Maratony Kresowe po raz dziesiąty w Uzdrowisku Supraśl

0

Była to już dziesiąta edycja Maratonów Kresowych w uzdrowiskowym Supraślu. Na dystansie Maraton zdecydowane zwycięstwo odniósł Szymon Pomian (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier), który o ponad pół minuty wyprzedził czterokrotnego zwycięzcę wyścigu Sarunasa Paceviciusa z Litwy. Kobiety ścigały się na dystansie Półmaraton. Najszybsza była zaledwie czternastoletnia Nikola Gliniecka z Augustowa.

Supraśl jest otoczony Puszczą Knyszyńską oraz doliną rzeki. Oferuje wyjątkowy mikroklimat, którego uzdrowiskowe walory zostały doceniane już sto lat temu. Miasto słynie także z wyjątkowych zabytków, takich jak prawosławny monaster, który początkami sięga przełomu XV i XVI wieku. Równie malowniczy jest Pałac Buchholtzów, w którym obecnie znajduje się Liceum Plastyczne oraz drewniane domki tkaczy.

Supraśl ma także ugruntowaną renomę na kolarskiej mapie regionu. Interwałowa trasa poprowadzona w okolicy rezerwatu “Góry Krzemienne” potrafi dać wiele satysfakcji z jazdy rowerem górskim. Jednak w ostatnich miesiącach jazda na tym obszarze była praktycznie niemożliwa ze względu na nagromadzenie powalonych drzew, bujną roślinność i wyżłobione przez ulewy ścieżki. Jednak organizatorzy Maratonów Kresowych zdołali dobrze przygotować na wyścig trasę. Szlak MTB znowu będzie służył zawodnikom do celów treningowych oraz do jazdy rekreacyjnej.

Jak zawsze pierwsi rywalizację rozpoczęli najmłodsi wyścigiem HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo. W Supraślu przedszkolaków było niemal czterdziestu. Jednak dzięki sponsorowi Hurtowni Zabawek Biały z Białegostoku, największej w regionie,  każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i nagrodę. W Mikro Biciklo nie są ważne miejsca, a dobra zabawa dzieci, aby pierwszy start w życiu kojarzył się przyjemnie.

Po przedszkolakach na trasę wyruszył “ćwierćmaraton” o nazwie FIT. Najszybciej trasę licząca 15,8km pokonali Milena Tarasewicz i Jakub Łukaszewicz, oboje reprezentujący klub UKS Wygoda Białystok. Wolniej jadących zawodników tego wyścigu spotkały na trasie dodatkowe atrakcje w postaci sporego stada krów. Zwierzęta prawdopodobnie przeprawiły się przez rzekę Supraśl z pobliskiego gospodarstwa. Na szczęście incydent nie zakłócił rywalizacji o pozycje medalowe. Na dystansie Mini maratonu najszybsi byli reprezentant Sokólskiego Klubu Kolarskiego Sokół Jakub Fiedorowicz oraz Maja Kateszczenko (MTB EŁK PROSTKI).

Po zakończeniu wyścigów FIT i Mini na trasę wyruszyli zawodnicy wyścigów głównych. W Peleton CST Półmaratonie zawodnicy mieli do pokonania dystans 31km i blisko 600 metrów przewyższeń. Na interwałowej trasie bezkonkurencyjny był medalista Mistrzostw Polski w Kolarstwie Górskim w kategorii U23 Piotr Kryński (Warszawski Klub Kolarski). Jak powiedział po wyścigu nie wybrał najdłuższego dystansu, gdyż po niedawnych problemach zdrowotnych chce stopniowo dochodzić do pełnej dyspozycji. Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca klasyfikacji generalnej Dawid Bojarczak (MILSPORT Team), zaś trzeci linię mety minął Krystian Kalinowski (AGR Podlasie).

