Mona Mitterwallner (Cannondale Factory Racing) – nadzieja austriackiego kolarstwa

0

Mona Mitterwallner to dziewiętnastoletnia zawodniczka, która jako młodziczka rozpoczęła swoją przygodę z kolarstwem w 2016 roku. Reprezentowała wtedy drużynę Racing Team Haiming, która od kilkunastu lat szkoli młodzież i specjalizuje się w kolarstwie górskim.

Kariera Austriaczki od samego początku nabierała bardzo szybkiego tempa, bo już w 2017 roku Mona została vice-mistrzynią Austrii w formule XCO. W sezonie 2018 jako juniorka młodsza zdobyła indywidualnie złoty medal oraz brąz w sztafecie podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Pile, a w 2019 roku została vice-mistrzynią Europy oraz Świata. Jednocześnie Mona próbowała swoich sił także w kolarstwie przełajowym oraz szosowym, aczkolwiek nie osiągała w tych dyscyplinach znaczących sukcesów i postanowiła skupić się na cross country, co zdecydowanie zaprocentowało w kolejnych latach.

Rok 2020 to już absolutna dominacja Mony w gronie juniorek – Austriaczka może pochwalić się mistrzostwem Austrii, Europy i Świata, co zresztą powtórzyła w sezonie 2021 stając się sensacją światowego kolarstwa MTB. W styczniu 2021 roku zawodniczka poinformowała o zmianie barw klubowych i przejściu do drużyny Trek Vaude, która skupia się na szkoleniu kategorii U23 i stanowi świetną bazę do rozwoju młodych i utalentowanych kolarzy, którzy potem przechodzą do profesjonalnych drużyn UCI Elite. Poza wymienionymi wcześniej sukcesami, w ekipie Treka Mona wygrała wszystkie sześć edycji Pucharu Świata U23 jako pierwszoroczna orliczka oraz zdobyła złoty medal Mistrzostw Świata w maratonie w kategorii elity. Mitterwallner pokonała we Włoszech Maję Włoszczowską, która musiała uznać wyższość młodej kolarki.

Aktualnie Mona reprezentuje barwy Cannondale Factory Racing, a swoją formę miała okazję sprawdzić już podczas Pucharu Świata w Petropolis. Podczas short tracka wywalczyła szóste miejsce, a w wyścigu XCO piąte. Warto nadmienić, że zawodniczka ściga się już w elicie kobiet, pomimo tego że to dopiero jej drugi rok w U23. Austriaczka ma jednak ambitne cele, chce mierzyć się z najlepszymi i jak sama mówi, ma apetyt na zdecydowanie więcej.

Zmagania Mony można śledzić na jej stronie internetowej, profilu na Facebooku oraz Instagramie. Zachęcamy także do przeczytania wywiadu w którym zawodniczka przedstawiła swoją kolarską historię i podzieliła się kilkoma ciekawostkami dotyczącymi jej życia (link).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here