

W Masters IIA triumfował Szczepan Paszek (Fitwheels Bikestacja Bolesławiec), drugą pozycję zajął Marcin Wider (Niezrzeszony), a trzecią Przemysław Baranowski (Niezrzeszony). Wyścig Masters IIB poszedł po myśli Andrzeja Kaisera (Stowarzyszenie Euro Bike Kaczmarek Electric), który zdobył wystarczającą przewagę nad Bogdanem Czarnotą (Pho3nix Cycling Team) oraz Mirosławem Bieniaszem (Bieniasz Bike Team Rowerownia.Com).

W Masters IIIA najlepszy okazał się Jacek Rogowski (Niezrzeszony), drugi był Ireneusz Stafiej (KLKS Azalia Brzóza Królewska), a trzeci Rafał Łukawski (KS Stomil Poznań). W Masters IIIB zwyciężył Krzysztof Gierczak (Zryw Buszkowiczki), który pokonał Tomasza Jarząbka (K.S Klif Chłapowo) oraz Mariusza Kowalczyka (MGLKS Błękitni Mexller Koziegłowy).

Jacek Brzózka po kilku latach przerwy sięgnął po zwycięstwo, tym razem w kategorii Masters IVA. Drugi był Wojciech Bartolewski (Ecocolor.pl), a trzeci Jan Zozuliński (Niezrzeszony). W Masters IVB pod nieobecność Waldemara Banasińskiego triumfował Andrzej Misina (Grupa Kolarska Gliwice) finiszujący na mecie tuż przed Henrykiem Kruczkiem (Freestyle Sport) oraz Leszkiem Ziętkowskim (Niezrzeszony).

Ogromny szacunek należy się zawodnikom kategorii Masters V, którzy mają ponad 70 lat i z ogromną pasją nadal rywalizują w kolarstwie. Po półgodzinnym wyścigu zwyciężył Zbigniew Krzeszowiec (Niezrzeszony), pokonując Grzegorza Fajkowskiego (Rycerze Rolanda Maciejewski) i Stefana Bluszcza (Niezrzeszony).

Wśród kobiet z kategorii Masters z przewagą prawie czterech minut na mecie pojawiła się Marta Balcerzak (JF Duet Goleniów), która zmierzyła się z drugą Joanną Wąsiel (Bieniasz Bike Team Rowerownia.Com) oraz trzecią Karoliną Chudek (Niezrzeszona).

O naramiennik Prezesa Polskiego Związku Kolarskiego walczyły najmłodsze kategorie. Wśród żaków zwyciężył Mikołaj Klaczkowski (KLKS Azalia Brzóza Królewska), a w gronie dziewcząt Natalia Piróg (KS Deichmann SKSM MAT Sobótka). Najlepszym młodzikiem został Mikołaj Legieć (UKS Centrum Nowa Ruda), a wśród młodziczek triumfowała Maria Okrucińska (UKS Copernicus Toruń CCC).

Na uwagę zasługują kategorie amatorskie, które co prawda nie rywalizują o Mistrzostwo Polski, ale są bardzo licznie obsadzone – na starcie stanęło ponad 100 osób.

fot. Piotr Jarosławski

Drugi dzień Mistrzostw Polski obfitował w wiele naprawdę ciekawych rywalizacji, które odbywały się na wymagającej trasie, co chwilę zmieniającej swój charakter. Niska temperatura sprawiła, że podłoże było naprawdę zmrożone i w niektórych miejscach znajdował się lód, a zakręty bywały niebezpieczne. Liczni zawodnicy nierzadko spadali więc na dalsze pozycje przez upadki i potknięcia.

Jako pierwsze na linii startu pojawiły się juniorki młodsze – 27 zawodniczek. Już na pierwszej rundzie zawiązała się czteroosobowa grupka, która rozdała między sobą medale. Na ostatnim okrążeniu zaatakowała Alicja Matuła (Warszawski Klub Kolarski), która znacznie odjechała od rywalek i mogła cieszyć się na mecie pewnym zwycięstwem. Trzecie miejsce zajęła jej koleżanka klubowa, Hanna Mazurkiewicz, a obie zawodniczki rozdzieliła Anna Gaborska ze Szczecińskiego Klubu Kolarskiego.

