Przełajowe Mistrzostwa Świata 2022 Fayetteville Arkansas – zapowiedź

0
fot. Cyclo-cross Fayetteville, AR

Sezon przełajowy 2021/2022 w Polsce można uznać za zakończony. Za granicą kolarze ścigali się jeszcze w zeszłym tygodniu na Pucharze Świata, a teraz przed nimi ostatni akcent rywalizacji: Mistrzostwa Świata w Stanach Zjednoczonych, które odbędą się w Fayetteville.

Trasa wyścigu liczy 3 kilometry i nie nastręcza wielu trudności. Pętla jest raczej prosta i na pewno będzie premiować zawodników silnych oraz wytrzymałych. Nie zabraknie jednak kilku wymagających sekcji – kolarze będą mieli do pokonania między innymi strome podjazdy, zakręty oraz schody. Całościowy objazd trasy wraz z komentarzem możecie obejrzeć poniżej.

DZIEŃ 1 – PIĄTEK

Dziś (w piątek) w Fayetteville wystartuje sztafeta. Tak! Dobrze przeczytaliście. Jest to próbny projekt, który obecny jest już na stałe w innych dyscyplinach kolarstwa. Rywalizacja nie będzie miała rangi Mistrzostw Świata. Ze względu na zdziesiątkowanie narodowych składów przez Covid-19 zdecydowano, że w sztafecie pojedzie po czterech zawodników. Niezależnie od wyników, zmagania te mogą być naprawdę ciekawe i emocjonujące. Start o 19:30 czasu polskiego.

DZIEŃ II – SOBOTA

Drugi dzień startowy rozpoczną juniorki. Na czele tej silnie obsadzonej kategorii jest aktualna Mistrzyni Świata w kolarstwie szosowym oraz Mistrzyni Europy w kolarstwie przełajowym – Brytyjka, Zoe Backstedt. Przodują także Holenderki, czyli Leonie Bentveld oraz Lauren Molengraaf. Start o 18:00 czasu polskiego.

Następnie na starcie ujrzymy młodzieżowców. Tutaj faworytów do złota jest naprawdę kilku – między innymi Ryan Kamp, Pim Ronhaar, Thibau NysNiels Andeputte czy Emiel Verstrynge. Start o 20:00 czasu polskiego.

O 21:30 polscy kibice będą mieli okazję obejrzeć zmagania elity kobiet. Wiadomo już, że większość krajów nie wystawi pełnego składu, co związane jest z pozytywnymi testami na Covid-19. W szranki nie stanie między innymi Denise Betsema oraz jej klubowa koleżanka, Annemarie Worst. To jednak nie powinno osłabić pozostałych Holenderek. Lucinda Brand jest niekwestionowaną faworytką, choć może jej być trudno z Marianne Vos, Ceylin Del Carmen Alvarado oraz Blanką Kata Vas.

DZIEŃ III – NIEDZIELA

Wśród juniorów wszystko wskazuje na klasyczną przełajową walkę pomiędzy Belgią i Holandią. Dominatorem jest David Haverdings, choć szansę na koszulkę ma także Aaron Dockx. Kto wie, czy do rywalizacji nie włączy się Francuz, Louka Lesueur. Start o 18:00 czasu polskiego.

Jedną z najciekawszych rywalizacji będzie pojedynek orliczek. Blanka Kata Vas startuje w elicie, więc droga do złotego medalu jest otwarta dla Pieterse Puck. Łatwo skóry nie sprzedadzą jej rówieśniczki – Fem Van Empel oraz Shirin Van Anrooij. Wątpliwe jest to aby którakolwiek zawodniczka mogła zagrozić Holenderkom, choć w okolicach podium może kręcić się młoda Francuzka, Line Burquier. Kobiety poniżej 23 roku życia ujrzą zielony kolor startera o godzinie 20:00 polskiego czasu.

W końcu o 21:30 przyjdzie czas na ostatni wyścig Mistrzostw Świata – zmagania elity mężczyzn. W rywalizacji nie weźmie udziału obrońca zeszłorocznego tytułu, Mathieu Van Der Poel oraz jego główny rywal, Wout Van Aert. W wyścigu nie wystartuje także Quinten Hermans. Brytyjscy kibice liczą więc na to, że tę niepowtarzalną szansę wykorzysta Thomas Pidcock. Będzie mu jednak trudno z takimi rywalami jak Eli Iserbyt, Lars Van Der HaarToon Aerts oraz Michael Vanthourenhout. Zapowiada się naprawdę mocna walka!

W żadnym wyścigu nie ujrzymy biało-czerwonego trykotu.

Szczegółowy plan transmisji telewizyjnych na żywo znajdziecie tutaj. Relacja będzie dostępna na platformie Eurosport Player i GCN. Nie zabraknie także transmisji na TVP Sport, jednak dotyczy ona wyłącznie wyścigów elity kobiet i mężczyzn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here