Klaudia Czabok i Krzysztof Łukasik triumfują w Jastrzębiu-Zdroju | Puchar Polski XCO JBG2 Pressingowa Petarda

0
fot. Devil on Bike Photo (𝗁𝗍𝗍𝗉𝗌://𝗐𝗐𝗐.𝖿𝖺𝖼𝖾𝖻𝗈𝗈𝗄.𝖼𝗈𝗆/𝖽𝖾𝗏𝗂𝗅𝗈𝗇𝖻𝗂𝗄𝖾𝗉𝗁𝗈𝗍𝗈)

Po ostatniej edycji Pucharu Polski XCO w Krynicy-Zdroju nastąpiła ponad miesięczna przerwa w kalendarzu PP. Cykl przeniósł się do Jastrzębia-Zdroju, a miejscowość ta gościła już kolarzy rok temu, również na imprezie rangi Pucharu Polski. W tym sezonie zmagania nosiły rangę UCI C3, stąd zawodnicy mieli okazję zebrać dodatkowe punkty do międzynarodowego rankingu.

Trasa wyścigu zlokalizowana była na terenie Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego. Pełna runda liczyła 3,8 kilometra i około 130 metrów przewyższenia. Na trasie nie brakowało elementów technicznych, takich jak rockgarden czy dropy. Początkowo ze względu na deszcz istniało zagrożenie, że trasa będzie miała charakter przełajowy, ale na szczęście wszystkie elementy przeschły i nie wymagały biegania.

fot. Devil on Bike Photo (𝗁𝗍𝗍𝗉𝗌://𝗐𝗐𝗐.𝖿𝖺𝖼𝖾𝖻𝗈𝗈𝗄.𝖼𝗈𝗆/𝖽𝖾𝗏𝗂𝗅𝗈𝗇𝖻𝗂𝗄𝖾𝗉𝗁𝗈𝗍𝗈)

Pierwszy w historii Puchar Polski w short tracku

W tym roku ujednolicony regulamin Pucharu Polski MTB umożliwia organizatorowi przygotowanie wyścigu XCC, czyli short tracka. Jest to świetna okazja dla zawodników, którzy chcą „przepalić” nogę przed niedzielną rywalizacją cross country oraz sprawdzić się na trasie. W zmaganiach mają prawo wziąć udział zawodnicy i zawodniczki z kategorii elita kobiet i mężczyzn, junior i juniorka oraz masters. Zwycięzca Open zdobywa punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski.

W gronie kobiet najsilniejsza okazała się Natalia Grzegorzewska (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław), która na finiszu pokonała Klaudię Czabok (Warszawski Klub Kolarski). Podium dopełniła Milena Drelak (RK Exclusive Doors MTB Team). Wśród mężczyzn pomimo wielu przetasowań nie było mocnych na drużynę JBG2 Cryospace, której zawodnicy zdobyli wszystkie trzy miejsca na podium. Najlepszy był Krzysztof Łukasik, przed Karolem Ostaszewskim oraz Pawłem Bernasem.

Puchar Polski XCO

Pierwszego dnia zostały rozegrane także wyścigi Amatorów oraz Mastersów, tym razem już w formule XCO. Jak zawsze zacięta walka toczyła się w kategorii Masters II, a końcowo na mecie najlepszy okazał się Szczepan Paszek (Fitwheels/Bikestacja Bolesławiec). Pozostałe miejsca na podium zajęli Remigiusz Ciok (Remik Bike) oraz Michał Bogdziewicz (Bogdziewicz Team). W gronie Masters I triumfował Mateusz Wielgos (Grupa Kolarska Viktoria Rybnik), przed Arkadiuszem Skałką (Niezrzeszony) i Przemysławem Bonusiakiem (Pressing Bike System Schody i Drzwi Gromotka Team). W Masters kobiet zwyciężyła faworytka, Adrianna Broda (Pressing Bike System Schody i Drzwi Gromotka Team), która pokonała Martę Garnek (UKS Dream Bike Bielawa) oraz Mariannę Tyniec (UKS Zawojak). Wśród amatorów zwycięstwo odnieśli Adam Cieślar (JBG2 Cryospace ) oraz Agnieszka Mojżesz (Pressing Bike-System Schody i Drzwi Gromotka Team).

fot. Devil on Bike Photo (𝗁𝗍𝗍𝗉𝗌://𝗐𝗐𝗐.𝖿𝖺𝖼𝖾𝖻𝗈𝗈𝗄.𝖼𝗈𝗆/𝖽𝖾𝗏𝗂𝗅𝗈𝗇𝖻𝗂𝗄𝖾𝗉𝗁𝗈𝗍𝗈)

Drugi dzień zmagań otworzyli juniorzy młodsi, którzy stanowią jedną z najliczniejszych kategorii. Na starcie stanęło ponad 65 zawodników, a od samego startu liderem był Jakub Półchłopek (KS Luboń Skomielna Biała), który pewnie podążał do mety i przeciął ją na solo po niespełna 45 minutach ścigania. Drugą pozycją musiał zadowolić się reprezentant drużyny K.S. Klif Chłapowo, Kacper Doppke, a trzeci był Stefan Mandes (Warszawski Klub Kolarski), który na mecie zwracał uwagę na to, że będzie walczył o zwycięstwo na finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Przypomnijmy, że te zmagania są zaplanowane na 5-6 lipca w Orawce.

