Mistrzostwa Polski XCO Boguszów Gorce | zapowiedź, trasa, faworyci

0
fot. Bartosz Bober

Po trzech latach obecności w Mrągowie, krajowy czempionat XCO przenosi się w góry, do Boguszowa-Gorc. Miejsce to już kilkukrotnie gościło kolarzy na Pucharach Polski, Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży oraz wyścigach z cyklu Górale Na Start.

Trasa w Boguszowie-Gorcach jest w zdecydowanej większości naturalna i poprowadzona leśnymi singlami. Runda rozpoczyna się na stadionie aby po chwili przenieść się do lasu w którym kolarze będą musieli zmierzyć się z dużą ilością korzeni, kamieni oraz wymagających podjazdów. Pełna pętla liczy trzy kilometry i ma około 150 metrów przewyższenia.

fot. Górale na Start

Rywalizacja rozpocznie się już w piątek, 6 sierpnia. Na starcie staną sztafety drużynowe oraz mieszane. Faworytami do zwycięstwa w sztafecie głównej są między innymi: Warszawski Klub Kolarski, RK Exclusive Doors MTB Team, Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław czy też KS Luboń Skomielna Biała. W sztafetach mieszanych mogą wziąć udział zawodnicy z kategorii młodzik, młodziczka, junior młodszy i juniorka młodsza. Lista zgłoszonych zawodników: Lista zgłoszonych do Mistrzostwa Polski MTB XCO – SZTAFETY – Datasport.pl

Sobotnie zmagania na trasie rozpoczną się od wyścigu Amatorów. Na ten moment na liście startowej widnieje 37 nazwisk. Następnie na trasę ruszą Mastersi I, II oraz III, Masters Kobiety, a także zawodnicy i zawodniczki z licencją Cyklosport. W wyścigach towarzyszących wezmą udział najmłodsze kategorie wiekowe: żacy, żaczki, młodzicy i młodziczki, którzy będą mieli do pokonania skróconą rundę.

Ostatni dzień Mistrzostw, niedziela, rozpocznie się od wyścigu juniorów młodszych, bowiem w tym roku finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży połączony jest właśnie z Mistrzostwami Polski. Głównym faworytem do zwycięstwa jest na pewno Brajan Świder (KS Luboń Skomielna Biała), który triumfował w większości wyścigów tego sezonu. W walce o podium będzie liczyło się kilku zawodników: Ksawier Garnek, Maciej Jarosławski, Filip Surdyk czy też Jakub Półchłopek.

Następnym zaplanowanym wyścigiem jest start juniorek oraz juniorek młodszych. Wśród tych pierwszych na pewno bardzo dobrą formę będzie chciała pokazać Kinga Żur (KS Luboń Skomielna Biała), która jest w tym sezonie niepokonana. Jej najgroźniejszą rywalką będzie zapewne Katarzyna Praszczałek (RK Exclusive Doors MTB Team). Do walki o podium włączy się na pewno Hanna Fijałkowska (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław), Malwina Krzyczkowska (Warszawski Klub Kolarski) oraz Joanna Głowacka (CWKS Resovia Rzeszów).

Wyścig juniorek młodszych wydaje się być przesądzony już w tym momencie – w tym sezonie Natalia Grzegorzewska nokautuje wszystkie swoje przeciwniczki. Walka o drugie i trzecie miejsce rozegra się zapewne między Hanną Mazurkiewicz i Alicją Matułą (obie z Warszawskiego Klubu Kolarskiego) oraz Tatianą Gromadą.

Wśród juniorów spodziewać można się równej i pewnej jazdy Krzysztofa Klimka (RK Exclusive Doors MTB Team). Na „swojej” trasie na pewno bardzo dobrze będzie chciał zaprezentować się Filip Brzóska (KKW Nexelo Wałbrzych). Tanio skóry nie oddadzą też zawodnicy Warszawskiego Klubu Kolarskiego (Iwo Pacałowski, Mateusz Szyszko), którzy będą zapewne rywalizować o podium z Maksymilianem Wiśniowskim (RK Exclusive Doors MTB Team). Dobrą formę w tym sezonie prezentuje również Mateusz Maleszka (Dachland Centrum Rowerowe).

Przedostatnim wyścigiem tego dnia będzie rywalizacja elity kobiet oraz orliczek. Spodziewać się można zwycięstwa Mai Włoszczowskiej, choć nie będzie jej łatwo przy takich przeciwniczkach jak Katarzyna Solus-Miśkowicz (KSM Trek Racing Team), Paula Gorycka (Strüby-Bixs Team) czy też Matylda Szczecińska (Warszawski Klub Kolarski) oraz Gabriela Wojtyła (Superior Zator), która z bardzo dobrej strony pokazała się na ostatnim Pucharze Czech. Tam też świetnie pojechała Aleksandra Podgórska (RK Exclusive Doors MTB Team), która wraca do wysokiej formy. Na starcie nie stanie Klaudia Czabok (Warszawski Klub Kolarski), która kilka dni temu uległa wypadkowi na objeździe trasy MP i złamała rękę. Wśród orliczek ciężko będzie zagrozić Matyldzie Szczecińskiej, ale na pewno możemy liczyć na dobrą dyspozycję Mileny Drelak, Julii Zięby, czy też Patrycji Zawierty oraz jej siostry, Magdy.

fot. Anna Kajat

Jako ostatni sygnał startowy usłyszą zawodnicy elity mężczyzn. Trasa w Boguszowie znacznie odbiega od charakterystyki tej w Mragowie, więc Krzysztofowi Łukasikowi (JBG-2 Cryospace) na pewno nie będzie łatwo obronić tytułu Mistrza Polski sprzed roku. Jego najgroźniejszym przeciwnikiem będzie Bartłomiej Wawak (Kross Orlen Cycling Team). Bardzo ciekawa może być walka między Filipem Heltą (SGR Specialized),  Karolem Ostaszewskim (Warszawski Klub Kolarski), Jakubem Zamroźniakiem (JB-2 Cryospace)i Michałem Toporem (NS Bikes Trezado). Wśród orlików ciężko jest wyróżnić jednego faworyta – czołówka w tym sezonie prezentuje różny poziom w zależności od danego wyścigu. Z całą pewnością możemy jednak założyć, że o podium walczyć będą: Stanisław Nowak (KS Luboń Skomielna Biała), Mateusz Nieboras (JBG-2 Cryospace), Konrad Czabok i Piotr Kryński (Warszawski Klub Kolarski), Szymon Pomian (GKS Cartusia w Kartuzach) oraz Jakub Kowalczyk (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław).

Lista startowa: Lista zgłoszonych do Mistrzostwa Polski MTB XCO – Datasport.pl
Plan minutowy: Plan minutowy (filesusr.com)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here