Gabriela Wojtyła i Krzysztof Łukasik najlepsi w Krynicy-Zdroju | podsumowanie pierwszej edycji PP XCO 2022

0

Pierwsza edycja tegorocznego Pucharu Polski XCO, tak jak przed rokiem, odbyła się w Krynicy-Zdroju. Organizatorem wyścigu był Klub Kolarski Skalniak, który przygotował naprawdę wymagającą fizycznie oraz technicznie trasę zlokalizowaną w centrum miasta. Pełna pętla liczyła 4,9 kilometra, a tuż po starcie rozpoczynał się długi i sztywny podjazd, którego przejechanie zajmowało zawodnikom kilkanaście minut. Trasa została zmodyfikowana względem zeszłego roku i dołożono trudne, obfite w korzenie zjazdy, które niektórym kolarzom sprawiały naprawdę wiele trudności. Sytuacji nie ułatwiał deszcz, który spowodował, że trasa była śliska i zdarzały się na niej upadki oraz defekty.

Zmagania nosiły rangę Pucharu Polski oraz wyścigu UCI C3, stąd na starcie stanęli liczni zawodnicy z całej Polski, ale też drużyny z Litwy, Czech oraz Słowacji.

Jako pierwsi na trasę ruszyli Mastersi oraz Amatorzy. Zawzięta walka toczyła się w kategorii Masters II, a końcowo na mecie najlepszy okazał się Remigiusz Ciok (Remikbike.pl). Faworyt wyścigu, Bogdan Czarnota (Pho3nix Cycling Team) musiał zadowolić się drugim miejscem, a trzeci był Grzegorz Maleszka (Dachland Centrum Rowerowe). W gronie Masters I triumfował Arkadiusz Paszenda (Pressing Bike-System Schody i Drzwi Gromotka Team), przed Markiem Olszewskim (Krakowski Klub Sportowy 72D) i Sławomirem Kopką (Remikbike.pl). W Masters kobiet zwyciężyła Marta Garnek (UKS Dream Bike Bielawa), zyskując kilkuminutową przewagę nad Katarzyną Kowalską-Pac (Niezrzeszona) oraz Marianną Tyniec (UKS Zawojak). Wśród amatorów zwycięstwo odnieśli Bartłomiej Serafinowski (KS AGH Cycling Team) oraz Agnieszka Mojżesz (Pressing Bike-System Schody i Drzwi Gromotka Team).

Wyścig juniorów młodszych to 65 zawodników na starcie i naprawdę wyrównana rywalizacja – zmagania były równocześnie pierwszą eliminacją do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Od razu po starcie odskoczył Maciej Jarosławski (Warszawski Klub Kolarski), którego przewaga wahała się pomiędzy kilkoma, a kilkunastoma sekundami. Zawodnik musiał jednak uznać wyższość Kacpra Doppke, który na ostatnim okrążeniu postanowił zaatakować na podjeździe, zdołał wyprzedzić zawodnika z Warszawy oraz dowieźć zwycięstwo do mety. Podium dopełnił Jakub Półchłopek (KS Luboń Skomielna Biała).

Połączony wyścig elity kobiet, juniorek oraz juniorek młodszych od początku prowadziła Gabriela Wojtyła (Superior Zator), która stopniowo odjeżdżała od rywalek i większość dystansu pokonała samotnie. Na podium stanęły także zawodniczki Warszawskiego Klubu Kolarskiego: Antonina Białek oraz Klaudia Czabok. Najlepsza w orliczkach okazała się Milena Drelak (RK Exclusive Doors MTB Team), przed Magdaleną i Patrycją Zawiertą (obie reprezentują Wieruszowski Klub Kolarski).

W juniorkach nie było mocnych na Kingę Żur (Świętokrzyskie Cycling Academy), która kolejno wyprzedzała zawodniczki elity i w pewnym stylu minęła linię mety na czwartej pozycji open. Zaciętą walkę toczyły między sobą Katarzyna Praszczałek (RK Exclusive Doors MTB Team) oraz Laura Choma i dość niespodziewanie to zawodniczka TSR Choma Team okazała się silniejsza. W gronie juniorek młodszych triumfowała Alicja Matuła (Warszawski Klub Kolarski), która pokonała Zofię Bluszcz (RK Exclusive Doors MTB Team) oraz Sarę Bodkowską (KS Luboń Skomielna Biała).

Pod nieobecność Bartłomieja Wawaka oraz Filipa Helty głównym faworytem w elicie mężczyzn był Krzysztof Łukasik. Zgodnie z oczekiwaniami, zawodnik JBG-2 Cryospace samotnie podążał do mety nie dając nikomu szans na wspólną jazdę. Pretendentów do pozostałych medali było kilku – „czerwony pociąg” był jednak bezlitosny dla rywali i drugą lokatę równą i solidną jazdą zapewnił sobie Paweł Bernas. Trzecie miejsce należało za to do Karola Ostaszewskiego. W U23 triumfował Piotr Kryński (Warszawski Klub Kolarski), drugi był Łukasz Helizanowicz (KS Luboń Skomielna Biała), a trzeci Konrad Czabok (Warszawski Klub Kolarski).

Pomiędzy zawodnikami elity co chwilę pojawiali się juniorzy, którzy toczyli wyrównaną walkę ze starszymi kolarzami. Bardzo dobrą formę zaprezentował Maksymilian Wiśniowski (RK Exclusive Doors MTB Team), który pokonał Filipa Surdyka (Kamyk Radzymin MTB Team) oraz Mateusza Szyszko (Warszawski Klub Kolarski).

Zmagania zamknęły najmłodsze kategorie. W młodzikach najlepsi byli: Maksymilian Matyasik (UKS Zawojak), Kosma Bereźnicki (Jeleniogórski Klub Kolarski) oraz Antoni Mrowiński (Kamyk Radzymin MTB Team). Wśród dziewcząt triumfowała Maria Ambrożkiewicz (Pho3nix Cycling Team), druga była Emilia Bindacz (Grupa Kolarska Gliwice), a trzecia Anna Bielawska (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław). Kategoria żaków należała do zawodników wrocławskiego klubu: Ryszarda Kurpiewskiego oraz Rafała Prokopskiego, przez których został wyprzedzony Dawid Bartyzel (UKS Zawojak). Wśród żaczek na linię startu wróciła dominatorka, Natalia Piróg (KS Deichmann SKSM MAT Sobótka), która walczyła razem z Lilianą Kozdraś (Jeleniogórski Klub Kolarski) oraz Emilią Wysocką (Warszawski Klub Kolarski).

Wyniki

Kolejna edycja Pucharu Polski XCO już w dniach 28-29 maja w Jastrzębiu-Zdroju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here