85. Przełajowe Mistrzostwa Polski 2022 Gościęcin | zapowiedź, faworyci, trasa

0

Sezon przełajowy zmierza w Polsce ku końcowi. W roku 2021 odbyło się dziewięć edycji Pucharu Polski, przyszedł więc czas na krajowy czempionat w tej dyscyplinie, który zawita do Gościęcina. Miejscowość ta niejednokrotnie gościła kolarzy na wyścigach „Bryksy Cross”, które prawie zawsze nosiły rangę UCI. W 2011 roku na tej trasie odbyły się także Mistrzostwa Polski, które kolarze mogą pamiętać przez pryzmat naprawdę wymagającej jazdy na pokrytej błotem pętli.

Skrót zmagań z zeszłego roku znajdziecie tutaj.

Trasę w Gościęcinie znają chyba wszyscy polscy zawodnicy specjalizujący się w przełajach. Jest ona wymagająca fizycznie, głównie przez obecność długich prostych i kilku sztywnych podjazdów. W związku z tym kolarze, którzy wolą techniczne warunki, będą mieli utrudnione zadanie. Na weekend zapowiadana jest dobra pogoda z temperaturą oscylującą w okolicach 0 stopni, choć na trasie na ten moment znajduje się spora ilość błota.

DZIEŃ I (08.01.2022)

Na ten dzień zaplanowane są wyścigi Mastersów rywalizujących o koszulkę z orłem na piersi oraz Amatorów, żaków i żaczek, młodzików i młodziczek, których wyścigi towarzyszą MP i nie mają same w sobie takiej rangi.

W kategorii Masters IA szykuje się ciekawa rozgrywka między Maksymilianem Bieniaszem (Bieniasz Bike Team Rowerownia.com) i Mariuszem Gilem (Stowarzyszenie Euro Bike Kaczmarek Electric Team).

Masters II to bardzo silnie obsadzona kategoria, której zawodnicy już od kilkunastu lat rywalizują ze sobą na arenie ogólnopolskiej. Tutaj kolarze również będą podzieleni na dwie grupy: Masters IIA i Masters IIB. Liderem w Masters IIB jest Bogdan Czarnota (Niezrzeszony), który triumfował w klasyfikacji generalnej tegorocznego PP. Dobrą formę prezentują także: Andrzej Kaiser (Stowarzyszenie Euro Bike Kaczmarek Electric Team), Mirosław Bieniasz (Bieniasz Bike Team), Arkadiusz Jusiński (Evanlite) czy też Rafał Chmiel (FSD Sport Scott). Być może na podium w tej kategorii powróci Andrzej Michniak (Warszawski Klub Kolarski). W kategorii Masters IIB pojadą: Marcin Mróz (Białobłocki Pro Coaching Team) i Mateusz Mróz (Niezrzeszony) oraz Tomasz Niedźwiecki (Niezrzeszony), a także Jarosław Wolcendorf (Jakoobcycles.com) i Przemysław Baranowski (Białobłocki Pro Coaching Team).

Masters IIIA to walka pomiędzy Mariuszem Kowalczykiem (MGLKS Błękitni Koziegłowy) i Wojciechem Bartolewskim (Ecocolor.pl). W Masters IIIB pretendentem do złotego medalu jest Tomasz Jarząbek (K.S Klif Chłapowo).

Wśród kategorii Masters IV niekwestionowanym faworytem do zwycięstwa jest Waldemar Banasiński (Browar Fortuna), od lat rywalizujący z Andrzejem Misiną (Grupa Kolarska Gliwice) oraz Marianem Kłosem (Diversey Team) i Jackiem Brzózką (JBG-2 Cryospace). Tutaj mimo małej frekwencji także zostaną wyłonieni zwycięzcy w poszczególnych podgrupach: Masters IVA i Masters IVB.

Na liście startowej kategorii Masters Kobiety widnieje aktualnie sześć zawodniczek: Joanna Wąsiel (Bieniasz Bike Team Rowerownia.com), Dorota Warczyk (LKK Start Tomaszów Mazowiecki), Anna Orian (LUKS Rospondek Żyrowa), Sławomira Gajdzik (Stowarzyszenie Kolarski Mikołów), Marta Balcerzak (JF Duet Goleniów) oraz Karolina Chudek (Niezrzeszona).

W gronie żaczek można spodziewać się zwycięstwa Natalii Piróg (KS Deichmann SKSM Abus Sobótka), która nierzadko wygrywała w tym sezonie wyścigi Open pokonując wielu żaków. Wśród chłopców najbardziej stabilną formę reprezentuje Mikołaj Klaczkowski (KLKS Azalia Brzóza Królewska). W młodzikach najwięcej punktów w PP zebrał Mikołaj Legieć (UKS Centrum Nowa Ruda), a w młodziczkach górą była Maria Okrucińska (UKS Copernicus SMS Toruń).