Dość niespodziewanym rezultatem zakończyła się rywalizacja pań w Półmaratonie. Wygrała najmłodsza w stawce, zaledwie czternastoletnia Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół). Potwierdziła w ten sposób po raz kolejny, że ma ogromny talent. Zdobywała już wielokrotnie medale na mistrzostwach Polski szkółek kolarskich oraz wielokrotnie wygrywała w Maratonach Kresowych na krótszych dystansach. Na mecie opowiadała, że bardzo jej odpowiadał interwałowy charakter trasy z dużą ilością stromych podjazdów. Kolejne zawodniczki straciły do Nikoli ponad dwie i pół minuty! Druga linię mety minęła Ula Paska (GRZMOT Podlasia), zaś trzecie miejsce zajęła Zofia Rowińska (MTB SUWAŁKI).

W Maratonie Szymon Pomian (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier) odniósł już czwarte zwycięstwo w sezonie. Wygrał m.in. z wielokrotnym zwycięzcą z Supraśla Sarunasem Paceviciusem (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja). Trzecie miejsce zajął Wiktor Gindorowicz (AbsoluteBikes.pl), który po ubiegłorocznej wygranej w klasyfikacji generalnej, ponownie “upodobał” sobie trzecie miejsca, jak to zwykł dwa lata temu.

Współorganizatorami wyścigu była Gmina Supraśl i Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. Maratony Kresowe uzyskały wsparcie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się już sobotę 28 sierpnia w Krasnymstawie na Lubelszczyźnie. Pełne wyniki i więcej informacji na stronie internetowej Maratonów Kresowych www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Supraślu:

Maraton (mężczyźni):

 1. Pomian Szymon (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier) – 2:00:13
 2. Pacevicius Sarunas (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja) – 02:00:51
 3. Gindorowicz Wiktor (AbsoluteBikes.pl) – 2:02:56
 4. Panglisz Konrad (UKS Wygoda Białystok) – 2:02:57
 5. Arciszewski Paweł (Start Białystok) – 2:03:05

Peleton CST Półmaraton (mężczyźni):

 1. Kryński Piotr (Warszawski Klub Kolarski) – 1:14:03
 2. Bojarczak Dawid (MILSPORT Team) – 1:14:43
 3. Kalinowski Krystian (AGR Podlasie) – 1:15:48
 4. Lotkowski Radosław (Zabłudów TEAM) – 1:16:19
 5. Kuna Stanisław (Dabarti Team) – 1:16:40

Peleton CST Półmaraton (kobiety):

 1. Gliniecka Nikola (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 1:28:21
 2. Paska Ula (GRZMOT Podlasia) – 1:30:54
 3. Rowińska Zofia (MTB SUWAŁKI) – 1:31:10
 4. Kryńska Edyta (Dabarti Team) – 1:32:38
 5. Butautaite Aiste (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja) – 1:33:46

Wyścig Fit (mężczyźni):

 1. Łukaszewicz Jakub (UKS Wygoda Białystok) – 35:33
 2. Cimaszewski Oskar (UKS Wygoda Białystok) – 35:34
 3. Wierzbicki Maksymilian (MTB EŁK PROSTKI) – 37:37

Wyścig Fit (kobiety):

 1. Tarasewicz Milena (Młodziczka UKS Wygoda Białystok) – 40:02
 2. Marecka Zuzanna (UKS Wygoda Białystok) – 41:16
 3. Gilewska Julia (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 43:15

Mini (mężczyźni):

 1. Fiedorowicz Jakub (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 18:48
 2. Chmielewski Filip (MTB SUWAŁKI) – 18:49
 3. Maciorowski Bartosz (MTB EŁK PROSTKI) – 18:50

Mini (kobiety):

 1. Kateszczenko Maja (MTB EŁK PROSTKI) – 18:48
 2. Dorsz Aleksandra (Kamyk Radzymin MTB Team) – 19:50
 3. Szulińska Laura (Prostki) – 20:59

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here