Czas na Albstadt! | Puchar Świata XCC i XCO 2022

0
fot. Redbull TV

Pierwsza edycja tegorocznego Pucharu Świata XCC oraz XCO odbyła się w Brazylii, w miejscowości Petropolis. Podczas drugiej odsłony cyklu kolarze będą rywalizować w znanym już od 2013 roku Albstadt. Trasa wyścigu jest naprawdę wymagająca fizycznie i wymaga od zawodników dużej wytrzymałości. Nie zabraknie oczywiście elementów technicznych, choć będą one raczej dodatkiem do tego co na tej pętli najważniejsze, czyli podjazdów. Pełne okrążenie liczy ponad cztery kilometry oraz 190 metrów przewyższenia.

Short track – piątek (06.05.)

W piątek wystartuje wyścig XCC. Aktualnymi liderami klasyfikacji generalnej są Alan Hatherly oraz Pauline Ferrand Prevot, którzy zwyciężyli w Brazylii. Na starcie zobaczymy także Paulę Gorycką (STRÜBY BiXS Team) oraz Bartłomieja Wawaka (Kross Orlen Cycling Team), którzy będą walczyć o jak najlepsze ustawienie na starcie niedzielnego wyścigu. Ciężko wyróżnić konkretnych faworytów, bowiem wyścigi XCC znane są ze swojej nieprzewidywalności i nieoczywistych wyników. Jedno jest pewne – będzie się działo!

UCI Junior Series, kategorie U23 – sobota (07.05.)

UCI Junior Series to cykl wyścigów, które mają rangę Pucharu Świata i przeznaczone są dla kategorii juniorskich. Na starcie w Albstadt stanie ogromna liczba kolarzy, bo aż 160 juniorów oraz 80 juniorek. Wydaje się, że w obu kategoriach będą przodować reprezentanci Szwajcarii, choć Polacy tanio skóry nie sprzedadzą. Kadrowych barw będą bronić Natalia Grzegorzewska (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław) i Kinga Żur (Świętokrzyskie Cycling Academy) oraz Maksymilian Wiśniowski (RK Exclusive Doors MTB Team), Mateusz Szyszko (Warszawski Klub Kolarski), Brajan Świder (Pho3nix Cycling Team) i Filip Surdyk (Kamyk Radzymin MTB Team).

Sobota to także zmagania kategorii młodzieżowych. Niekwestionowanym faworytem wśród orlików jest Martin Vidaurre Kossmann, który pojawi się na trasie w tęczowych barwach Mistrza Świata. W orliczkach można spodziewać się świetnej jazdy Line Burquier, która w Petropolis wywalczyła pierwsze miejsce. O najwyższe pozycje w U23 będzie walczyć Matylda Szczecińska (Kross Orlen Cycling Team).

Zmagania główne elity – niedziela (08.05.) 

W zeszłym roku w Albstadt na solo triumfowała Loana Lecomte. Francuzka musi jednak zważać na naprawdę silne rywalki, które pokonały ją w Petropolis: Rebeccę Mcconnell oraz Anne Terpstrą. Do gry wracają także zawodniczki Treka, czyli Jolanda Neff i Evie Richards. Z dużymi ambicjami do ścigania podchodzą również dwie młode, ale niezwykle utalentowane Austriaczki – Laura Stigger i Mona Mitterwallner. Polskę reprezentować będą Klaudia Czabok (Warszawski Klub Kolarski), Gabriela Wojtyła (Superior Zator), Paula Gorycka (STRÜBY BiXS Team), Aleksandra Podgórska (Kross Orlen Cycling Team) oraz Barbara Borowiecka (Giant Liv Gorzów).

W elicie mężczyzn wszystkie oczy kibiców zwrócone są na Toma Pidcocka, który zadeklarował swój start w dwóch najbliższych edycjach PŚ. W rywalizacji weźmie także udział ubiegłoroczny zwycięzca z Albstadt, Viktor Koretzky, który co prawda skupia się w tym sezonie na kolarstwie szosowym, ale nie zamierza całkowicie porzucać cross country. Z tyłu jak zawsze czyha Nino Schurter, a świetną formę prezentują Maxime Marotte oraz Vlad Dascalu. Na starcie nie zabraknie reprezentantów Polski: Filipa Helty oraz Bartłomieja Wawaka (Kross Orlen Cycling Team), Krzysztofa ŁukasikaKarola Ostaszewskiego (JBG-2 Crysocpace) oraz Mateusza Nieborasa (Świętokrzyskie Cycling Academy).

Zmagania XCC oraz XCO elity mężczyzn i kobiet można śledzić poprzez relację live w Redbull TV.

XCC elita kobiet – 17:30
XCC elita mężczyzn – 18:15
XCO elita kobiet – 11:20
XCO elita mężczyzn – 14:35

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here