BH TEMPLO CAFÉS UCC – perspektywiczna, hiszpańska drużyna MTB

Są takie marki, których w świecie kolarskim nie trzeba nikomu przedstawiać. Na drugim planie działają jednak mniejsze firmy, które także wspierają w rozwoju lokalnych zawodników chcących ścigać się na najwyższym poziomie w gronie najlepszych na świecie. Jedną z tego typu drużyn jest BH Templo Cafes UCC będący kolebką rozwoju hiszpańskich gwiazd kolarstwa górskiego.

0

Marka BH

BH Bikes to hiszpański producent rowerów, który ma za sobą ponad 100 lat doświadczenia na rynku. BH w swojej ofercie ma rowery górskie, szosowe, enduro, gravelowe, dziecięce oraz elektryczne. Ale od czego zaczęła się cała kolarska historia? To przede wszystkim rok 1935, kiedy to cały świat śledził zmagania pierwszego etapu Vuelta a España, a głównym sponsorem całego cyklu było właśnie BH. Później zaczęto produkować nowoczesne rowery na masową skalę – to już lata 50. i 60. ubiegłego wieku. Jednocześnie firmie sprzyjała popularyzacja kolarstwa w Kraju Basków. Już w 1984 roku wprowadzony na rynek został pierwszy rower górski, BH Running Bull (potem także BH Supra Litage Sakae oraz BH Coronas). W tym samym czasie funkcjonował również Team BH, a zrzeszeni w nim kolarze odnotowywali sukcesy na miarę Top10 Tour de France. Fani marki na pewno pamiętają też, że Mistrzyni Olimpijska z Londynu (2012 rok), Julie Bresset, zwyciężyła w wyścigu XCO właśnie na rowerze marki BH. Co ciekawe, podczas tych Igrzysk złoty medal w triathlonie wywalczyła Nicola Spirig, także zawodniczka BH. W 2016 roku podczas IO w Rio de Janeiro po brąz w XCO sięgnął Carlos Coloma, legenda hiszpańskiego kolarstwa. Tradycje marki sięgają więc bardzo dalekich lat wstecz.

Historia nowej drużyny BH

Team BH Templo Cafes UCC to drużyna powstała w 2019 roku, z pomysłu medalisty olimpijskiego w cross country, Carlosa Colomy. Obecnie Carlos jest menadżerem drużyny oraz trenerem poszczególnych zawodników. Aktualnie BH Templo Cafes UCC to jedna z 15 drużyn UCI ELITE na świecie. Jest to drużyna mieszana, więc jej członkami są zarówno kobiety jak i mężczyźni. Oczywiście ekipa składa się również z mechaników, fizjoterapeutów oraz marketingowców.

David Valero Serrano – brązowy medalista olimpijski, Mistrz Hiszpanii XCO, medalista Mistrzostw Europy XCO, medalista Pucharu Świata XCO

Rocio Garcia Martinez – medalistka Mistrzostw Europy XCO, Mistrzyni Hiszpanii XCO, 7. zawodniczka Mistrzostw Świata XCO

Natalia Fischer – Mistrzyni Europy XCM, medalistka Mistrzostw Świata XCM, Mistrzyni Hiszpanii XCM, medalistka Mistrzostw Hiszpanii XCO

Pablo Rodriguez – Mistrz Europy XCM, zwycięzca Pucharu Świata XCO, zwycięzca Pucharu Hiszpanii 

BH Temple Cafes CO-Factory

BH Templo Cafes CO-Factory to projekt będący próbą wypełnienia luki pomiędzy młodymi zawodnikami ścigającymi się w juniorskich kategoriach, a elitą będącą w stanie rywalizować ze światową czołówką. Ta część drużyny przeznaczona jest więc dla kolarzy U23. Menadżer, Carlos Coloma, zwraca uwagę na to, że to właśnie w tym wieku zawodnicy potrzebują mnóstwa wsparcia w kolarskiej karierze i stara się im to zapewnić patrząc na projekt jako szansę na przyszłość. Obecnie drużynę U23 stanowią: David Campos, Nuria Bosch, Jaume Bosch i Jose Miguel Ramirez. Wszyscy z nich rywalizują w krajowych i zagranicznych imprezach oraz posiadają własną kadrę, która wspiera ich na każdym kroku.

Cała drużyna bazuje na ogromnej pasji nie tylko do kolarstwa, ale w ogóle do sportu. Niesie ich chęć wspierania u podstaw oraz wiara w talent, która napędza sportowców do wytężonej pracy i stawania się profejonalistami. 

Sprzęt

Niezbędnym wyposażeniem kolarza jest oczywiście rower, który musi być na tyle uniwersalny aby sprostać dzisiejszym trasom XCO – nierzadko naszpikowanym technicznymi elementami, takimi jak dropy, rockgardeny czy też inne, wymagające zjazdy.

Podstawowym rowerem zawodników drużyny BH jest model Lynx Race Evo, najwyższej jakości sprzęt stworzony do XCO.

Rama: Lynx Race EVO 2022 – BH Unique
Amortyzator: Fox DPS EVOL Factory
Widelec: Fox 34 Step Cast Factory Kashima 100/120
Hamulce: Shimano XTR 9100
Koła: Duke Lucky Jack SLS3 6TERS

Pełna specyfikacja roweru

Plany startowe

Zespół ma za sobą pierwsze starty w sezonie 2022 – kolarze rywalizowali między innymi w La Leyenda de Tartessos, Mediterranean Epic, International, MTB Massi Cup oraz trzech pierwszych edycjach Pucharu Świata XCC oraz XCO. Najlepszy wynik uzyskał David Valero Serrano, który stanął na szerokim podium elity mężczyzn w Albstadt. 

Drużyna koncentruje się na Pucharze Świata oraz Mistrzostwa Świata XCO, a jej długoterminowym celem są Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku – akcja nazwana jest #Paris2024. Warto śledzić rozwój tej drużyny!

Strona internetowa
Facebook
Instagram

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here