Absa Cape Epic – jak wygląda wyścig określany mianem najtrudniejszego na świecie? | zapowiedź

0

Absa Cape Epic to coroczny wyścig etapowy o randze Hors Class, zaliczany do Epic Series. Cape Epic odbywa się w Western Cape, na terenie Republiki Południowej Afryki od 2004 roku. Rywalizacja przebiega w kilkunastu kategoriach wiekowych, a zawodniczki i zawodnicy ścigają się w parach – na starcie pojawi się w tym roku ponad 750 zespołów! W wyścigu biorą udział zarówno kolarze ze światowej czołówki MTB, jak i amatorzy z kilkudziesięciu krajów.

Coroczna rejestracja do wyścigu Cape Epic jest niezwykle oblegana i zazwyczaj zapisy zamykają się po sekundzie od otwarcia. Do wyścigu można również zakwalifikować się poprzez starty zaliczane do Epic Series (zwycięzcy w kategoriach otrzymują możliwość startu w Cape Epic, a na pozostałych uczestników czeka losowanie). Zawodnicy na co dzień zakwaterowani są w namiotach na terenie Absa Cape Epic Race Village, gdzie znajduje się kompleksowa oferta gastronomii, usług medycznych i fizjoterapeutycznych oraz sprzętowych. Dostępne są także pakiety premium, które oferują noclegi w hotelach bądź kamperach, lecz wiąże się to z dodatkowymi kwestiami logistycznymi (np. z wynajmem auta oraz posiadaniem własnego kierowcy).

Ośmiodniowy wyścig składa się z prologu oraz siedmiu etapów o łącznej długości około 700 kilometrów oraz niespełna 16 000 metrów przewyższenia. Co roku charakterystycznymi elementami zmagań są długie, szutrowe drogi, kamieniste zjazdy, mnóstwo wzniesień oraz palące słońce. W tym sezonie kolarze będą rywalizować w dniach 19-26 marca, a na dzień przed zawodami będzie możliwość zapoznania się z trasą prologu.

Wyścig Cape Epic zyskuje wyjątkowość poprzez naprawdę malownicze trasy, które prowadzić będą między innymi przez pasmo górskie Groenlandberg, z widokiem na szczyt Table Mountain oraz wyspę Robben. Zawodnicy będą walczyć nie tylko z rywalami, ale również z narastającym zmęczeniem – kolarze mają obowiązek stawić się na starcie minimum 20 minut przed gwizdkiem sędziego, a etapy rozpoczynają się w godzinach porannych.

fot. https://www.epic-series.com/capeepic-event-route

Prolog – 27 kilometrów i 750 metrów przewyższenia
Etap I – 98 kilometrów i 2550 metrów przewyższenia
Etap II – 116 kilometrów i 1850 metrów przewyższenia
Etap III – 108 kilometrów i 2600 metrów przewyższenia
Etap IV – 47 kilometrów i 875 metrów przewyższenia
Etap V – 102 kilometrów i 2450 metrów przewyższenia
Etap VI – 82 kilometrów i 2300 metrów przewyższenia
Etap VII – 78 kilometrów i 2700 metrów przewyższenia

Więcej informacji dotyczących tras poszczególnych etapów znajdziecie w komunikacie technicznym.

Zawodnicy jadący w dwuosobowych zespołach mają obowiązek podążać do mety wspólnie, oddalając się od siebie maksymalnie na dwie minuty. Jazda w parach ma zapewnić bezpieczeństwo oraz wsparcie mentalne, które na tak długich dystansach często ma kluczowe znaczenie. Rywalizacja odbędzie się w kilku kategoriach wiekowych: UCI, Amator, NTT Masters, Grand Masters, Great Grand Masters oraz w parach mieszanych.

W gronie elity mężczyzn na liście startowej widnieje kilka naprawdę silnych drużyn. Głównymi faworytami są Nino Schurter i Andri Frischknecht (Scott Sram MTB Racing), Georg Egger i Lukas Baum (Orbea x Leatt x Speed Company), Andreas Seewald i Martin Stosek (Canyon Northwave MTB) oraz David Valero Serrano i Pablo Rodriguez Guede (BH Coloma), ale walka będzie naprawdę zacięta i trudno jednoznacznie wskazać kto stanie na podium. W elicie kobiet prym będą wiodły zapewne Katerina Nash i Sofia Gomez Villafane (NinetyOne – Songo – Specialized). Argentynka w zeszłym roku w parze z Haley Batten okazała się najszybsza i na pewno nie zabraknie jej doświadczenia. Oczywiście, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, do rywalizacji przystąpią zawodnicy z Polski. W kategorii Grand Masters będziemy śledzić wyniki Sebastiana Niklewicza i Zbigniewa Wiznera (Team Eskom) oraz Sławomira Misiaszka i Adama Żuchlińskiego (Team Żuchliński i Misiaszek), a w Mastersach mamy Wojciecha Odzimka i Michała Bogdziewicza (Team Bogdziewicz.com & Wojtek). Pełne listy startowe znajdziecie na stronie internetowej.

Informacje dotyczące wyścigu można śledzić nie tylko na stronie Absa Cape Epic, ale także poprzez aplikację mobilną. Poszczególne etapy będą relacjonowane na żywo na Facebooku oraz Youtubie. Bieżące informacje będą również publikowane na naszym portalu, dzięki zaangażowaniu drużyny Eskom.

— 

Artykuły dotyczące wyścigu Cape Epic powstają przy współpracy z Kolarz.TV oraz Eskom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here