Maratony Kresowe – Marcin Białobłocki najlepszy w Wasilkowie

Marcin Białobłocki zwyciężył na dystansie Maraton w trzecim etapie Maratonów Kresowych MTB sezonu 2022, który odbył się w Wasilkowie. W Półmaratonie najlepsi byli Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki) i Nikola Gliniecka. W wyścigu wzięło udział niemal 400 zawodników, w tym z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Łotwy.

0

Była to już dziewiąta edycja Maratonów Kresowych w Wasilkowie. Wyścig należy do najbardziej atrakcyjnych wydarzeń w kalendarzu cyklu dzięki urozmaiconej trasie. Jej pierwsza część prowadzi wzdłuż malowniczej doliny rzeki Supraśl. Na tym odcinku były rozległe panoramy i piękne widoki, ale także pierwsze trudności w postaci kilku wzniesień oraz podmokłego odcinka nazwanego “bagienkiem łosia”. Następnie zawodnicy wjechali do bajecznie pięknej o tej porze roku Puszczy Knyszyńskiej. Kolarze jechali wśród biało-zielonego morza kwitnących zawilców. Na tym odcinku trasa zmieniła także charakter na interwałowy. Przez kolejne kilkanaście kilometrów było cały czas cały pod górę lub w dół.

Zwyciężył z przewagą niemal dwóch minut były kolarz zawodowy UCI World Touru Marcin Białobłocki (Białobłocki Pro Coaching Team). Dla byłego mistrza Polski w jeździe na czas i zwycięzcy etapu Tour de Pologne był to powrót w rodzinne strony, gdyż pochodzi z Sokółki, która leży zaledwie 30 km od Wasilkowa. Drugie miejsce zajął Wasilkowianin Wiktor Gindorowicz (iVelo.pl – Factor Bikes – VelCredo), który po sprinterskim finiszu o “błysk szprychy” pokonał Litwina Mariusa Pinaitisa (Impuls Racing Team). Kolejne cztery miejsca zajęli także zawodnicy z Litwy, a w pierwszej dziesiątce było ich aż sześciu.

W Półmaratonie kolejność na dwóch pierwszych miejscach była identyczna, jak w wyścigu rozegranym tydzień wcześniej w Tykocinie. Z bezpieczną przewagą niemal minuty wygrał niespełna siedemnastoletni Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki). Drugie miejsce zajął Dawid Bojarczak (Milsport Team). Po kolejnych trzech minutach na linii mety zameldował się Piotr Kirpsza (Sokólski Klub Kolarski Sokół), były kolarz zawodowy, który po kilku latach przerwy od roweru, postanowił jako amator poczuć ponownie smak rywalizacji. Wśród kobiet podium było dokładnie takie samo jak na poprzednim etapie Maratonów Kresowych. Wygrała piętnastolatka z Augustowa Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół). Druga była Zofia Rowińska (MTB Suwałki), zaś trzecie miejsce zajęła Edyta Kryńska (Dabarti Cycling Team).

Maratony Kresowe są rozgrywane we wszystkich kategoriach wiekowych. W wyścigu FIT, adresowanym przede wszystkim do Młodzików, najlepsi okazali się zawodnicy drużyny MTB Ełk Prostki Maja Kateszczenko i Maksymilian Wierzbicki. W Mini dla dzieci 7-12 lat najszybsi byli Urszula Lulkiewicz (3T Białystok) oraz Bartosz Maciorowski (MTB Ełk Prostki).

Współorganizatorem wydarzenia było Miasto Wasilków. Impreza uzyskała wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Dobre Sklepy Rowerowe, Augustowianka, Waszczukowe i Milsport.

Więcej informacji i pełne wyniki na stronie Maratonów Kresowych: www.maratonykresowe.pl

Wyniki

Maraton (mężczyźni):
1. Białobłocki Marcin (Białobłocki Pro Coaching Team) – 1:50:27
2. Gindorowicz Wiktor (iVelo.pl – Factor Bikes – VelCredo) – 1:52:09
3. Pinaitis Marius (Impuls Racing Team) 1:52:09

Półmaraton (kobiety):
1. Ni
kola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 1:28:45
2. Zofia Rowińska (MTB Suwałki) – 01:31:54
3. Edyta Kryńska (Dabarti Cycling Team) – 1:32:00

Półmaraton (mężczyźni):
1. Szeliga Mikołaj (MTB Suwałki) – 1:13:19
2. Bojarczak Dawid (Milsport Team) – 1:14:03
3. Kirpsza Piotr (Sokólski Klub Kolarski SOKÓŁ) – 1:17:20

FIT (kobiety):
1. Maja Kateszczenko (MTB EŁK-PROSTKI) – 40:12
2. Julia Gilewska (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 41:16
3. Natalia Chrostek (Kurpie Kadzidło) – 42:18

FIT (mężczyźni):
1. Maksymilian Wierzbicki (MTB EŁK-PROSTKI) – 35:38
2. Jan Chadukiewicz (SOKÓLSKI KLUB KOLARSKI SOKÓŁ) – 35:53
3. Sebastian Szumski (MTB EŁK-PROSTKI) – 36:17

Mini (dziewczynki):
1. Urszula Lulkiewicz (3T Białystok) – 15:25
2. Anna Supińska (MTB EŁK-PROSTKI) – 15:42
3. Julia Czajkowska (3T Białystok) – 15:50

Mini (chłopcy):
1. Bartosz Maciorowski (MTB EŁK-PROSTKI) – 14:40
2. Alan Skorupka (Triathlon Siedlce Club) – 14:42
3. Hubert Bury (Triathlon Siedlce Club) – 14:42

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here