Podsumowanie Mistrzostw Świata w kolarstwie górskim 2019

Podsumowanie trochę inne od wszystkich, trochę statystyk i czasów naszych zawodników względem siebie i czołówki.

0

Mistrzostwa Świata 2019 odbywające się w Kanadzie dobiegają końca. Było na nich wszystko: niespodzianki, nowi i starzy mistrzowie, krew, pot, łzy, defekty i wiele, wiele innych. Przede wszystkim trasa w Mont-Sainte-Anne była bardzo wymagająca zarówno technicznie, jak i fizycznie. Nie wybaczała błędów. Były też zmienne warunki pogodowe, upał przeplatany burzami, co wpłynęło na zmienny charakter trasy.

Mistrzostwa trwały prawie dwa tygodnie. Na początku odbyły się starty kategorii Masters oraz treningi zawodowców. Pierwszy startem, na który skierowane były oczy wszystkich sympatyków kolarstwa górskiego były sztafety. Zwyciężyli Szwajcarzy z Nino Schurterem, Jolandą Neff i Siną Frei (późniejszymi indywidualnymi medalistami) w składzie. Drugie miejsce zajęli Amerykanie z Kate Courtney, na trzecim miejscu Francuzi między innymi z Pauline Ferrand-Prevot i Loanną Lecomte. Polska sztafeta uplasowała się na 13 miejscu, a najszybszym czasem rundy może pochwalić się Filip Helta – 12:08.

Tuż po sztafetach na trasie rywalizowali zawodnicy w kategorii e-MTB. Były to pierwsze Mistrzostwa Świata w historii rozgrywane na rowerach elektrycznych. Tam, w gwiazdorskiej obsadzie, najszybszy okazał się Alan Hatherly z RPA. Podium uzupełnili Francuzi, drugi był Jerome Gilloux, a trzeci Julien Absalon. Wśród kobiet Mistrzynią Świata została Szwajcarka Nathalie Schneitter, przed Kanadyjką Maghalie Rochette i Anneke Beerten z Holandii.

W wyścigu Juniorek 1 miejsce przypadło Szwajcarce Jacqueline Schneebel. Drugie miejsce dla Austriaczki Mony Mitterwallner, a brązowy medal dla Norweżki Marie Helene Fossesholm. Nasza reprezentantka Matylda Szczecińska zajęła 8 miejsce. Jest to najwyższe miejsce wśród reprezentantów Polski na tych Mistrzostwach. Matylda straciła do zwyciężczyni 6:02, najszybszy czas rundy to 16:52. Wśród Juniorów złoty medal zdobył Brytyjczyk Charlie Aldridge, srebro dla Francuza Luca Martina, brąz dla Włocha Emanuele Andreasa Vittone. Piotr Kryński zajął 29 miejsce ze stratą 8:26, najszybszy czas rundy 14:07.

W kategorii U23 Kobiet najszybsza okazała się startująca na co dzień z Elitą, Szwajcarka Sina Frei. Drugie miejsce zajęła Austriaczka Laura Stigger, a brąz dla Francuzki Loany Lecomte. Gabriela Wojtyła kończy zmagania na 17 miejscu ze stratą 7:39 i najszybszym czasem rundy 15:55. W U23 mężczyzn zwyciężył faworyt, Rumun Vlad Dascalu, przed dwójką Szwajcarów: Filippo Colombo oraz Vitalem Albinem. Do ostatniego kółka na drugim miejscu jechał Simon Andreassen, który przebił koło na jednym z ostatnich zjazdów i zakończył zmagania na 7 miejscu. Filip Helta był 21 ze stratą 6:17, najszybszy czas rundy to 13:40, Michał Topór zajął 47 miejsce ze stratą jednego kółka do zwycięzcy i najszybszym czasem rundy 14:08. Michał startował z 62 miejsca i przez cały wyścig zmagał się z korkami na trasie.

W Elicie Kobiet po czterech latach ponownie Mistrzynią Świata została Francuzka Pauline Ferrand-Prevot. Druga była Szwajcarka Jolanda Neff. Na trzecim miejscu, lekko niespodziewanie, ale w pełni zasłużenie Australijka Rebecca McConell. Maja Włoszczowska zajęła 17 miejsce ze stratą 6:08, najszybszym czasem okrążenia 15:00. Co ciekawe Maja jedynie na pierwszym kółku, przebijając się w tłoku, uzyskała o minutę słabszy czas. Przez pozostałe 5 rund czasy były prawie idealnie równe, wahały się między 15:00 a 15:10, jazda jak w zegarku. Aleksandra Podgórska zajęła 52 miejsce ze stratą 2 okrążeń, najszybszy czas rundy 17:02.

Zmagania Elity mężczyzn to perfekcyjna jazda Nino Schurtera, który po raz 5 z rzędu, a 8 w historii został Mistrzem Świata w Elicie. W walce o pozostałe miejsca medalowe duże znaczenie odegrały problemy sprzętowe. Jako pierwszy gumę złapał Mathias Fluckiger. Ostatecznie Szwajcar zakończył zmagania na drugim miejscu. Następnie, jadąc na tej samej pozycji, defekt koła miał Francuz Stephane Tempier, który zdobył ostatecznie brązowy medal. Po problemach rywali na drugim miejscu jechał Gerhard Kerschbaumer, ale i on na jednym z ostatnich zjazdów przebił tylne koło i zakończył zmagania poza podium. Czy można tu mówić o fatum 2 miejsca? Bartłomiej Wawak zakończył zmagania na 28 miejscu, z najmniejszą stratą do zwycięzcy ze wszystkich reprezentantów 5:08. Jednocześnie Bartek może pochwalić się najszybszym czasem pojedynczego okrążenia: 12:22. Warto dodać również, że nawet najwolniejsze okrążenie Bartka było najszybsze z całej naszej Reprezentacji i wyniosło 13:07. To pokazuje jak wysoki poziom jest w tej kategorii i jak niewielkie różnice są między zawodnikami w czołówce.

W ostatni dzień na zupełnie innej trasie rywalizowali zawodnicy i zawodniczki w DH. To właśnie ta dyscyplina przyciąga na trasę największe ilości kibiców. Na starcie nie było nikogo z naszej reprezentacji. W kategorii Juniorek zwyciężyła Austriaczka Valentina Holl, drugie miejsce zajęła Norweżka Mille Johnset, trzecia była Anna Newkirk z USA. W kategorii Junior, najszybszy okazał się Australijczyk Kye A’Hern, srebro zdobył Francuz Antoin Vidal, brąz zdobył Tuhoto-Ariki Pene, zawodnik z Nowej Zelandii. W Elicie Kobiet najszybsza okazała się Francuzka Myriam Nicole, drugie miejsce dla Brytyjki Tahnee Seagrave, trzecia była rodaczka złotej medalistki Marine Caribou. Zmagania w Kanadzie zakończyła kategorii Elita Mężczyzn DH, 3 raz z rzędu Mistrzem Świata został Francuz, Loic Bruni, srebrny medal wywalczył reprezentant Australii Troy Brosnan, trzeci również reprezentat Francji Amaury Pierron.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here