Podsumowanie sezonu 2021 w liczbach!

Specjalnie dla Was zebraliśmy najciekawsze liczby związane z kolarstwem górskim i w ten sposób podsumowaliśmy sezon 2021. Zapraszamy do lektury!

2

19 – sezon 2021 był dziewiętnastym sezonem, podczas którego Maja Włoszczowska ścigała się na międzynarodowym poziomie ze światową czołówką.

7 – miejsce Bartłomieja Wawaka w Pucharze Świata w Lanzerheide Jest to najlepszy wynik mężczyzny z Polski w Pucharze Świata XCO od 2003 roku.

971 – tyle pozycji awansował Karol Ostaszewski w rankingu UCI w 2021 roku. Na początku sezonu był sklasyfikowany na 1123 miejscu i posiadał na swoim koncie 4 punkty UCI, zaś na koniec sezonu było to 152 miejsce i 167 punktów.

8 – miejsce Bartłomieja Wawaka w rankingu UCI na koniec sezonu 2021.

4 – liczba rund Pucharu Polski XCO zaliczanych do kalendarza UCI.

3 – na najniższym stopniu podium stanęła Matylda Szczecińska w swoim debiucie w wyścigu UCI w kategorii elita, który miał miejsce w Slovak Cup Ski centrum – Drozdovo (UCI C2) gdzie zajęła 3 miejsce .

1 – pierwsze zwyciestwo Jakuba Zamroźniaka w wyscigu UCI Slovak Cup Ski centrum – Drozdovo UCI C2.

45 – tyle dni (29 lipca-12 września) minęło od złamania ręki przez Klaudię Czabok do zdobycia brązowego medalu podczas Mistrzostw Polski w maratonie.

2 – obydwa tytuły Mistrzów Polski XCO 2021 roku w kategorii elita zdobyli reprezentanci Kross Orlen Cycling Team.

3 – wszystkie trzy miejsca na podium Mistrzostw Polski w Maratonie MTB zdobyli reprezentanci SGR Specialized: Filip Helta, Karol Rożek i Piotr Konwa.

4 – Krzysztof Łukasik pierwszy raz od 4 lat nie stanął na podium MP XCO.

12 – Bartłomiej Wawak dwanaście razy w tym sezonie stał na podium wyścigów UCI.

10 – Karol Ostaszewski wystartował w tym roku w 10 wyścigach UCI i zameldował się na mecie każdego z nich.

62,5 – procent wyścigów UCI, które Matylda Szczecińska ukończyła na podium. W 2021 roku wystartowała w 8 wyścigach UCI i aż 5 z nich ukończyła meldując się w najlepszej trójce.

9 – najwyżej sklasyfikowanym kolarzem specjalizującym się w kolarstwie górskim podczas Górskich Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym był Karol Rożek z SGR Specialized, który zajął 9 miejsce.

20 – Maja Włoszczowska w 2021 roku wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, które ukończyła na 20 miejscu. Był to jej czwarty start w Igrzyskach Olimpijskich. Dwa razy zdobyła srebrny medal, a w swoim debiucie w 2004 roku zajęła 6 miejsce.

4 – Krzysztof Łukasik zwyciężył w aż 4 z 6 wyścigów zaliczanych do Pucharu Polski w XC. Do końcowej klasyfikacji były brane 4 najlepsze starty więc oznacza to, że Łukasik zdobył komplet punktów możliwych do zdobycia.

9 – najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem Mistrzostw Polski w Maratonie MTB, który nie reprezentował SGR Specialized lub JBG-2 CryoSpace był Michał Glanz z Spica Solution Team.

4 – aż cztery medale Mistrzostw Polski w elicie zostały wywalczone po dwójkowym finiszu. Tytuł Mistrza Polski XCO wywalczył Bartłomiej Wawak po zaciętej walce z Jakubem Zamroźniakiem. Tytuł Mistrza Polski XCC także zdobył Bartłomiej Wawak pokonując Filipa Heltę. Brązowy medal Mistrzostw Polski XCC wywalczył Karol Ostaszewski po pojedynku z Piotrem Kryńskim. Srebrny medal Mistrzostw Polski w Maratonie MTB zdobył Karol Rożek pokonując Piotra Konwę.

8 – Kross Orlen Cycling Team ósmą drużyną na świecie! Polska drużyna skończyła sezon plasując się na 8 pozycji w rankingu UCI.

3 – Krzysztof Klimek rozpoczął sezon od trzech zwycięstw z rzędu w Pucharze Polski XC w kategorii junior. 3 zwycięstwa i kolejne dobre wyniki zapewniły mu zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski XC. Nie udało mu się jednak powtórzyć wyniku z zeszłego roku i nie obronił tytułu Mistrza Polski juniorów kończąc wyścig w Boguszowie-Gorcach na 8 pozycji.

 

W ostatni dzień roku życzymy Wam szampańskiej zabawy w sylwestrowy wieczór i jeszcze lepszego 2022 roku. Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli wspólnie cieszyć się z sukcesów naszych reprezentantów, rozwoju naszej kochanej dyscypliny i podsumować sezon jeszcze bardziej spektakularnymi liczbami!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here