Maja Włoszczowska i Bartłomiej Wawak triumfują w Boguszowie | podsumowanie Mistrzostw Polski MTB XCO 2021

0

Tegoroczne Mistrzostwa Polski MTB XCO zawitały ponownie w góry, do Boguszowa-Gorc. Już od pierwszego dnia rywalizacji wydawało się, że największym rywalem kolarzy będzie pogoda, a co za tym idzie, również trasa. Stan rundy zmieniał się z godziny na godzinę i początkowo treningi na niej przypominały bardziej przełaje niż cross country. Na szczęście ostatecznie pogoda oraz organizatorzy nie zawiedli i w sobotę oraz niedzielę trasa była w pełni przejezdna.

Sobotnie zmagania na trasie rozpoczęli zawodnicy kategorii Masters I i Cyklosport. Wśród Mastersów po zaciętej walce i godzinnym wyścigu zwyciężył Tomasz Niedźwiecki (Niezrzeszony), drugi był Tomasz Hajda (UKS Zawojak), a trzeci Marcin Kawalec (Immotion Skoda Gall Icm Team). W kategorii Cyklosport triumfował Damian Staroń (Ski Bike House Team Stronie Śląskie), drugi był Adrian Zimny (Niezrzeszony), a trzeci Daniel Lipiński (Kopernik Toruńskie Pierniki Team).

Następnie na trasę ruszyła bardzo silnie obsadzona kategoria Masters II. Po bardzo wyrównanej walce pomiędzy faworytami wyścigu zwyciężył Bogdan Czarnota (RK Exclusive Doors MTB Team), drugi był Szczepan Paszek (Fitwheels Bikestacja Bolesławiec), a trzeci Michał Bogdziewicz (Bogdziewicz Team). Wśród Mastersów III ubiegłoroczny zwycięzca MP, Jacek Brzózka (JBG-2 Cryospace), był drugi. Zwyciężył Daniel Pepla (Trezado Wolfpack), a jako trzeci metę minął Krzysztof Gierczak (Zryw Buszkowiczki).

W kategorii Masters IV najlepszy okazał się Jan Zozuliński (Niezrzeszony), a drugi był Andrzej Misina (Grupa Kolarska Gliwice). Na trasie w Boguszowie ścigały się także kobiety. W kategorii Cyklosport zwyciężyła Agnieszka Mojżesz (MTB Pressing Team), a wśród kobiet Masters najszybciej trasę pokonała Adrianna Broda (MTB Pressing Team), która wyprzedziła Martę Garnek (UKS Dream Bike Bielawa) i Kamilę Gurzyńską (Sara Workwear Wheel Brothers Racing).

Pełne wyniki drugiego dnia: Mistrzostwa Polski MTB XCO Datasport.pl

Trzeci dzień rywalizacji rozpoczęli juniorzy młodsi, których wyścig rozegrał się bez większych zaskoczeń. Ze zdecydowaną przewagą pierwszy na mecie zameldował się Brajan Świder (KS Luboń Skomielna Biała), który wyprzedził klubowego kolegę, Jakuba Półchłopka oraz Ksawiera Garnka (RK Exclusive Doors MTB Team).

Wśród juniorek młodszych zdecydowana faworytka do zwycięstwa była tylko jedna – Natalia Grzegorzewska, która zdominowała rywalizację i wygrała wyścig Open z juniorkami. Druga na mecie po wyczerpującym finiszu była Kamila Klaus (Kamyk Radzymin MTB Team), a trzecia Hanna Mazurkiewicz (Warszawski Klub Kolarski).

Podczas gdy rywalizacji juniorek przewodziła Kinga Żur (KS Luboń Skomielna Biała), za jej plecami rozgrywała się bardzo ciekawa walka o miejsce na podium. Ostatecznie druga była Katarzyna Praszczałek (RK Exclusive Doors MTB Team), a trzecia Hanna Fijałkowska (Mitotoyo AZS Wratislavia Wrocław).

Wyścig juniorów przyniósł bardzo dużo emocji ze względu na świetną jazdę przedstawiciela gospodarzy Mistrzostw – Filipa Brzóski (KKW Nexelo Wałbrzych), który już po starcie udowodnił, że jest nastawiony tylko na zwycięstwo. Taki był więc rezultat na mecie, bowiem Brzóska o ponad dwie i pół minuty wyprzedził Mateusza Szyszko i Jana Ambrożkiewicza (obaj z Warszawskiego Klubu Kolarskiego).

Przed kolejnym wyścigiem stadion w Boguszowie został zapełniony kibicami, którzy czekali na ostatni w karierze Mai Włoszczowskiej start w krajowym czempionacie. Już po samym starcie uformowała się grupka w której oprócz zawodniczki Kross Orlen Cycling Team jechała również Katarzyna Solus-Miśkowicz (KSM Trek Racing Team) oraz Paula Gorycka (Strüby-Bixs Team). W takiej też kolejności zawodniczki elity kobiet dojechały do mety. Piąta w elicie kobiet była Matylda Szczecińska, która jednocześnie została Mistrzynią Polski orliczek. Po niesamowitej walce i przetasowaniach na trasie, drugie miejsce w kategorii do 23 lat zajęła Patrycja Zawierta (WKK Wieruszów Wiśniewski MTB Team), a trzecie Julia Zięba (LKK Luks Sławno).

Ostatnim wyścigiem tego dnia była rywalizacja elity mężczyzn i orlików, których start był rozdzielony dwoma minutami przerwy. Od razu po gwizdku startowym na prowadzenie wyszedł czerwony pociąg JBG-2 Cryospace, a pośród niego Bartłomiej Wawak (Kross Orlen Cycling Team), Karol Ostaszewski (Warszawski Klub Kolarski), Filip Helta (SGR Specialized), Michał Topór (Niezrzeszony) oraz Marek Konwa (UKS Krupiński Suszec Konwa Bike). Bardzo szybkie tempo rywalizacji przyniosło przetasowania oraz zmiany na prowadzeniu, bowiem wyklarowała się grupka czterech zawodników walczących o medale. Szybko okazało się także, że zeszłorocznego tytułu nie obroni Krzysztof Łukasik (JBG-2 Cryospace), który upadł na trasie i zmagał się z defektem. O losach złotego medalu zadecydował długi sprint po stadionie, który wygrał Bartłomiej Wawak. Tuż obok niego, na drugiej pozycji, finiszował Jakub Zamroźniak (JBG-2 Cryospace). Trzeci do mety dojechał Filip Helta, mieszkaniec Boguszowa.

Przez większość wyścigu orlików na prowadzeniu jechał Stanisław Nowak (KS Luboń Skomielna Biała), którego na ostatniej rundzie zdołał wyprzedzić Mateusz Nieboras (JBG-2 Cryospace) i tym samym dowiózł on zwycięstwo do mety. Nowak był ostatecznie drugi, a na najniższym stopniu podium stanął obrońca tytułu Mistrza Polski z ubiegłego roku, Piotr Kryński (Warszawski Klub Kolarski).

Pełne wyniki trzeciego dnia: Mistrzostwa Polski MTB XCO Datasport.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here