Przemysław Gierczak o kadrze Polski u19 i u23

W dniach od 18 lutego do 4 marca 2019 roku młodzieżowa kadra narodowa przebywała na zgrupowaniu w Hiszpanii. Korzystając z okazji zadaliśmy kilka pytań trenerowi Przemysławowi Gierczakowi, który podczas tego wyjazdu opiekował się kadrą U19/U23

0

W dniach od 18 lutego do 4 marca 2019 roku młodzieżowa kadra narodowa przebywała na zgrupowaniu w Hiszpanii. Korzystając z okazji zadaliśmy kilka pytań trenerowi Przemysławowi Gierczakowi, który podczas tego wyjazdu opiekował się kadrą U19/U23

naMTB.pl: Kto i według jakiego klucza został wytypowany do udziału w zgrupowaniu?

PG: Dobór zawodników nie był prosty i jak zawsze budzi większe lub mniejsze kontrowersje. Wspólnie z trenerem Kornelem Osickim staraliśmy się aby był to wyważony skład i jestem przekonany, że zawodnicy wytypowani do udziału w akcji szkoleniowej to na chwilę obecną Ci, którzy na to zapracowali i mogli w największym stopniu wykorzystać możliwości jakie dostali.
W pierwotnym składzie znaleźli się:
zawodniczki U23: Gabriela Wojtyła, Magdalena Zielińska
juniorki: Gabriela Hudyka, Matylda Szczecińska
zawodnicy U23: Filip Helta, Stanisław Nowak, Michał Topór
Juniorzy: Piotr Kryński, Wiktor Wiśniewski, Arkadiusz Wach, Miłosz Ośko, Michał Śliwiński, Dominik Górak

naMTB.pl: Czy to obecnie najlepsi zawodnicy U19/U23 czy może jednak kogoś zabrakło?

PG: Na udział w akcji nie zdecydowali się Michał Topór i Dominik Górak, którzy mieli już zaplanowane swoje akcje szkoleniowe i w tym momencie skład uzupełnili Jarosław Żur i Szymon Pomian. Nie oznacza to jednak, że są to jedyni zawodnicy, którzy są przewidziani do szkolenia w kadrze.
Mamy jeszcze na uwadze takich zawodników jak chociażby z U23: Mateusz Nieboras, Paweł Garczyk, Wojciech Karpierz, Agnieszka Szpocińska, Klaudia Czabok ale to również nie oznacza, że pozostali zawodnicy mają zamkniętą drogę do szkolenia. Wśród juniorów i juniorek patrzymy jeszcze szerzej i lista obserwowanych zawodników jest naprawdę długa.
Czym innym będą powołania na akcje szkoleniowe, a czym innym powołania na starty w reprezentacji gdzie obligatoryjnie będziemy powoływać zawodników w aktualnie najwyższej dyspozycji.

naMTB.pl: Dlaczego wybór padł na Hiszpanię i Benidorm (Albir Garden Resort)?

PG: Wybór nie był przypadkowy bo chyba nie jest dla nikogo tajemnicą, że Costa Blanca to jedno z lepszych miejsc do treningu w tym okresie. Ośrodek Albir Garden Resort, w którym się zatrzymaliśmy oferuje wszystko co jest niezbędne do przeprowadzenia zgrupowania. Świetne warunki pobytowe, dostęp do siłowni, sauny, basenu i wiele innych udogodnień sprawiają, że zawodnicy nie muszą się w zasadzie o nic martwić i mogą się w 100% skupić na swojej pracy. Z usług ośrodka korzystają najlepsi zawodnicy z całego Świata. W tym samym czasie na zgrupowaniu był również jeden z najlepszych zawodników męskiej elity m.in. Anton Cooper, którego nasi zawodnicy mogli podglądać zarówno podczas pracy na siłowni jak i podczas codziennych czynności.

naMTB.pl: Jak przebiegło zgrupowanie i w jakiej dyspozycji są obecnie zawodnicy?
Przełom lutego i marca to chyba nieco zbyt wcześnie na ocenę dyspozycji zawodników kategorii młodzieżowych ale ogrom wykonanej pracy i osiągane parametry pozwalają z wielkim spokojem czekać na pierwsze starty. Zgrupowanie przebiegło bardzo spokojnie bez większych problemów. Zawodnicy realizowali głównie plany nakreślone przez swoich trenerów. Trenowaliśmy zwykle w trzech podgrupach a w razie potrzeby również indywidualnie. Obecnie ilość dni szkoleniowych kadry nie pozwala na ingerencję w założenia treningowe zawodników bo zamiast pomóc mogłoby to zaszkodzić ich poziomowi sportowemu. Mam nadzieję, że w kolejnym sezonie to szkolenie będzie jeszcze mocniej rozbudowane i będziemy mogli wspólnie z trenerami klubowymi stworzyć rozwiązania systemowe i wspólny plan na takie akcje szkoleniowe jak ta w Hiszpanii.

naMTB.pl: Jakie są dalsze plany kadry młodzieżowej?

PG: Dalsza część pracy z kadrą będzie opierać się już głównie na startach. Najbliższym będzie udział młodzieżowców w dwóch wyścigach UCI w Śłowenii i Austrii. W szerokim składzie kadra wystartuje na pewno w Novym Meście, Bedrichowie, na Węgrzech i w Mistrzostwach Europy. Nieco węższa grupa wyjedzie na Mistrzostwa Świata. Składy na te zawody będą typowane na podstawie obserwacji zawodników i konsutacji z trenerami. Na imprezy główne czyli ME i MŚ wytypowani będą zawodnicy w najwyższej dyspozycji w danym momencie. Nie bez znaczenia będzie również ich postawa w w/w imprezach oraz Mistrzostwach Polski. Ważnym elementem będzie również profil trasy ME i MŚ, który będzie predysponował konkretnych zawodników.

naMTB.pl: Jakie cele stawiacie sobie w tym sezonie?

PG: Celem nadrzędnym jest wprowadzenie stabilności w szkoleniu i otwarcie kadry na jak najszerszą grupę zawodników i trenerów. Po zeszłym roku, który dał już jakieś podstawy powrotu do funkcjonowania kadry młodzieżowej i mimo perturbacji w końcówce sezonu dał nadzieję na normalność. W tym roku chcemy dać wyraźny przekaz, że kadra jest dla wszystkich, co ma maksymalnie zmotywować zawodników do pracy. O celach wynikowych trudno mówić szczegónie w grupie juniorów. Ważne aby zawodnicy robili postępy i nabierali niezbędnego doświadczenia w imprezach najwyższej rangi. Młodzieżowcy w większym lub mniejszym stopniu mają już doświadczenie kadrowe więc na pewno oni będą już mocniej nastawieni na walkę o konkretne wyniki.

NaMTB.pl: Dziękujemy za rozmowę.

Mocno trzymamy kciuki za dalszy rozwój naszej najzdolniejszej młodzieży i liczymy na coraz szersze możliwości działania kady U19/U23

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here