Mistrzostwa Europy MTB XCO ruszają już dziś w Serbii!

0
Bartek Wolinski/Red Bull Content Pool

W tym roku Mistrzostwa Europy XCO zawitają do Serbii, do miejscowości Novi Sad. Trasa europejskiego czempionatu jest dosyć specyficzna i niespotykana praktycznie nigdzie indziej. Runda jest zlokalizowana w centrum miasta. Pętla jest bardzo szybka oraz widowiskowa i przypomina bardziej trasę eliminatora (XCE) niż cross country (XCO). Kolarze będą podążać szutrowymi i kamienistymi ścieżkami, tunelami oraz schodami. Rywalem zawodników będzie także pogoda, bowiem w Serbii aktualnie panuje bardzo wysoka temperatura, a praktycznie całość trasy znajduje się na odsłoniętym terenie.

Pierwszy dzień rywalizacji (czwartek) jest przeznaczony na wyścigi Mastersów i sztafety drużynowe. Na starcie stanie szesnaście europejskich reprezentacji. Tytułu będą bronić Włosi, a ich największymi rywalami będą zapewne Szwajcarzy oraz Francuzi. W wyścigu sztafet nie zobaczymy Polaków. Start o 17:00.

Sobota to już początek głównych rozgrywek w formule cross country. Jako pierwsi na trasę ruszą juniorzy. W zeszłym roku ich wyścig został zdominowany przez Szwajcarów, Duńczyków oraz Czechów, jednak wszyscy ci zawodnicy są już sklasyfikowani jako orlicy. Faworytem wydaje się być Adrien Boichis, aktualny lider światowego rankingu UCI. Jego głównymi rywalami będą zapewne: Finn Treudler, Francesc Barber Arguimbau oraz Chris Van Dijk. Równo o 11:00 wystartują również Polacy: Filip Brzóska (KKW Nexelo Wałbrzych) oraz Maksymilian Wiśniowski (RK Exclusive Doors MTB Team).

W gronie juniorek można spodziewać się dobrej jazdy Francuzki, Olivii Onesti. Mocna jest również jej rodaczka, Line Burquier oraz Czeszka, Aneta Novotna, która w zeszłym roku stanęła na podium Mistrzostw Świata XCO. Start juniorek przewidziany jest na 13:00. Podczas rywalizacji będziemy mieli okazję śledzić zmagania dwóch Polek: Kingi Żur (KS Luboń Skomielna Biała) oraz Katarzyny Praszczałek (RK Exclusive Doors MTB Team).

Następnie na trasę ruszą orlicy, których wyścig będzie zapewne zdominowany przez Szwajcarów. Tytułu będzie bronił Joel Roth, a drugiego vice-mistrzostwa Juri Zanotti, walki nie odpuści także drugi Włoch, Simone Avondetto. O Mistrzostwo Europy powalczy dwóch Polaków: aktualny Mistrz Polski, Mateusz Nieboras (JBG-2 Cryospace) oraz Stanisław Nowak (KS luboń Skomielna Biała). Transmisja w sobotę od 16:00 na stronie www.uectv.ch.

W niedzielę jako pierwsze na starcie ujrzymy zawodniczki poniżej 23 roku życia. Niezagrożona wydaje się być pierwszoroczna orliczka, Mona Mitterwallner, która w tym roku wygrywa nawet z elitą kobiet. Dużym zagrożeniem dla Austriaczki będzie na pewno Blanka Kata Vas, która na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zajęła czwarte miejsce. O podium będą także walczyć Caroline Bohe oraz Ronja Eibl. W wyścigu wezmą udział dwie Polki: Matylda Szczecińska (Warszawski Klub Kolarski) oraz Milena Drelak (RK Exclusive Doors MTB Team). Start, który rozpocznie się o 12:30, będzie transmitowany na stronie www.uectv.ch.

Jako przedostatnie na trasę ruszą zawodniczki elity kobiet. Kibice mogą spodziewać się bardzo ciekawej walki między Loaną Lecomte, Pauline Ferrand Prevot oraz Lindą Indergand. Na starcie zobaczymy Maję Włoszczowską (Kross Orlen Cycking Team), Katarzynę Solus-Miśkowicz (KSM Trek Racing Team), Paulę Gorycką (Struby-Bixs Team) i Aleksandrę Podgórską (RK Exclusive Doors MTB Team).  Start o 13:00 będzie transmitowany na Eurosport 1.

Mistrzostwa Europy zakończy rywalizacja elity mężczyzn. W bardzo dobrej formie jest Mathias Flueckiger. Nie odpuszczą na pewno Francuzi: Jordan Sarrou oraz Viktor Koretzky. Ondrej Cink będzie chciał zapewne zrewanżować się po nieudanych Igrzyskach. Być może świetną formę zaprezentuje ponownie Hiszpan, David Valero Serrano, który dosyć niespodziewanie stanął na podium w Tokio. W wyścigu wezmą udział trzej Polacy: Bartłomiej Wawak (Kross Orlen Cycling Team), Filip Helta (SGR Specialized) oraz Krzysztof Łukasik (JBG-2 Cryospace). Relacja od 16:00 na Eurosport 2.

Wyniki live: MySDAM CIS (simply-webspace.it)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here