Ostatnie dni lata: Ubieramy się na trening

0

Końcówka sierpnia to okazja do złapania ostatnich promieni słonecznych w trakcie letniego sezonu. Tym bardziej chętnie wybieramy się na letni trening. Jak dobrać ubiór?

Koszulka: koniecznie termoaktywna

Kiedy termometr wskazuje powyżej 30 stopni, bez względu na to, czy idziemy na rower, czy biegać, w pierwszej kolejności trzeba się zabezpieczyć przed przegrzaniem organizmu. Warto wybrać jasne kolory ubrań. Najbardziej odpowiednia będzie termoaktywna odzież. Dlaczego?

– Ponieważ przepuszcza ona powietrze, skutecznie chroni przed wilgocią, odprowadzając pot na zewnątrz, dzięki czemu nie pozostaje on przy skórze. Bawełniane ubrania nie schną tak szybko i mogą wpływać na otarcia czy odparzenia. Większość osób regularnie jeżdżących na rowerze wybiera odzież bardziej dopasowaną do ciała. Ponadto wiele koszulek na rower ma wszyte gumki lub inne elementy antypoślizgowe, dzięki którym tkanina nie powiewa i nie podnosi się na plecach w trakcie jazdy. Na długie letnie wyprawy można pomyśleć o koszulce z zamkiem oraz z kieszonkami – mówi Maciej Majewski ze SCOTT Polska, ekspert odzieży dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Biegacze, z kolei chętniej decydują się na luźniejsze, ale również termoaktywne koszulki, które nie ograniczają ruchu.

Należy pamiętać, by dodatkowo chronić głowę przed słońcem. Do tego może posłużyć chusta czy czapka z daszkiem, najlepiej z siatką, która zapewni dodatkową wentylację.

Spodenki – luźne czy przylegające do ciała?

Jeśli planujemy dłuższą trasę rowerową, zaopatrzmy się w model spodenek z wkładką, ponadto musimy wziąć pod uwagę to, że pogoda może ulec zmianie. Dobrze też wypróbować kurtkę dedykowaną kolarzom, która gwarantuje nieprzemakalność, utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, a specjalny krój dopasowany do pozycji ochroni całe plecy przed niekorzystnymi warunkami.

Pamiętajmy, że przede wszystkim liczy się komfort i wygoda podczas treningu, a nie wszyscy dobrze czują się w dopasowanych modelach. Luźne fasony umożliwiają większą wentylację. Szczególnie biegacze latem lubią krótkie i luźne spodenki.

Buty to klucz do efektywnego treningu

Dla osób trenujących rekreacyjnie na rowerze najczęściej wystarczające są zwykłe buty sportowe. Dla tych, którzy trenują częściej, a do tego wybierają długie trasy, lepszym wyborem będzie specjalne obuwie. Na rynku wybór modeli jest ogromny. Są buty przeznaczone do jazdy górskiej, szosowej czy bardziej turystycznej.

– Rowerzyści korzystający z dedykowanych do jazdy na rowerze pedałów zatrzaskowych mają szeroki wybór obuwia na każde warunki terenowe i pogodowe. Podczas jazdy w ciepłe, letnie dni dobrze jest wybrać buty częściowo pokryte siatką, które zapewniają lepszą wentylację. Niektóre modele butów szosowych posiadają także otwory wentylacyjne w podeszwie. Idealnie dopasowane, lekkie i sztywne obuwie może nie być najlepszym rozwiązaniem na gorące dni. Warto zapewnić stopom odrobinę więcej komfortu i przestrzeni poprzez słabsze dopinanie systemu zapięcia buta – mówi Michał Ficek, zawodnik Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team, startujący głównie w maratonach kolarstwa górskiego.

Przy wyborze obuwia na trening biegowy trzeba wziąć pod uwagę rodzaj nawierzchni oraz częstotliwość planowanych treningów. Do biegania w mieście po asfalcie wybiera się model z większą amortyzacją, a do treningów w terenie – obuwie z wyraźniejszym bieżnikiem. Dobrze, żeby buty miały siatkę umożliwiającą odpowiedni przepływ powietrza. Do treningów w górach zastosujmy specjalistyczne i bardziej wytrzymałe obuwie.

Torby, sakwy czy plecaki? Nie tylko na rower

Zarówno na krótszą, jak i na dłuższą wyprawę rowerową często trzeba zabrać ze sobą kilka przedmiotów, jak: woda, klucze, dokumenty czy telefon. W co je spakować, by nie stanowiły obciążenia?

Najbardziej praktyczna jest torba podsiodłowa. Jej rozmiary nie są duże i nie przeszkadza ona podczas jazdy. Na rynku dostępne są również różnego rodzaju niewielkie sakwy, które można mocować do ramy czy kierownicy. Z kolei podczas dłuższych górskich wypraw sprawdzają się odpowiednie do tego plecaki. Są pojemniejsze i mają wygodne miejsce na bukłak z wodą czy inne gadżety. Istotne jest także to, czy są wyposażone w zapięcie na pasie biodrowym oraz czy mają wzmocnienia, które mogą stanowić dodatkową ochronę podczas upadku.

Biegacze przy dłuższych trasach powinni rozważyć pas biegowy z miękkim bidonem (soft flask). Jest to wygodne i praktycznie rozwiązanie. Gadżet jest lekki, a pas ma kieszeń na zamek, w której można schować klucze.

Nie modnie, a praktycznie i bezpiecznie

Zwieńczeniem rowerowego outfitu jest oczywiście kask, choć to nie jedyny element mający wpływ na bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że szczególnie podczas wyścigów i treningów szosowych bardzo często dochodzi do wywrotek przy dużych prędkościach, które zawsze kończą się bardzo bolesnymi obtarciami skóry. – Tego typu urazy wyłączają kolarza z jazdy na 3-4 tygodnie. Nic więc dziwnego, że trenujący wyczynowo coraz chętniej sięgają po odzież wyposażoną w technologię ITD Protec. To jedyny w swoim rodzaju materiał odporny na ścieranie, tkanina posiada włókna karbonowe i pokryta jest ceramiczną warstwą, która chroni kolarza – uzupełnia Maciej Majewski.

Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, zaś ci, którzy lubią jeździć szybko i po stromym terenie, powinni wybierać także specjalne ochraniacze czy rękawiczki.

Ekstremalna pogoda może zniechęcać do uprawiania sportu na świeżym powietrzu, jednak z odpowiednim ubiorem i sprzętem trening będzie bardziej komfortowy. A o to przecież chodzi, żeby aktywność fizyczna dawała nam przyjemność, a każdy wysiłek mobilizował do kolejnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here