Dzień II (09.01.2022)

Zmagania drugiego dnia Mistrzostw Polski będą transmitowane na żywo na kanale Bryksjusz Gościęcin na platformie Youtube (z komentarzem Karola Dziambora). Dzięki temu kibice będą mogli na bieżąco śledzić sytuację bez konieczności znajdowania się na miejscu.

Rywalizację rozpoczną juniorki młodsze, a zeszłorocznego tytułu będzie bronić Hanna Mazurkiewicz (Warszawski Klub Kolarski), która wraz z klubową koleżanką, Alicją Matułą, stanowi duet, który pretenduje do zdobycia medali. Silna jest także świeżo upieczona zawodniczka RK Exclusive Doors MTB Team, Zofia Bluszcz. Na podium może pojawić się także reprezentantka Akademii Kolarskiej Bonecki Team, Maja Józkowicz.

Junior młodszy to zaś kategoria dosyć nieprzewidywalna ze względu na świetną formę wielu zawodników – zwycięży zapewne ten, któremu najbardziej będzie odpowiadać wymagająca trasa. Niemniej jednak faworytami do medali są: Oskar Maśka (MGLKS Błękitni Koziegłowy), Dawid Lewandowski (LKS POM Strzelce Krajeńskie), Miłosz Marciniak (UKS Sportowiec Piła), Ksawery Adaszak (Akademia Kolarska Bonecki Team), Bartosz Łyżwa (UKS Avatar) oraz Kacper Kohnke (K.S Klif Chłapowo). Zapowiada się bardzo ciekawy wyścig.

Ksawier Garnek (RK Exclusive Doors MTB Team), Bartosz Oleksiak (CZKKS Kolejarz-Jura Częstochowa) oraz Brajan Świder (KS Luboń Skomielna Biała) to trójka faworytów w gronie juniorów. Łatwo skóry nie sprzeda także obrońca zeszłorocznego tytułu, Łukasz Juszczak (UKS Koźminianka Koźminek).

W juniorkach murowaną faworytką jest Malwina Mul (KLKS Azalia Brzóza Królewska), choć może zaskoczyć ją świetnie prezentująca się w tym sezonie Tatiana Gromada (Niezrzeszona). Te dwie zawodniczki są tak naprawdę poza zasięgiem pozostałych. O brązowy medal będą walczyć zapewne Julia Gajdzik (Stowarzyszenie Kolarski Mikołów) i Łucja Szramowska (UKS Avatar).

Jedną z najciekawszych rozgrywek może być wyścig elity kobiet. W sezonie 2021 w biało-czerwonej koszulce startowała Barbara Borowiecka (Giant Liv Gorzów), która zdecydowanie częściej ścigała się w ostatnim czasie za granicą niż w Polsce. Bardzo wyrównaną walkę toczą ze sobą Zuzanna Krzystała (Niezrzeszona) oraz Antonina Białek (Warszawski Klub Kolarski). Czarnym koniem jest Dominika Włodarczyk (MAT Atom Deweloper Wrocław), która pomimo tego że jest jeszcze orliczką, ma szansę na triumf w elicie. W kategorii U23 okazję do pojawienia się na podium mają siostry ZawiertyPatrycja i Magdalena (WKK Wieruszów) oraz Julia Zięba (LKK Luks Sławno).

Ostatnim wyścigiem Mistrzostw Polski będą zmagania elity mężczyzn. Tutaj ciężko będzie zagrozić Markowi Konwie (UKS Krupiński Suszec), który króluje na polskiej scenie przełajowej od kilkunastu lat. W szranki z nim nie stanie niestety Bartosz Mikler (MLUKS Victoria Jarocin Accent), który z powodów zdrowotnych znajduje się aktualnie w szpitalu. Na podium PP w tym sezonie regularnie stawali także tacy zawodnicy jak Karol Michalski (Niezrzeszony), Michał Paluta (JBG-2 Cryospace), a także Patryk Stosz (Voster ATS Team). Kto wie, czy w stawce nie namieszają młodzieżowcy – Krzysztof Domin (Mostostal Puławy), Jakub Musialik (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), Szymon Pomian (GKS Cartusia Kartuzy Bike Atelier) lub Piotr Mierzyński (TC Chrobry Scott Głogów).

Jedno jest pewne: będzie się działo! Zachęcamy do śledzenia rywalizacji.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here