Komisja Rowerów Górskich stanowi największą część Czeskiego Związku Kolarskiego i ma w swoich szeregach przedstawicieli kilku dyscyplin. Oprócz cross country, maratonu, XCE, downhilu, 4X, trialu, nie można zapominać także o międzynarodowych sukcesach reprezentacji dziecięcej „Lion Cubs”.
Kwestie wszystkich tych podmiotów, ocena sezonu i perspektywy na kolejny sezon olimpijski zostały omówione na posiedzeniu Komisji MTB działającej przy czeskiej federacji.
Kolarze mają za sobą kolejny udany sezon. Uważa się, że medale z najważniejszych wyścigów są na odpowiednim poziomie, który zawodnicy wypracowali przez ostatnie dziesięć lat. W 2019 roku nasi sąsiedzi cieszyli się tytułem Mistrzyni Świata Romany Labounkovej, Kristian Hynek celebrował srebro MŚ w Maratonie, a Ondřej Cink z powodzeniem walczył w Pucharze Świata. Dodatkowo reprezentacja dzieci Lion Cubs również odniosiła sukcesy na zagranicznych trasach. Nie można zapominać o międzynarodowym sukcesie Trialu, nie tylko w kategorii seniorów, ale także w kategorii młodzieży. Wisienką na torcie jest przyznanie prestiżowej nagrody królowej kolarstwa Romanie Labounkovej, która była także pierwszą kolarką, która zdobyła tę nagrodę.
Ale nadchodzący sezon będzie trudny dla rowerów górskich. Najważniejszym wydarzeniem roku 2020 będą igrzyska olimpijskie w Tokio. Dzięki Jaroslavowi Kulhavemu czeska drużyna zdobyła złoto podczs Igrzysk Olimpijskich w Londynie oraz srebro w Rio. W przyszłym roku z Tokio Czechowie także mogą przywieźć jeden z medali.
Kandydatem do podium powinien być Ondřej Cink (zawodnik polskiego Kross Racing Team), który obecnie znajduje się kolarzy ścisłej światowej czołówki. Przez zmniejszenie liczby zawodników mogących startować w Igrzyskach, a także przez kontuzje, z jakimi w sezonie 2019 borykali się Czesi, obecnie posiadają oni po jednym miejscu na wyścig mężczyzn i kobiet w Tokio. Jednak pierwszy skład drużyny- wspomniany Cink, Skarnitzl czy Kulhavy gotowi są walczyć o większą liczbę miejsc, i będą przygotowywać się do tego na krajowych oraz zagranicznych zgrupowaniach. Dyscypliny grawitacyjne mają kilka długoterminowych celów. Obejmują one w szczególności starania o ugruntowanie pozycji w kategorii Seniorów i Juniorów w królewskiej dyscyplinie DH na poziomie Pucharu Świata. Zawodnicy specjalizujący się w 4X chcieliby zachować wysoki poziom spotowy, ma w tym pomóc przywrócenie Pucharu Czech w tych dyscyplinach. Zawodnicy Trialu powinni oczekiwać zwiększonego finansowania w 2020 r., Którego głównym celem jest poprawa warunków drużyny narodowej.
Podczas rocznego podsumowania szczegółowo omówiono także pojawienie się nowych dyscyplin w strukturze UCI. Chodzi o Alpine Snow Bike, Enduro, E-MTB. Grupy te zostały zaakceptowane i sąw kręgu zainteresowań, a Komisja będzie stopniowo reagować na dalszy rozwój nowych jednostek.
Od kilku sezonów rowerom górskim towarzyszy rosnące zainteresowanie ogółu czeskiego społeczeństwa i wzrost frekwencji w kategoriach dziecięcych na poziomie wyścigów o Puchar Czech, a także zawodów regionalnych. Ten fakt ma swoje zalety i w nadchodzącym sezonie pierwsza fala obiecującej młodzieży wejdzie do kategorii juniorów, gdzie wielu z nich ma warunki do uprawiania sportów na wysokim poziomie.
Czesi wierzą, że następcy Kateřiny Nash, Romany Labounkovej, Jaroslava Kulhavego lub Ondřeja Cinka będą brać przykład z sukcesów starszych kolegów i rok 2020 będzie równie udany jak poprzednie lata.