Puchar Świata XCO 2021 #6 Snowshoe | podsumowanie, wyniki, klasyfikacja generalna

0

Ostatnia edycja tegorocznego Pucharu Świata cross country odbyła się w Snowshoe. W tym roku kolarze rywalizowali również w Albstadt, Nove Mesto na Morave, Leogang, Les Gets oraz Lenzerheide.

Zawody w Snowshoe rozpoczęły się od short tracka. Wśród kobiet zwyciężyła Evie Richards, druga była Jolanda Neff, a trzecia Jenny Risveds. W gronie mężczyzn triumfował Viktor Koretzky, który pokonał Henrique Avanciniego oraz Filippo Colombo. Niedzielny start zapowiadał się bardzo ciekawie ze względu na walkę o medale w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2021. W elicie kobiet zupełnie niezagrożoną pozycją cieszyła się Loana Lecomte, która zrezygnowała ze startu w XCC oraz XCO i mogła z boku oglądać rywalizację o pozostałe miejsca. Po piątkowym XCC ugruntowaną pozycję lidera miał także Mathias Flueckiger. Bardzo małe różnice punktowe były jednak pomiędzy jego rywalami, którzy do samej kreski walczyli o cenne sekundy i pozycje.

Zanim jednak na starcie stanęli reprezentanci elity kobiet oraz elity mężczyzn, do walki przystąpiły orliczki. Fascynującą postawę reprezentowała przez cały sezon Mona Mitterwallner, która zwyciężyła we wszystkich sześciu edycjach PŚ i to z ogromną przewagą. Warto wspomnieć, że Austriaczka jest pierwszoroczną zawodniczką, co czyni ją faworytką na kolejne lata tej kategorii. Drugie miejsce zajęła Caroline Bohe, która co prawda również wielokrotnie stawała na podium PŚ oraz Mistrzostw Świata, ale od przyszłego sezonu będzie już rywalizować z elitą. Podium dopełniła Amerykanka, Savilia Blunk, która stała na podium także w Lenzerheide.

Niepokonanym zawodnikiem w gronie orlików stał się pod koniec obecnego sezonu Martin Vidaurre Kossmann, który triumfował także w Snowshoe. Drugie miejsce zajął Simone Avondetto. W przypadku tych dwóch zawodników szansa na medal w kategorii U23 ukaże się w przyszłym roku, bowiem mają oni po 21 lat. Najniższy stopień podium zajął Joel Roth, który w 2022 roku przejdzie do kategorii elity mężczyzn.

Zmagania elity kobiet rozpoczęły się punktualnie o 14:00. Świetną formą od startu wykazywała się Rebecca Mcconnell, która później zmagała się z defektem koła i była zmuszona stracić cenne sekundy w boksie technicznym. Do Australijki cały czas zbliżała się Mistrzyni Świata, Evie Richards, która po defekcie przeciwniczki wyszła na prowadzenie. Brytyjka odjechała od rywalek i stale powiększała przewagę, która na mecie wyniosła aż półtorej minuty nad drugą Mcconnell. Jako trzecia zameldowała się Anne Tauber, która ostatecznie pokonała na ostatniej rundzie Sinę Frei.

Klasyfikacja generalna PŚ (elita kobiet):
1. Loana Lecomte (Francja/Massi Bikes)
2. Evie Richards (Wielka Brytania/Trek Factory Racing XC)
3. Jenny Rissveds (Szwecja/Team 31)
4. Rebecca Mcconnell (Australia/Primaflor Mondraker Xsauce)
5. Sina Frei (Szwajcaria/Specialized Racing)

28. Maja Włoszczowska (Polska/Kross Orlen Cycling Team)
54. Katarzyna Solus-Miśkowicz (Polska/KSM Trek Racing Team)
65. Paula Gorycka (Polska/Struby-Bixs Team)
88. Gabriela Wojtyła (Polska/Superior Zator)

Wyścig elity mężczyzn był wyjątkowo pechowy. Zawodnicy co chwila zmagali się z problemami sprzętowymi. Najpierw był Flueckiger, potem świetnie jadący Koretzky, Schurter, a na koniec Avancini. „Kapeć” nie ominął również Bartłomieja Wawaka, który dwukrotnie musiał zmieniać koło. Stawka cały czas więc się przetasowywała, z czego korzystali pozostali kolarze. Kilkukrotnie atakował Ondrej Cink, ale nie udało mu się ani razu odskoczyć od czołówki. Zawodnicy zjechali się w kilkuosobową grupę, która między sobą planowała rozdać medale. Ostatecznie genialnym atakiem popisał się Christopher Blevins, który mocno depnął w pedały i nie dał szans swoim rywalom. Drugie miejsce zajął Vlad Dascalu, a jako trzeci do mety dotarł Ondrej Cink. Bartłomiej Wawak ukończył rywalizację na 18 pozycji.

Klasyfikacja generalna PŚ (elita mężczyzn):
1. Mathias Flueckiger (Szwajcaria/Thomus Rn Swiss Bike Team)
2. Viktor Koretzky (Francja/KMC Orbea)
3. Ondrej Cink (Czechy/Kross Orlen Cycling Team)
4. Nino Schurter (Szwajcaria/Scott-Sram MTB Racing Team)
5. Jordan Sarrou (Francja/Specialized Racing)

23. Bartłomiej Wawak (Polska/Kross Orlen Cycling Team)
95. Krzysztof Łukasik (Polska/JBG-2 Cryospace)
101. Filip Helta (Polska/SGR Specialized)

Szczegółowe wyniki: 2021 Mercedes-Benz UCI Mountain Bike World Cup | UCI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here