Loana Lecomte i Mathias Flueckiger zwyciężają w Pucharze Świata XCO w Les Gets

0

Lipcowy Puchar Świata we francuskiej miejscowości Les Gets rozpoczął się od rywalizacji w zjeździe. W sobotę najlepsi zawodnicy wyłonieni w kwalifikacjach wzięli udział w finale Pucharu Świata DH. W elicie mężczyzn zwyciężył Thibaut Daprela, drugi był Max Hartenstern, a trzeci Baptiste Pierron. Upadkowi uległ aktualny mistrz świata DH, Reece Wilson, który stracił przyczepność podczas najazdu na „dropa” i upadł. Groźnie wyglądająca kraksa okazała się jednak nieszkodliwa i Szkot zdołał ukończyć swój przejazd.

Jedyny startujący w tej kategorii Polak, Sławomir Łukasik, nie ukończył kwalifikacji i nie wystąpił w finale.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Brytyjka, Tahnee Seagrave, która pokonała Miriam Nicole zaledwie o ułamek sekundy. Podium dopełniła zwyciężczyni ostatniego Pucharu Świata, Camille Balanche. W wyścigu nie brała udziału żadna zawodniczka z Polski.

Szczegółowe wyniki: Live timing and results (uci.org)

Następna runda Pucharu Świata DH odbędzie się w dniach 14-15 sierpnia w miejscowości Maribor na Słowenii.

Niedzielną rywalizację w Pucharze Świata rozpoczęły orliczki. Ponownie niepokonana była Austriaczka, Mona Mitterwallner, do której druga Caroline Bohe straciła aż trzy minuty. Na trzecim stopniu podium stanęła Leonie Daubermann.

Następnie na linii startu pojawili się orlicy, których wyścig nie był już tak przewidywalny. Zwyciężył Włoch, Simone Avondetto. 14 sekund później na mecie pojawił się Martin Kossmann Vidaurre, a trzeci był Juri Zanotti. Zwycięzca ostatniej edycji Pucharu Świata, Riley Amos, nie wziął udziału w wyścigu.

Wyścig elity kobiet okazał się bardzo nieobliczalny. Mniej więcej w połowie pierwszej rundy zaatakowała Loana Lecomte, której początkowo trudno było oderwać się od reszty stawki i stopniowo powiększała swoją przewagę do około 30 sekund. Za jej plecami rozgrywała się walka o drugie miejsce, której przewodziła Jenny Risveds. W takiej też kolejności zawodniczki zameldowały się na mecie. Trzecia na finiszu była Evie Richards dla której jest to najlepszy wynik wśród dotychczasowych występów w elicie kobiet na Pucharze Świata. W rywalizacji wzięły udział cztery Polki: Maja Włoszczowska (Kross Orlen Cycling Team, 22 miejsce), Katarzyna Solus-Miśkowicz (KSM Trek Racing Team, 29 miejsce), Paula Gorycka (Struby BIXS Team, 36 miejsce) i Gabriela Wojtyła (UKS Superior Zator, 63 miejsce).

W rywalizacji elity mężczyzn od początku nie brakowało jednego: słabej pogody. Kolarze musieli zmierzyć się z przełajowymi warunkami, czyli błotem i deszczem oraz wyjeżdżoną trasą, co często zmuszało ich do biegania z rowerem na plecach. W tej sytuacji najlepiej poradził sobie Mathias Flueckiger, który odjechał reszcie kolarzy już na pierwszym okrążeniu. Na drugiej pozycji przez cały wyścig znajdował się Ondrej Cink i takie miejsce zajął również na mecie. Na najniższym stopniu podium stanął aktualny Mistrz Świata XCO, Jordan Sarrou. Bartłomiej Wawak zajął 35 miejsce.

Szczegółowe wyniki: Live timing and results (uci.org)

Kolejna edycja Pucharu Świata XCO odbędzie się w dniach 4-5 września w szwajcarskim Lenzerheide. W tym momencie kolarze skupiają się jednak na Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się za nieco ponad trzy tygodnie w Tokio.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here