Kurz po Mistrzostwach Polski już opadł, emocje powoli stygną. Zawodnicy odpoczywają po najważniejszym krajowym starcie. Warto jednak pamiętać, że za większością zawodników stoi cały sztab ludzi. Są to trenerzy odpowiedzialni za technikę, za przygotowanie techniczne, fizjoterapeuci, mechanicy i wielu innych ludzi. Jednak w większości przypadków ogromnym wsparciem dla zawodników jest po prostu Rodzina. To właśnie najbliżsi są największym wsparciem. Są z zawodnikami na dobre i złe. Mama, tata, rodzeństwo, partnerzy, a czasami nawet dzieci. Podczas tak dużych, ważnych imprez bardzo łatwo zaobserwować więź między zawodnikiem, a osobami mu bliskimi.
Skupmy się na medalistach i trenerach, którzy w pewnym stopniu są współodpowiedzialni za sukces. Najbardziej znani i rozpoznawani trenerzy w Polsce to bez dwóch zdań: Kornel Osicki, Bogdan Czarnota, Sebastian Żabiński, Przemysław Gierczak, Adam Starzyński, Błażej Maresz czy rozwijający swoją działalność Maciej Jeziorski. To tylko kilku z wielu polskich szkoleniowców. Z większością udało nam się zamienić kilka zdań w trakcie minionych Mistrzostw Polski. Cały czas można było także obserwować ich zaangażowanie, a także nerwy związane ze startem podopiecznych. Poniżej znajduje się małe zestawienie rezultatów osiąganych przez ich zawodników, w którym kolejność jest przypadkowa:
- Kornel Osicki – trener kadry narodowej oraz manager drużyny mistrzyni Polski – Mai Włoszczowskiej. Już w czwartek i piątek można było spotkać go na trasie podczas treningów z podopieczną Krzysztofa Zalewskiego. Równocześnie cały czas obserwował zmagania innych zawodników, aby wybrać tych najlepszych do kadry na Mistrzostwa Europy.
- Bogdan Czarnota – trener Aleksandry Podgórskiej (wicemistrzyni Polski w Elicie Kobiet oraz mistrzyni w sztafecie), Piotra Kryńskiego (mistrza Polski w kategorii Junior oraz sztafecie), Stanisława Nowaka (mistrza Polski w sztafecie i 4 w U23) oraz Juniora Młodszego Krzysztofa Klimka (najszybszego w swojej kategorii) i Juniorki Gabrieli Hudyki (trzeciej w swojej kategorii). Jednocześnie Bogdan jest mistrzem Polski w kategorii Masters II. Był na starcie każdego ze swoich podopiecznych, wspierał ich, motywował, a także na swoim elektrycznym rowerze jeździł wzdłuż trasy podając im najważniejsze informacje dotyczące wyścigu. Zna możliwości swoich zawodników, wspiera, a także motywuje i pociesza jeśli coś nie wyjdzie.
- Sebastian Żabiński – trener Gabrieli Wojtyły (mistrzyni Polski w U23) i Michała Topora (wicemistrza Polski U23). Niestety nie udało nam się zamienić z nim ani słowa, jednak był widoczny na trasie i również mocno dopingował swoich podopiecznych.
- Przemysław Gierczak – trener Julii Zięby (czwartej zawodniczki w kategorii Juniorka), a także zawodnik kategorii Elita (27 miejsce). Rozmawialiśmy z jedną z jego podopiecznych – Martą Turoboś (Mistrzynią Polski XCE), która aktualnie zmaga się z problemami zdrowotnymi. Wspiera ona trenera i podopiecznych na trasie, robi zdjęcia i zajmuje się całą papierologią podczas gdy Przemek trenuje z zawodnikami na trasie.
- Adam Starzyński – trener Krzysztofa Łukasika (brązowy medalista Mistrzostw Polski) i Karoliny Cierluk (8 zawodniczki tegorocznych Mistrzostw). Adam chodził nerwowo wzdłuż trasy ze stoperem, dopingował zawodników, podawał czasy, ale znalazł także czas by zamienić z nami kilka zdań o swoich podopiecznych, o celach, oczekiwaniach i formie, którą aktualnie prezentują.
- Michał Bogdziewicz – trener Marka Konwy (wicemistrza Polski w kategorii Elita) jednocześnie zawodnik w kategorii Masters II, w której w Mrągowie zdobył srebrny medal.
- Warszawski Klub Kolarski – tutaj pojawia się pewien problem. Wielu zawodników z tego klubu stanęło na podium w swoich kategoriach, a dokładając do tego sztafety można zrobić o tym osobny artykuł. Tym bardziej, że wielu zawodników ma rożnych trenerów. Jednak odpowiedzialny za cały klub jest Błażej Maresz. To jego wychowankami jest spora część startujących w barwach WKK. Teraz osobiście trenuje on Klaudie Czabok (wicemistrzynię Polski U23 oraz w sztafecie) i Antoninę Białek (czwartą zawodniczkę tej samej kategorii). Jednak Błażej jest zaangażowany w starty wszystkich zawodników i zawodniczek klubu ze stolicy. Jak mówi, za ich sukcesami stoi cały sztab. Jest to dobrze naoliwiona maszyna, przynosząca wiele radości. Ma z nimi do czynienia od ”młodzika”, widzi jak się rozwijają i dążą do sukcesów. Poniżej trenerzy oraz ich podopieczni – medaliści reprezentujący WKK:
- Łukasz Szymczuk – Matylda Szczecińska (mistrzyni w kategorii Juniorka, brązowy medal w sztafecie)
- Wojciech Marcjonek – Karol Ostaszewski (brązowy medalista w U23, wicemistrz w sztafecie)
- Witold Ośko (tata) – Miłosz Ośko (brązowy medalista w kategorii Junior oraz w sztafecie)
- Maciej Jeziorski – Konrad Czabok (4 miejsce w kategorii Junior, wicemistrz w sztafecie), Szymon Lachowicz (najszybszy w kategorii Młodzik). Maciek trenuje również Patrycję Piotrowską, czyli zawodniczkę spoza WKK (brązową medalistkę w U23). Jednocześnie startował on w kategorii Elita, gdzie zajął 9 miejsce. Podczas wyścigów swoich podopiecznych jeździł na rowerze przy trasie, dopingował ich, a jednocześnie przygotowywał się do swojego startu jedząc posiłek przedstartowy. Spędził w ten sposób prawie cały dzień swojego startu.
Podsumowując, aby zawodnik mógł wystartować stoi za tym cały sztab szkoleniowy, trenerzy, mechanicy, fizjoterapeuci, sponsorzy, rodzice i wiele innych. Na naszej liście nie udało nam się uwzględnić wszystkich medalistów, podopiecznych ani trenerów. Mamy nadzieję, że nikt nie poczuje się urażony. Większość z wymienionych wyżej zawodników dostało powołanie do kadry na Mistrzostw Europy, które odbędą się już w nadchodzący weekend w Brnie. Życzymy powodzenia i gratulujemy wyników uzyskanych na Mistrzostwach Polski w Mrągowie.