Połączony wyścig elity kobiet, juniorek oraz juniorek młodszych od początku prowadziły dwie zawodniczki: Gabriela Wojtyła (Superior Zator) oraz Klaudia Czabok (Warszawski Klub Klarski). Już na drugim okrążeniu wiadomo było, że to one rozegrają między sobą walkę o zwycięstwo. Ostatecznie silniejsza okazała się Czabok, a na najniższym stopniu podium stanęła jej koleżanka klubowa, Antonina Białek. Najlepsza w orliczkach była Milena Drelak (RK Exclusive Doors MTB Team), przed Julią Ziębą (Świętokrzyskie Cycling Academy) oraz Magdaleną Zawiertą (Wieruszowski Klub Kolarski).

W juniorkach nie było mocnych na Natalię Grzegorzewską (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław), która dojechała do mety na świetnym, trzecim miejscu Open. Drugie miejsce uzyskała Kinga Żur (Świętokrzyskie Cycling Academy), a bardzo dobrą dyspozycję zaprezentowała Laura Choma zajmując trzecie miejsce. W gronie juniorek młodszych triumfowała zdecydowana faworytka, Alicja Matuła (Warszawski Klub Kolarski), która pokonała swoją koleżankę klubową, Hannę Mazurkiewicz oraz Kamilę Klaus (Kamyk Radzymin MTB Team).

fot. Devil on Bike Photo (𝗁𝗍𝗍𝗉𝗌://𝗐𝗐𝗐.𝖿𝖺𝖼𝖾𝖻𝗈𝗈𝗄.𝖼𝗈𝗆/𝖽𝖾𝗏𝗂𝗅𝗈𝗇𝖻𝗂𝗄𝖾𝗉𝗁𝗈𝗍𝗈)

Na starcie elity mężczyzn nie pojawili się zawodnicy Kross Orlen Cycling Team, którzy zdecydowali się na rywalizację w wyścigu UCI na Słowacji. Pod nieobecność Bartłomieja Wawaka oraz Filipa Helty liderami byli zawodnicy ekipy JBG2 Cryospace. Zgodnie z oczekiwaniami najmocniejszy okazał się Krzysztof Łukasik, który z dużą przewagą przekroczył linię mety. Drugi był Karol Ostaszewski, a walka o trzecie miejsce była bardzo ciekawa i do samego końca nierozstrzygnięta. Ostatecznie zwycięsko z sytuacji wyszedł Piotr Brzózka, co oznaczało całe podium dla „czerwonego pociągu”. W U23 triumfował Łukasz Helizanowicz (KS Luboń Skomielna Biała), drugi był Piotr Kryński Warszawski Klub Kolarski), a trzeci Piotr Śliwiński (RK Exclusive Doors MTB Team).

Pomiędzy zawodnikami elity co chwilę pojawiali się juniorzy, którzy toczyli wyrównaną walkę ze starszymi kolarzami. Bardzo dobrą formę zaprezentował Mateusz Szyszko (Warszawski Klub Kolarski), nie pozostawiając złudzeń, że jest najsilniejszy tego dnia. Tanio skóry nie sprzedał jednak Brajan Świder (Pho3nix Cycling Team), kończąc wyścig na drugiej lokacie. Podium dopełnił Mateusz Maleszka (Dachland Centrum Rowerowe Olsztyn).

fot. Devil on Bike Photo (𝗁𝗍𝗍𝗉𝗌://𝗐𝗐𝗐.𝖿𝖺𝖼𝖾𝖻𝗈𝗈𝗄.𝖼𝗈𝗆/𝖽𝖾𝗏𝗂𝗅𝗈𝗇𝖻𝗂𝗄𝖾𝗉𝗁𝗈𝗍𝗈)

Zmagania zamknęły najmłodsze kategorie. W młodzikach najlepsi byli Maksymilian Matyasik (UKS Zawojak), Krzysztof Gdula (Pho3nix Cycling Team) oraz Antoni Mrowiński (Kamyk Radzymin MTB Team). Wśród dziewcząt triumfowała Karolina Poroś (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław), druga była Maria Ambrożkiewicz (Pho3nix Cycling Team), a trzecia Anna Bielawska (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław). Kategoria żaków ponownie należała do Rafała Prokopskiego z wrocławskiej szkółki kolarskiej, a wyprzedzeni przez niego zostali Mikołaj Klaczkowski (KLKS Azalia Brzóza Królewska) i Dawid Bartyzel (UKS Zawojak). Dominatorka, Natalia Piróg (KS Deichmann SKSM MAT Sobótka) nie miała sobie równych wśród żaczek, a drugie i trzecie miejsce wywalczyły odpowiednio Dorota Pachocka (Warszawski Klub Kolarski) oraz Marta Józkowicz (K.S. Klif Chłapowo).

Szczegółowe wyniki

Kolejna edycja Pucharu Polski XCO już w dniach 4 czerwca w Jeleniej Górze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here