W końcu przyszedł czas na juniorów młodszych wśród których było co najmniej kilku pretendentów do złotego medalu. Z defektem zmagał się m.in. Ksawery Adaszak, co wykorzystali jego rywale – sytuacja zmieniała się jednak jak w kalejdoskopie. Na ostatnim okrążeniu wiadomo było, że walka rozegra się pomiędzy Dawidem Lewandowskim (LKS POM Strzelce krajeńskie), Kacprem Kohnke (K.S Klif Chłapowo) oraz Bartoszem Łyżwą (UKS Avatar). O wszystkim zadecydował finisz. Najszybszy był Kohnke, który o włos pokonał Lewandowskiego. Bartosz Łyżwa finiszował 8 sekund później na trzecim miejscu. Emocje było widać jeszcze długo po wyścigu, a klub z Chłapowa mógł cieszyć się swoim pierwszym medalem rangi mistrzowskiej.

Wyścig juniorów także rozpoczął się od defektu jednego z faworytów, Brajana Świdra (Pho3nix Cycling Team), który spadł na koniec stawki. Sytuację wykorzystał obrońca tytułu, Łukasz Juszczak, który odskoczył od pozostałych kolarzy. Stawka dosyć szybko się uformowała i kolarze skupiali się na tym, aby dowieźć swoje medalowe pozycje do mety. Po niespełna 45 minutach rywalizacji z rowerem w górze przez linię mety przeszedł Łukasz Juszczak (UKS Koźminianka Koźminek), który zyskał prawie minutę przewagi nad Ksawierem Garnkiem (RK Exclusive Doors MTB Team) oraz Kacprem Hoppa (UKS Copernicus CCC Toruń).

Jako przedostatnie na trasie rywalizowały kobiety (elita oraz U23). Na prowadzenie szybko wyszła broniąca tytułu Barbara Borowiecka (Giant Gorzów LIV Team), która jednak w dalszej części rywalizacji znacznie osłabła i postanowiła wycofać się z wyścigu. Tuż za jej plecami często pojawiała się Dominika Włodarczyk (ATOM Deweloper Pościellux.pl Wrocław), która mniej więcej w połowie wyścigu wyszła na prowadzenie i zdołała utrzymać je do samej mety. Warto wspomnieć, że jest to zawodniczka U23, która wykazała się naprawdę niesamowitą formą. Drugie miejsce zajęła Antonina Białek, która tuż po starcie zmagała się z zakleszczonym łańcuchem i spadkiem na ostatnią pozycję. Wola walki była jednak silniejsza i zawodniczka Warszawskiego Klubu Kolarskiego zdobyła srebrny medal. Brawo! Trzecią pozycję uzyskała Zuzanna Krzystała (Pho3nix Cycling Team), która pojechała bardzo równy i solidny wyścig.

W gronie orliczek triumfowała oczywiście Dominika Włodarczyk. Drugie miejsce zajęła Julia Zięba (LKK LUKS Sławno), a trzecią pozycję wywalczyła Magdalena Zawierta (WKK Wieruszów Wiśniewski MTB Team). Wyścig juniorek wygrała Malwina Mul (KLKS Azalia Brzóza Królewska), przed Tatianą Gromadą (Pho3nix Cycling Team) oraz Kingą Żur (Domin sport Cycling Talent Academy).

Zmagania elity mężczyzn ukończyło jedynie dziewięciu zawodników – pozostałych zdjęto z trasy ze względu na przepis 80%. Po raz 10 Mistrzem Polski został Marek Konwa (UKS Krupiński Suszec Konwa Bike), z ponad minutą przewagi nad Patrykiem Stoszem (ATS Voster Team) oraz Pawłem Bernasem (JBG-2 Cryospace). Piąty open Szymon Pomian (GKS Cartusia Bike Atelier w Kartuzach) zdobył biało-czerwoną koszulkę w kategorii U23 pokonując Partyka Janiszewskiego (MGLKS Błękitni Mexller Koziegłowy) i Miłosza Ośko (HRE Mazowsze Serce Polski Cycling Team).

Najlepszym klubem został Warszawski Klub Kolarski, którego reprezentanci stanęli na podium wraz z zawodnikami UKS Krupiński Suszec Konwa Bike oraz Pho3nix Cycling Team.

Szczegółowe wyniki

Transmisja live

Przyszłoroczne, 86. Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym odbędą się w Zielonej Górze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here