Maratony Kresowe w “Krainie Żubra”

0

Maratony Kresowe wystartowały w Narewce już po raz jedenasty. Na trasie prowadzącej w całości przez słynną Puszczę Białowieską najszybszy okazał Marcin Zawadzki (MISTRAL Grodno SA Radio Białystok). Główny wyścig kobiet rozegrany na dystansie Półmaraton wygrała Urszula Głowacka (AGR Podlasie).

Wyścig “W Krainie Żubra” jest jednym z najłatwiejszych wyścigów w cyklu. Na trasie nie ma wielu przewyższeń. Jest jednak bardzo lubiany przez zawodników. Pozwalała poczuć niepowtarzalne klimaty Puszczy Białowieskiej i jej różne oblicza. Na trasie można było podziwiać wiele majestatycznych dębów, ale także sporo obszarów, gdzie dominują uschnięte świerki. Zawodnicy przejechali m.in. przez Rezerwat Szczekotowo. Głównym przedmiotem ochrony są kurhany, których doliczono się w sumie 131. Pochodzą z wieków X–XII. W Puszczy Białowieskiej żyje największa populacja wolnego żubra na świecie. Zawodnikom przed startem zawsze towarzyszą emocje jak się zachować, jeśli na trasie pojawią się żubry…

Gmina Narewka zachwyca maratończyków ogromną gościnnością, niepowtarzalną atmosferą i dodatkowymi atrakcjami. Zawodnicy przyjeżdżają do Narewki m.in dla wyjątkowej, regionalnej kuchni. W tym roku jako posiłek regeneracyjny była serwowana kiszka ziemniaczana z miejscowymi kiełbaskami. Unikatowe były także trofea, o które walczyli zawodnicy. Ceramiczne medale z motywem żubra zostały wykonane tradycyjnymi technikami w pracowni Gminnego Ośrodka Kultury.

Główny wyścig na dystansie Maraton został zdominowany przez zawodników Mistral Grodno SA Radio Białystok. Zwyciężył po solowej ucieczce Marcin Zawadzki, który przekroczył linię mety z przewagą ponad dwóch minut nad rywalami. Finisz z grupy pościgowej wygrał jego kolega z drużyny Piotr Krysiewicz. Trzecie miejsce zajął Adam Mandziak (GKK Peleton Okszów).

W wyścigu kobiet na dystansie Peleton CST Półmaraton Urszula Głowacka (AGR Podlasie) o pół minuty wyprzedziła Katarzynę Citko (Rosti MTB Team). Niespodzianką było trzecie miejsce zaledwie czternastoletniej Nikoli Glinieckiej reprezentującej Sokólski Klub Kolarski Sokół. Zawodniczka z Augustowa po raz pierwszy wystartowała w Półmaratonie. Jak widać debiut okazał się bardzo udany.

Pasjonujący finisz miała rywalizacja mężczyzn na dystansie Półmaraton. O wygraną walczyła siedmioosobowa grupa. Wyraźnie zwycięstwo odniósł ubiegłoroczny zwycięzca klasyfikacji generalnej Dawid Bojarczak (Milsport Team). Drugi linię mety przekroczył rewelacyjny w tym sezonie czterdziestolatek Waldemar Sadowski (Zabłudów Team), zaś trzecie miejsce zajął Mariusz Demianiuk (AGR Podlasie).

Maratony Kresowe są  imprezami dla wszystkich, od przedszkolaków do weteranów. Pierwsi rywalizację rozpoczynają najmłodsi wyścigiem HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo. Dzięki sponsorowi każdy uczestnik otrzymuje pamiątkowy medal i nagrodę, tak aby pierwsze zawody kolarskie w życiu kojarzyły się przyjemnie.

Po przedszkolakach na trasę wyrusza “ćwierćmaraton” o nazwie FIT oraz wyścig Mini dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Dzięki takiemu harmonogramowi zawodów, rodzice mogą obserwować zmagania swoich dzieci lub być ich opiekunami na trasie, a następnie wystartować w Maratonie lub Peleton CST Półmaratonie.

Współorganizatorem wyścigu była Gmina Narewka. Maratony Kresowe uzyskały wsparcie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejne wyścigi z cyklu Maratony Kresowe zostaną rozegrane 22 sierpnia w uzdrowiskowym Supraślu i tydzień później 28 sierpnia w Krasnymstawie na Lubelszczyźnie. Pełne wyniki i więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Narewce:

Maraton – 64km – mężczyźni:

1 Zawadzki Marcin (MISTRAL Grodno SA Radio Białystok) – 2:09:43
2 Krysiewicz Piotr (MISTRAL Grodno SA Radio Białystok) – 2:11:57
3 Mandziak Adam (GKK Peleton Okszów) – 2:11:57
4 Michalski Maciej (Retro Stork Team) – 2:11:57
5 Zakrzewski Dariusz (MISTRAL Grodno SA Radio Białystok) – 2:12:46

Peleton CST Półmaraton – 33km – kobiety:

1 Głowacka Urszula (AGR Podlasie) – 1:14:21
2 Citko Katarzyna (Rosti MTB Team) – 1:15:51
3 Gliniecka Nikola (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 1:16:26
4 Paska Ula (GRZMOT Podlasia) – 1:18:25
5 Salik Katarzyna (AUGUSTÓW MTB TEAM) – 1:18:57

Peleton CST Półmaraton – 33km – mężczyźni:

1 Bojarczak Dawid (MILSPORT Team) – 1:06:34
2 Sadowski Waldemar (Zabłudów TEAM) – 1:06:33
3 Demianiuk Mariusz (AGR Podlasie) – 1:06:35
4 Kalinowski Krystian (AGR Podlasie) – 1:06:36
5 Samborski Bartosz (Dabarti Team) – 1:06:36

FIT – 15km – mężczyźni:

1 Łukaszewicz Jakub (UKS Wygoda Białystok) – 36:16
2 Jabłoński Mateusz (UKS Wygoda Białystok) – 36:16
3 Cimaszewski Oskar (UKS Wygoda Białystok) – 36:16

FIT -15km – kobiety:

1 Marecka Zuzanna (UKS Wygoda Białystok) – 36:38
2 Ciołko Roża (Équipe de fou) – 39:53
3 Szulińska Nina – 39:59

Mini – 8km – chłopcy:

1 Dereszkiewicz Michał (Sokólski Klub Kolarski Sokół – 19:23
2 Bącik Jakub (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 19:30
3 Fiedorowicz Jakub (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 19:30

Mini – 8km – dziewczęta:

1 Kateszczenko Maja (MTB EŁK PROSTKI) – 21:23
2 Supińska Anna  (MTB EŁK PROSTKI) – 21:25
3 Szulińska Laura – 22:04

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here