Ferrand Prevot i Forster zwyciężają w Mistrzostwach Europy | podsumowanie ME XCO i XCE 2021

0

Podczas minionego weekendu w Serbii odbywały się Mistrzostwa Europy w olimpijskiej dyscyplinie kolarstwa cross country. Kolarze musieli zmierzyć się z trasą zlokalizowaną na terenie twierdzy, która obfitowała w liczne schody, dropy oraz strome i krótkie podjazdy, a także zjazdy. Sytuacji nie ułatwiała pogoda, która w połączeniu z interwałową rundą powodowała ogromne zmęczenie u zawodników.

Jako pierwsi rywalizację rozpoczęli Mastersi. Wielki sukces odniósł polski zawodnik, Bogdan Czarnota (RK Exclusive Doors MTB Team), który zwyciężył w kategorii Masters 45-49.

Wyniki: 2021 UEC MTB MASTER EUROPEAN CHAMPIONSHIPS | UEC – Union Européenne de Cyclisme

Novi Sad gościł również kolarzy specjalizujących się w eliminatorze, czyli konkurencji niezwykle szybkiej oraz widowiskowej. Wśród kobiet Mistrzostwo Europy wywalczyła w głównym finale Gaia Tormena (Włochy), druga była Fem Van Empel (Holandia), a trzecia Iryna Popova (Ukraina). W gronie mężczyzn najlepszy okazał się Jeroen Van Eck (Holandia), za którego plecami do mety jako drugi dotarł Lorenzo Serres (Francja), a jako trzeci Joel Burman (Szwecja). W rywalizacji eliminatora nie brali udziału zawodnicy z Polski.

Wyniki: xce risultati women.pdf (uec.ch)xce risultati men.pdf (uec.ch)

Przedsmakiem rywalizacji indywidualnej były sztafety drużynowe – tutaj do samego końca wyścigu nikt nie był pewien jaki wynik ostatecznie wyklaruje się na mecie. Bardzo dobrze jechali bowiem Włosi, Hiszpanie, Ukraińcy oraz Czesi. Kluczowe były jednak dwie ostatnie zmiany. Świetnie pojechali Niemcy, którzy za sprawą Niklasa Schehla wskoczyli na najniższy stopień podium. Drugie miejsce zajęli Szwajcarzy, a zwyciężyli Włosi, którzy tym samym powtórzyli swój sukces sprzed roku. Polacy nie startowali.

Wyniki: XCR results.pdf (uec.ch)

Następnie przyszedł czas na rywalizację juniorek. Główna faworytka wyścigu, Olivia Onesti (Francja), zajęła dopiero 8 miejsce. Tę sytuację wykorzystała jej rodaczka, Line Burquier, która świetnie odnalazła się na serbskiej trasie i zwyciężyła pokonując o 15 sekund Sarę Cortinovis (Włochy) oraz o niespełna minutę Lea Huber (Szwajcaria). Kinga Żur (KS Luboń Skomielna Biała) zajęła 22 miejsce, a Katarzyna Praszczałek (RK Exclusive Doors MTB Team) była 24 na ponad 50 zawodniczek.

Wyniki: XCO WJ.pdf (uec.ch)

Wyścig juniorów wygrał Oleksandr Hudyma (Ukraina), który zdołał wypracować 37 sekund przewagi nad Szwajcarem, Romanem Holzer oraz prawie minutę nad Alexandrem Martins (Francja). W rywalizacji brało udział dwóch Polaków: Filip Brzóska (KKW Nexelo Wałbrzych) był 41, a Maksymilian Wiśniowski (RK Exclusive Doors MTB Team) 44.

Wyniki: XCOmj.pdf (uec.ch)

Sobotnie zmagania na trasie zakończył wyścig młodzieżowców. Po długiej rywalizacji kolarze musieli powalczyć o koszulkę Mistrza Europy na finiszu. Zwyciężył Joel Roth (Szwajcaria), a sekundę za nim metę minęli: Juri Zanotti (Włochy) oraz David List (Niemcy). Mateusz Nieboras (JBG-2 Cryospace) zajął 25 miejsce, a Stanisław Nowak (KS Luboń Skomielna Biała) był 50.

Wyniki: XCO MU.pdf (uec.ch)

Wielu kibiców czekało na zmagania orliczek ze względu na Monę Mitterwallner, która w tym sezonie deklasuje rywalki pomimo tego, że to dopiero jej pierwszy rok w tej kategorii wiekowej. Wyścig rozegrał się po myśli młodej Austriaczki: od początku podążała na samym czele aby po dwóch rundach odjechać z Holenderką, Pieterse Puck. Mitterwallner czekała z ostatecznym atakiem aż do przedostatniej rundy gdzie na jednym z podjazdów zyskała kilkusekundową przewagę, która pozwoliła jej niezagrożenie dojechać do mety. Druga była Holenderka, a podium dopełniła Ronja Eibl (Niemcy). Bardzo dobry wynik zanotowała Matylda Szczecińska (Warszawski Klub Kolarski), która zajęła 11 miejsce. Na 28 miejscu zmagania zakończyła Milena Drelak (RK Exclusive Doors MTB Team).

Wyniki: XCO results WU.pdf (uec.ch)

Wyścig elity kobiet rozpoczął się od uformowania kilkunastoosobowej grupki, która później rozdała między sobą medale. Cały czas w okolicach 4/5 miejsca podążała Maja Włoszczowska (Kross Orlen Cycling Team), która w pewnym momencie najechała na szkło leżące na trasie i była zmuszona stanąć w boksie technicznym w celu zmiany koła. W tym samym momencie zaatakowała Pauline Ferrand Prevot (Francja), a za nią podążyły inne zawodniczki. Francuzka nie dała się jednak dogonić i po prawie półtoragodzinnej rywalizacji wjechała na metę z uniesionymi rękoma. Drugie i trzecie miejsce zajęły Holenderki: Anne Terpstra oraz Anne Tauber. Maja Włoszczowska po pasjonującej pogoni zajęła na mecie ósme miejsce. Paula Gorycka (Struby-Bixs Team) była 23, Katarzyna Solus-Miśkowicz (KSM Trek Racing Team) 27, a Aleksandra Podgórska (RK Exclusive Doors MTB Team) 37.

Wyniki: XCO results WE.pdf (uec.ch)

Elita mężczyzn od samego startu nadała rywalizacji niesamowite tempo i bardzo szybko podążała w kierunku mety. Mało techniczny charakter trasy powodował, że żaden zawodnik nie mógł odjechać reszcie stawki choć na kilka sekund. Cały czas w grze o medale było więc od 10 do 15 kolarzy. Wszystko rozegrało się dopiero na ostatniej rundzie, gdzie kilka mocnych depnięć w pedały zafundował Lars Forster i oddalił się od reszty rywali na kilkanaście metrów. Szwajcar nie popełnił żadnego błędu i zdołał utrzymać prowadzenie do samego końca, ciesząc się ze swojej kolejnej w karierze koszulki Mistrza Europy. Na ostatnich kilkudziesięciu metrach drugie miejsce „wyrwał” Sebastian Fini Carstesten (Dania), a tuż za nim dojechał Filippo Colombo. Najlepiej z Polaków pojechał Bartłomiej Wawak (Kross Orlen Cycling Team), który zajął 16 miejsce. Na 33 miejscu zawody ukończył Filip Helta (SGR Specialized), a na 35 Krzysztof Łukasik (JGB-2 Cryospace).

Wyniki: XCO ME.pdf (uec.ch)