Skrót Mistrzostw Polski

0

Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim przeszły już do historii. Tegoroczne zawody odbywały się w Białce Tatrzańskiej. Wyścigi od najmłodsze po najstarsze kategorie były bardzo ciekawe. Kibice oglądali mokrych od potu kolarzy, którzy dawali z siebie wszystko, wspinając się pod stok Kotelnicy Białczańskiej. Teraz kiedy pył wyścigowy opadł na ziemie nadszedł czas na podsumowanie zmagań.

Dzień Pierwszy:Brak opisu.

Pierwsze wyścigi tegorocznych mistrzostw były rozgrywane w ramach sztafet mieszanych. Zawodnicy Pho3nix Cycling Team zdominowali wszystkie wyścigi wygrywając kolejno w parach: Kacper Zygmuntowicz, Natalia Piróg; Piotr Hankus, Maria Ambrożkiewicz; Brajan Świder, Tatiana Gromada. Co ciekawe nie tylko zawodnicy Pho3nix’a zajęli te same miejsca w każdej kategorii wiekowej. W sztafecie młodzika drugie miejsce zajęła para Michała Struzika i Aleksandry Gajewskiej, w sztafecie juniora młodszego Aleksander Struzik z Zofią Krysik, a w juniorze Maciej Jarosławski z Hanią Mazurkiewicz. Wszyscy reprezentowali Warszawski Klub Kolarski. Ta zależność kończy się jednak tutaj i brązowe medale zdobyły już rożne kluby. W młodziku na ostatnim stopniu podium stanęli zawodnicy UKS Zawojak Oliwier Jagos i Marek Iza, w juniorze młodszym Bartosz Urbanek z Emilią Bindacz z Viktoria Rybnik, a w juniorze Mitutoyo AZS Wratislavia reprezentowani przez Natalie Grzegorzewską i Kajetana Gułaja.

Po wyścigach sztafet rozegrany został short track. W wyścigu elity kobiet pewnie zwyciężyła Paula Gorycka, drugie miejsce zajęła Podgórska Aleksandra, która prowadziła prawie cały wyścig do momentu ataku Pauli. Podium elity dopełniła Klaudia Czabok. W U23 wygrała Kinga Żur, srebro zdobyła Matylda Szczecińska, a brąz Milena Drelak. Co warto podkreślić zwyciężczyni kategorii młodzieżowej jest dopiero pierwszoroczną orliczką(rocznik 2004)!

Zmagania mężczyzn zostały otwarte bardzo mocną jazdą zawodników JBG-2. Karol Ostaszewski mocno porwał grupę. Późniejsze ataki Krzysztofa Łukasika i Pawła Bernasa zmusiły Bartłomieja Wawaka do dużego wysiłku. Wawak nie pozostał dłużny czerwonemu pociągowi i zaatakował kilka razy, jednak ostatecznie to zawodnicy JBG-2 niczym jak na wyścigu szosowym skacząc na zmianę zerwali Bartka. Krzysztof Łukasik wygrał z bezpieczną przewaga, drugi ukończył Paweł Bernas, a trzeci Bartłomiej Wawak. Co również jest warte odnotowania, sam Bernas nawiązał do świetnej jazdy swojej drużyny na instagramie dodając mema, który sugerował, że zawodnicy JBG-2 wcale nie jechali drużynowo i był to jedynie zbieg okoliczności.                                                                  W wyścigu U23 zwycięstwo odniósł Piotr Śliwiński, drugi był Konrad Czabok, a brązowy medal zdobył Maksymilian Wiśniowski. Podobnie jak w przypadku Kingi Żur, Maks jest pierwszorocznym orlikiem.

Dzień drugi:

Brak opisu.

Historycznymi, pierwszymi mistrzami Polski w kategorii młodzik został Michał Struzik i Piróg Natalia. Podium u mężczyzn uzupełnił Kacper Zygmuntowicz i Oliwier Jagos, u kobiet Antonina Kucharska i Iza Marek. W kategorii Cyklosport zwyciężył Piotr Rzeszutek, srebro zdobył Adrian Zimmy, a brąz Maciej Kołakowski. W Mastersie I kolejno medale rozdane zostały wśród: 1.Alberta Głowy 2.Michała Kucewicza 3.Adama Cieślara; w Masterie II : 1. Grzegorz Maleszka, 2.Remigiusz Ciok, 3. Bogdan Czarnota; w Mastersie III: 1.Piotr Żebrowski, 2.Daniel Pepla, 3.Mariusz Błachut; a w Mastersie IV: 1.Jacek Brzózka, 2.Jacek Syska, 3. Zbigniew Zwoliński. Wśród Cyklosport kobiet wygrała Karolina Fiołek, druga była Julita Fira, a trzecia Dominika Jóźwiakowska. Najszybszą w Masters kobiet została Marta Garnek, srebro zdobyła Maria Wyszyńska-Tyniec, a brąz Alicja Marciniec.

Trzeci Dzień:

Zmagania rozpoczęli juniorzy młodsi. Na początku wyścigu wysunęła się dwójka prowadzących-Maks Matyasik i Piotr Hankus. Piotrek zaliczył upadek co wykorzystał Maks i szybko zbudował dużą przewagę i wygrał. Podium uzupełnił Krzysztof Gdula. Wśród dziewczyn wygrała Maria Ambrożkiewicz pokonując Gaborską Anne i Bindacz Emilię. Później wystartowali juniorzy. Niestety na starcie zabrakło Leszka Jaśkiewicza, który był dużym faworytem do zwycięstwa. Leszek kilka dni przed startem zaliczył poważny upadek na gapie po dropie. Drugim nieobecnym był Jakub Półchłopek, który zmaga się z kontuzją pleców. Życzymy Leszkowi i Kubie szybkiego powrotu do zdrowia! Wyścig juniorów pomimo braku tej dwójki był niezwykle emocjonujący. Po fenomenalnej jeździe Macieja Jarosławskiego zwyciężyć mógł tylko jeden. Niewiele tracąc, drugi przyjechał broniący tytuł Brajan Świder, a trzeci Filip Surdyk. Wśród juniorek swoją dominacje przypieczętowała Natalia Grzegorzewska, drugie miejsce zdobyła Tatiana Gromada, a trzecia była Kamila Klaus. W wyścigu zabrakło Hani Mazurkiewicz, która niestety zachorowała. W wyścigu orliczek pierwsza dwójka z short tracka zamieniła się miejscami i zwyciężyła Matylda Szczecińska, drugie miejsce zajęła Kinga Żur, a trzecie miejsce Milena Drelak. W elicie kobiet niezaprzeczalnie zwyciężyła Paula Gorycka, druga była Aleksandra Podgórska, a trzecia Klaudia Czabok. Orlicy musieli uznać dominację obrońcy tytułu Piotra Kryńskiego, pierwszym za nim był Piotr Śliwiński, a drugi już brąz na tej imprezie zdobył Maksymilian Wiśniowski. W elicie mężczyzn byliśmy świadkami pojedynku Bartłomieja Wawaka i Krzysztofa Łukasika. Wawak w środowej fazie wyścigu posiadał niewielką przewagą, którą Krzysztof sukcesywnie zmniejszał. Ostatecznie zwyciężył Łukasik, który doszedł i przeszedł Wawaka, a podium uzupełnił Paweł Bernas

Mistrzostwa Polski w XCO dobiegły już końca, ale sezon jest daleki od zakończenia. Jedynie przyszłość pokaże jak następne zawody zostaną rozegrane. 

Dziękuję Bartoszowi Struzikowi i Jarosławskiemu Piotrowi za użyczenie zdjęć.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here